wyniki badania histopat

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
kate78
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2011 13:20

wyniki badania histopat

Post autor: kate78 »

Witam! W 19 tyg.ciąży dowiedziałam się że mój synek jest martwy. Urodziłam moje maleństwo naturalnie, potem zostałam wyłyżeczkowana. Bardzo proszę o interpretację wyników histopatologicznych, mój lekarz ginekolog twierdzi że nic z nich nie wynika i że pewnie nigdy nie poznam przyczyny czemu tak się stało. Zaznaczam tylko że była to moja druga ciąża. Z pierwszej mam zdrowego syna ur. w 36 tyg.ciąży z powodu zatrucia ciążowego. W tej ciąży też od początku miałam podwyższone ciśnienie.

Wyniki badania:
W płycie łożyska krew płynna i skrzepła oraz ogniska zawałowe przepojone włóknikiem.Błony płodowe pozałożyskowe z cechami obrzęku. Pępowiny nie znaleziono.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: wyniki badania histopat

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Wynik oznacza, że w łożysku były obszary niedokrwienia, które mogły ograniczać zaopatrzenie łożyska w krew.

Opis jest ogólny i nie ma informacji jak duże były te ogniska. Jeżeli zajmują one znaczną część powierzchni łożyska (na przykład połowę), to mogą być przyczyną obumarcia płodu. Do ich wystąpienia predysponuje nadciśnienie, stąd kontrola ciśnienia w kolejnej ciąży - jak pisałem we wcześniejszej odpowiedzi na Pani poprzedni post - będzie bardzo ważna.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”