przyczyny niepowodzeń i ciąż biochemicznych

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
hanuśka
Posty: 4525
Rejestracja: 19 lip 2010 13:40

przyczyny niepowodzeń i ciąż biochemicznych

Post autor: hanuśka »

Szanowny Panie Doktorze,
Proszę bardzo o pomoc...

Mam pco, 33 lata, mąż słabe wyniki nasienia. Walczymy od 5 lat...Jak dotąd przeszłam 2 inseminacje (nieudane) oraz jeden cykl IVF (IMSI). Znakomicie się wystymulowałam (pobrano mi 25 oocytów, z tego 21 dojrzałych, 6 zamroziłam, z pozostałych 15-tu: 12-ie zapłodniło się i w drugiej ich dobie je zamrożono-z powodu hiperstymulacji odstąpiono od transferu świeżych zarodków. Jestem obecnie po 4 criotransferach:

- Pierwszy crio - na progynovie - (dwa zarodki podane w 17 dniu cyklu, w trzeciej ich (zarodków) dobie 7 i 8 komórkowy) - zakończył się ciążą biochemiczną (betyHCG: 12 dpt:30; 14dpt:42, 16dpt:20). Przyjmowałam encorton (7,5 mg), luteinę (10 szt), progynovę.
- Drugi i trzeci crio - na progynovie (po dwa zarodki podane w trzeciej dobie od 4 do 8 blastomerów) - w obu przypadkach brak ciąży. Leki j/w.+ fraxiparine

Przed czwartym crio miałam incydent: byłam przygotowywana na progynovie do kolejnego crio, jednak na chwilę przed zabiegiem - zakrwawiłam. Odstąpiono od crio. Zrobiłam histeroskopię diagnostyczną (żadnych zmian - macica w bardzo dobrym stanie) a następnie zabiegową, oto wynik: "Fragmenty obrzękłej i przekrwionej śluzówki trzonu macicy o gruczołach nierównomiernie rozrośniętych – bez cech sekrecji
Zrobiłam:
- p/c p/kardiolipinie – negatywne
- p/c p/endomysium – negatywnie
- p/c p/transglutaminazie – negatywnie
a także TSH: 4,2 (ale nikt z tym nic nie kazał robić?!) i mimo takiego wyniku miałam zrobione czwarte crio:

- Czwarty crio - cykl owulacyjny, podstymulowany tamoxifenem i 75j. Menopuru (podane w 26 dniu cyklu, w piątej dobie zarodków, 3 zarodki: wczesna blastocysta, dwie morule) - zakończył się ciążą biochemiczną. BHcg: 12dpt:60, 14dpt:117, 17dpt:227, 19dpt:184, 20dpt:158 i (pęcherzyk w macicy 5,5 mm o nieregularnym-niejasnym echo z zarysowanym ciałkiem ż.). Podjęto decyzję o odstawieniu leków. Przyjmowałam encorton (7,5 mg), fraxiparine, acard, utrogestan (6 szt).

Pozwalam sobie uprzejmie prosić o pomoc i interpretację...oto moje wątpliwości:

1. czy podziela Pan opinię, że największe prawdopodobieństwo w/w ciąż bioch. to genetyka zarodków?

2. co narzuca się Panu Doktorowi jako propozycja dalszego działania? (mam jeszcze zamrożone 2 zarodki i 6 oocytów, ale nie mrożonych witryfikacją)

3. Czy zasadne jest zbadanie immunologii? NK, p/ciała łożyskowe, jakieś inne badania? A może skupić się na TSH?

4. Nie umiem obliczyć wieku moich ciąż biochemicznych... :oops: czy zechciałby Pan Doktor mi powiedzieć które to były tc?

