Poprzednie niepowodzenie a niski progesteron

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
maga78
Posty: 2221
Rejestracja: 05 paź 2006 00:00

Poprzednie niepowodzenie a niski progesteron

Post autor: maga78 »

Panie Doktorze rok temu w 8 tyg moja ciąża przestała sie rozwijać (serduszko przestało bić) Wcześniej 2tyg plamiłam. Brałam też duphaston 3x1 ale różowe i czerwone plamienie nie znikało.
Obecnie jestem w bardzo wczesnej ciąży 4-5tydz. Widoczny tylko pęcherzyk w macicy3,6mm. Beta 814,4mlU/ml. Niestety poziom progesteronu tylko 5,26ng/ml (przy normie lab dla Itrym 16,4-49ng/ml) W dniu spodziewanej miesiączki pojawiło się plamienie, które zniknęło po włączeniu duphastonu. Obecnie plamień nie mam ale bardzo niepokoi mnie ten niski progesteron. Biorę duphaston 3x1. Czy to w mojej sytuacji jest wystarczająca dawka? Mój gin uspakaja mnie, że tak ale ja potrzebuję jeszcze jakiejś opinii. Po zeszłorocznej stracie mój niepokój jest większy bo poprzednio mimo duphastonu ciąża obumarła.
Będę bardzo wdzięczna za Pana opinię.
VII 2005 początek starań
IV 2010 mój Aniołek (*) - 8tc
19.IV.2011 II nieśmiałe kreski na teście... TRWAJ CUDZIE!
[b]27.XII.2011[/b][url=http://www.suwaczki.com/tickers/k0kde6ydgnduoivi.png][b]Staś[/b][/url] :love:
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poprzednie niepowodzenie a niski progesteron

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Taka dawka Duphastonu powinna być wystarczająca, a jej zwiększanie nie poprawi w niczym sytuacji, jedynie zwiększając ryzyko działań niepożądanych u Pani. Dydrogesteron (Duphaston) nie jest wykrywany w badaniach krwi na progesteron i trudno takie leczenie monitorować, jednak już dawka 2 tabletek dziennie pozwala na substytucję funkcji ciałka żółtego, a 3 tabletki dziennie powinny zapewnić odpowiednie wsparcie lutealne.

Alternatywne wobec Duphastonu postępowanie może obejmować podawanie hCG lub mikronizowanego progesteronu, jednak nie ma danych świadczących na korzyść jednej metody w porównaniu do innych.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Awatar użytkownika
maga78
Posty: 2221
Rejestracja: 05 paź 2006 00:00

Re: Poprzednie niepowodzenie a niski progesteron

Post autor: maga78 »

Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź. Pańska opinia bardzo mnie uspokoiła.
Pozdrawiam
Maga78
VII 2005 początek starań
IV 2010 mój Aniołek (*) - 8tc
19.IV.2011 II nieśmiałe kreski na teście... TRWAJ CUDZIE!
[b]27.XII.2011[/b][url=http://www.suwaczki.com/tickers/k0kde6ydgnduoivi.png][b]Staś[/b][/url] :love:
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”