Antykoagulant tocznia - proszę o interpretację wyników

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Karolina1978
Posty: 3
Rejestracja: 22 lut 2011 16:26

Antykoagulant tocznia - proszę o interpretację wyników

Post autor: Karolina1978 »

Panie Doktorze,
proszę o interpretację wyników na antykoagulant tocznia:
LA1 47,9 <45,0 s
LA2 43,9 <38,0 s
LA1/LA2=1,09 (N: <=1,30)
badanie to wykonałam tylko raz i nie powtarzałam. Czy jest podstawa do rozpoznania APS? Dodam, iż p/ciała a-kardiolipinowe w obu klasach mam ujemne. Pierwszą ciąże poroniłam (5 tc), obecnie jestem w 16 tc i zażywam od początku Acard, czy powinnam brać dodatkowo inne leki?
Czy podczas ciąży powinnam powtarzać badanie na antykoagulant?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Karolina
Karolina1978
Posty: 3
Rejestracja: 22 lut 2011 16:26

Re: Antykoagulant tocznia - proszę o interpretację wyników

Post autor: Karolina1978 »

Panie Doktorze, jeszcze raz proszę o odpowiedz na moje pytanie. Prawdopodobnie przeoczyl doktor mój post... Z gory dziekuje i pozdrawiam Karolina
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Antykoagulant tocznia - proszę o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Do rozpoznania APS konieczne jest dwukrotne stwierdzenie LA w odstępie min 12 tygodni od siebie. W sytuacji, gdy już Pani jest w ciąży badanie należałoby powtórzyć.

Dobrze, że przyjmuje Pani Acard. U kobiet z wcześniej rozpoznanym APS i wywiadem utraty ciąży dodatkowo stosuje się heparynę (np Clexane) w dawce profilaktycznej. Pomimo, że diagnoza APS nie jest u Pani całkiem ustalona, myślę, że warto to będzie rozważyć, szczególnie, gdy powtórzony wynik będzie dodatni.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Karolina1978
Posty: 3
Rejestracja: 22 lut 2011 16:26

Re: Antykoagulant tocznia - proszę o interpretację wyników

Post autor: Karolina1978 »

Dziekuję Panie Doktorze za odpowiedź. Wykonałam ponowne badanie na antykoagulant, a ponieważ na wyniki muszę czekać aż do połowy marca. zrobiłam dodatkowo badania krzepliwości krwi:
czas protrombinowy 12,13 s norma 10,40-13,00
wskaźnik protrombinowy 94% norma 80,00-120,00
APTT 26,46 norma 26-36,60
D-Dimer 777ng/mL norma <255
Fibrynogen 489 mg/dL norma 210-400
Antytrombina 96% norma 83-118
Martwią mnie podwyższone wyniki D-Dimerów i fibrynogenu, co one oznaczają? Czy powinnam brać już teraz dodatkowo heparynę i nie czekać na wyniki antykoagulantu? Czy muszę udać się do hematologa lub immunologa?
Dzisiaj zaczęłam 17 tydzień ciąży i wciąż jestem na Acardzie - 1 tabletka dziennie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Karolina
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Antykoagulant tocznia - proszę o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Proszę udać się do hematologa celem ustalenia zasadności przyjmowania heparyny. Poziom fibrynogenu w ciąży zwykle się podwyższa, natomiast D dimery nie są zwykle znacznie podwyższone, stąd według mnie warto to wyjaśnić.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Dodane -- 02.03.2011, 20:23 --

Szanowna Pani

Proszę udać się do hematologa celem ustalenia zasadności przyjmowania heparyny. Poziom fibrynogenu w ciąży zwykle się podwyższa, natomiast D dimery nie są zwykle znacznie podwyższone, stąd według mnie warto to wyjaśnić.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Dodane -- 02.03.2011, 20:23 --

Szanowna Pani

Proszę udać się do hematologa celem ustalenia zasadności przyjmowania heparyny. Poziom fibrynogenu w ciąży zwykle się podwyższa, natomiast D dimery nie są zwykle znacznie podwyższone, stąd według mnie warto to wyjaśnić.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”