5. Czy wynik w/w histeroskopii mógł byc przyczyną c.b lub niepowodzeń pozostałych 2 crio?


6. Obecnie po tym czwartym crio dostałam miesiączkę i mam pytanie kiedy i w jaki sposób powinnam sprawdzić czy się "oczyściłam"


Przepraszam za tak długi opis i skomplikowany przypadek - z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas i pomoc...
Anna
od 2006; 2xIUI :(
2010-2011: 2x IVF (4xcrio,1 ET, 2xcb, 1xcp)
zostały 2 blastusie, 6 oocytów, 2 podwójnie mrożone blastusie

Nic nie muszę :)
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: przyczyny niepowodzeń i ciąż biochemicznych

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Odpowiedzi na Pani pytania zamieszczam poniżej


1. czy podziela Pan opinię, że największe prawdopodobieństwo w/w ciąż bioch. to genetyka zarodków?

Rzeczywiście genetyka jest główną przyczyną poronień biochemicznych, jednak w przypadku bardzo wczesnych ciąż nie sposób tego potwierdzić.

2. co narzuca się Panu Doktorowi jako propozycja dalszego działania? (mam jeszcze zamrożone 2 zarodki i 6 oocytów, ale nie mrożonych witryfikacją)

Myślę, że przed planowaniem kolejnego programu IMSI należy wykorzystać zamrożone zarodki i oocyty. Postępowanie z oocytami zależy od procedur w danej klinice i preferencji pacjentów, największe szanse i najwięcej informacji zapewni rozmrożenie wszystkich komórek, zapłodnienie ich i hodowla do momentu, gdy wybór najlepszego zarodka (2 zarodków) jest możliwy.

3. Czy zasadne jest zbadanie immunologii? NK, p/ciała łożyskowe, jakieś inne badania? A może skupić się na TSH?

Myślę, że warto sprawdzić hormony tarczycowe (TSH, fT3, fT4, przeciwciała p/tarczycowe) by wykluczyć subkliniczną niedoczynność tarczycy – w takim przypadku stosuje się tyroksynę tak, by utrzymać TSH w dolnej (a nie górnej) granicy normy. Jeżeli chodzi o badania immunologiczne, można je oczywiście zrobić, ale jak widzę i tak przyjmowała Pani Encorton - więc wyniki te nie wpłyną na postępowanie.

4. Nie umiem obliczyć wieku moich ciąż biochemicznych... czy zechciałby Pan Doktor mi powiedzieć które to były tc?
Wiek ciąży oblicza się na podstawie symulowanej daty ostatniej miesiączki. W przypadku ciąż po mrożeniu zarodków od „daty” zapłodnienia odejmuje się 14 dni; czyli
np. zarodki 3 dniowe (7-8 komórkowe) : data transferu – 4 dni – 14 dni=OM

(od daty transferu odejmuje się 4 dni bo datowanie zarodków zaczyna się od dnia następnego po zapłodnieniu (pobraniu komórek)

5. Czy wynik w/w histeroskopii mógł byc przyczyną c.b lub niepowodzeń pozostałych 2 crio?
Według mnie nie, jest to typowy opis endometrium po synchronizacji do FET, nie wspomina o obecności żadnych polipów etc.
Myślę, że warto przyjrzeć się dynamice wzrastania endometrium w cyklach na Progynovie – w jednym z cykli było to 17 dni, w innym 26 dni. Może to wskazywać na kłopoty z uzyskaniem dobrego wzrostu endometrium, czasem zmiana leków (dodanie np. plastrów z estrogenami) może to poprawić.

6. Obecnie po tym czwartym crio dostałam miesiączkę i mam pytanie kiedy i w jaki sposób powinnam sprawdzić czy się "oczyściłam"

Według mnie wystarczy 1 cykl i badanie USG po kolejnej miesiączce

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Awatar użytkownika
hanuśka
Posty: 4525
Rejestracja: 19 lip 2010 13:40

Re: przyczyny niepowodzeń i ciąż biochemicznych

Post autor: hanuśka »

Serdecznie dziękuję Panu Doktorowi za poświęcony czas i życzliwość...oraz za tak wyczerpującą odpowiedź...

anna
od 2006; 2xIUI :(
2010-2011: 2x IVF (4xcrio,1 ET, 2xcb, 1xcp)
zostały 2 blastusie, 6 oocytów, 2 podwójnie mrożone blastusie

Nic nie muszę :)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”