1 poronienie i 1 ciaza pozamaciczna

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
aniesse
Posty: 2120
Rejestracja: 19 mar 2011 20:28

1 poronienie i 1 ciaza pozamaciczna

Post autor: aniesse »

Panie doktorze w zeszlym roku poronilam samoistnie 1sza ciaze (6/7tc). po ok. pół roku zaszlam w kolejną która okazała się ciążą pozamaciczną. Podane byly 2 dawki MTX i teraz monitoruję betę (spada).
Robiłam do tej pory podstawowe badania (toxoplazmoza, ureoplazmy, mykoplazmy, TSH, PRL,progest. Cytomegalia, przeciwciała antyfosfol.i przeciwjądr.) i wszystkie poza podwyzszona PRL po metaclopr. wyszly dobrze. Meza badanie nasienia takie sobie (kiepska morfologia plemnikow ale w granicach normy).
Czy przed kolejną ewentualna ciążą powinnam zrobić jakies jeszcze badania? zdaję sobie sprawę że z medycznego pkt. widzenia te 2 ciąże były różne i całkiem inne czynniki mogły tu zadziałać ale boję się kolejnych niepowodzeń:( Czy sa jakies zalecenia co do dalszego postepowania w takim jak moj przypadku?Dziękuję.
2010- 7tc
2011-cp.MTX
Synio.
córka.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: 1 poronienie i 1 ciaza pozamaciczna

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Rzeczywiście ciąża pozamaciczna to zupełnie inna sytuacja niż poronienie i nie należy automatycznie zakładać, że jest jakaś patologia predysponująca do poronień.
Jeżeli kontrolne badanie USG będzie prawidłowe, po odczekaniu kilku miesięcy można zacząć starania bez dodatkowych przygotowań (przyjmuje się, że powinno się odczekać ok 4 miesięcy pod podania MTX), wcześniej należy zacząć brać kwas foliowy.
Stosunkowo krótki okres starań o ostatnią ciążę (połowa par zachodzi w ciążę po 6 miesiącach) nie nakazuje w tej chwili kontynuowania diagnostyki niepłodności. Jeżeli była to ciąża jajowodowa do rozważenia byłoby sprawdzenie drożności jajowodów, ale raczej w sytuacji nieprawidłowego badania USG lub przedłużającego się czasu starań o ciążę. No i całość sytuacji będzie też zależał od sytuacji Państwa jako pary, w tym Pani wieku.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Awatar użytkownika
aniesse
Posty: 2120
Rejestracja: 19 mar 2011 20:28

Re: 1 poronienie i 1 ciaza pozamaciczna

Post autor: aniesse »

dziękuję za odpowiedź. Zobaczymy jak sytuacja bedzie wygladała jak wznowimy starania. Mamy 27-28 lat.
2010- 7tc
2011-cp.MTX
Synio.
córka.
Awatar użytkownika
aniesse
Posty: 2120
Rejestracja: 19 mar 2011 20:28

Re: 1 poronienie i 1 ciaza pozamaciczna

Post autor: aniesse »

chcialam zapytac o jeszcze jedna rzecz.
Wiem ze po leczeniu MTX nie mozemy przez okres do pol roku zachodzic w ciaze natomiast zastanawiam sie czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej (poza skuteczna ochrona) nie spowoduje jeszcze wiekszego "zamieszania"w moim organizmie? Wczesniej nie stosowalam hormonalnej antykoncepcji.
Po 1szym poronieniu cykle mialam rozregulowane; teraz tez nie wiem kiedy wroca do jakiejkolwiek normy a nie zobacze tego przy antykoncepcji ktora zahamuje owulacje. Poza tym po odstawieniu tabletek trzeba znowu jakis okres czasu czekac zanim zacznie sie ponowne starania i nie wiem jak by wygladal powrot plodnosci po odstawieniu tabletek....Boje sie po prostu faszerowania tabletkami ktore nie wiem jaki beda mialy skutek w mojej sytuacji..
2010- 7tc
2011-cp.MTX
Synio.
córka.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: 1 poronienie i 1 ciaza pozamaciczna

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Rzeczywiście tabletki antykoncepcyjne mogą maskować np nieregularność miesiączek, jednak nie powinny wpływać niekorzystnie czy wywoływać jakieś problemy. To, czy może je Pani stosować będzie przedmiotem oceny Pani lekarza. Po odstawieniu tabletek nie ma obowiązku długiego czekania z próbami o ciążę (chyba że są to tabletki z komponentą antyandrogenną). Dodatkowo, po leczeniu MTX obowiązuje stosowanie skutecznej antykoncepcji, a za skuteczną w takim znaczeniu nie uważa się np prezerwatyw. Mimo pewnych ograniczeń narzucanych przez leczenie metotreksatem jest to sposób na wyleczenie ciąży ektopowej zapewniający minimalne ryzyko powikań ze strony drożności jajowodów.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”