Kolejna ciąża po poronieniach

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
kasiek808
Posty: 542
Rejestracja: 07 sty 2011 16:04

Kolejna ciąża po poronieniach

Post autor: kasiek808 »

Panie doktorze, pierwsza ciąża przebiegająca prawidłowo obumarła w 13tc, wynik histopatologiczny nie dał odpowiedzi jak to zwykle na tym etapie(doczesna, w materiale nie stwierdza się obecności kosmków ani trofoblastu). Nie miałam wykonywanych żadnych badań. Kolejna ciąża była ciążą biochemiczną. 6 m-cy po niej miałam robione p/c : p.beta2glipoproteinie, fosfatydyloinzytolowi, fosfatydyloserynie, protrombinie, przeciw kardiolipinie, antygenom łożyska, przeciwplemnikom, anty-TPO, anty-TG,ANA2 wszystkie ujemne. Po 2 latach zdecydowaliśmy sie na kolejna ciąże,obecnie jestem w 14 tc bliźniaczej dwukosmówkowej i dwuowodniowej, jak na razie ciąża łącznie z usg genetycznym przebiega prawidłowo.Zastosowano acard, luteine i duphaston. Oboje z mężem mamy krew A Rh+.Wyniki badań toxo,CMV, p/c różyczce,i inne prawidłowe, w podstawowym układzie krzepnięcia tylko fibrynogen podwyzszony 8,45 przy normie 3,5-lekarz uwaza ze to normalne w takiej ciazy. Boje się o kolejną, że można zrobić coś więcej aby byla bezpieczna.Chodzi szczególnie o układ krzepnięcia. Mam kilka pytań:
1) czy te wszystkie badania na p/c 6 m-c po ciąży biochemicznej są miarodajne, czy powinnam je teraz powtórzyć?
2)czy rzeczywiście tak wysoki fibrynogen to normalne czy powinien zaniepokoić lekarza?
3)Jakie jeszcze badania można wykonac aby zawczasu można zareagować gdyby coś miało być nie tak.
4)Czy gdyby się okazało po badaniach które Pan doktor by jeszcze zlecił (pytanie wyżej) a wynik byłby nieprawidłowy to czy można jeszcze coś zrobić, jakies leki itp?
2004 naturalna 14 tc :( aniołek
2009 ciąża biochemiczna 6tc : (
2011 clo+pregnyl =będą dziewczynki :)
16.08.2011 nasze cuda Wiktoria 2200g i Gabrysia 2060g sa już znami : )
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Kolejna ciąża po poronieniach

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Fibrynogen generalnie wzrasta w ciąży, a to, czy wzrost tej wielkości jest niepokojący zależy od oceny całości sytuacji.

Badania immunologiczne można według mnie uznać za miarodajne. Można powtórzyć badanie układu krzepnięcia (razem z D dimerami), by sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Na podstawie danych podanych przez Panią myślę, że w chwili obecnej nie ma potrzeby wykonywania innych badań ani przyjmowania dodatkowych leków. Jak rozumiem, jest Pani pod stałą kontrolą swojego ginekologa, który zna całość Państwa sytuacji.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Awatar użytkownika
kasiek808
Posty: 542
Rejestracja: 07 sty 2011 16:04

Re: Kolejna ciąża po poronieniach

Post autor: kasiek808 »

Dziękuje za uspokojenie mnie, układ krzepnięcia powtarzam przy każdej wizycie wraz z d-imerami i poza ciągle wzrastającym fibrynogenem wszystko jest w normie. Chyba po prostu sobie odpuszcze i przestane się tym zamartwiać.
Dziękuje, Katarzyna
2004 naturalna 14 tc :( aniołek
2009 ciąża biochemiczna 6tc : (
2011 clo+pregnyl =będą dziewczynki :)
16.08.2011 nasze cuda Wiktoria 2200g i Gabrysia 2060g sa już znami : )
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”