Clexane w ciąży a plamienia

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
korka
Członek Stowarzyszenia
Posty: 8648
Rejestracja: 17 lip 2005 00:00

Clexane w ciąży a plamienia

Post autor: korka »

Panie Doktorze mam następujący problem - proszę o pomoc.

Jestem w 10 tc, w którą zaszłam po 3 icsi. Jest to druga ciąża, pierwsza też była po icsi.
Co rano biorę Clexane 0,4 mg. Biorę go ponieważ w jednym badaniu jakie robiłam przed ciążą wyszło mi, że mam przeciwciała na koagulant tocznia. Było to jeszcze przed 2 icsi w poprzedniej klinice i wtedy lekarz w tej właśnie klinice powiedziała mi, że jest to związane z braniem w ciąży Clexane. Ostatnie icsi robiłam w Niemczech, gdzie lekarz miał wątpliwości czy Clexane mam brać ale w końcu powiedział, że jak chce to mam brać. Potem mnie odesłali do mojego ginekologa - taka tu procedura. Powtórzyłam ostatnio te badania na antykoagulant tocznia (w tym samym labolatorium) i mi nie wyszedł ale niestety mój ginekolog powiedział, że nie wie co ma z zrobić z tymi wynikami i że mam pytać w klinice. Tylko w klinice kazali już pytać właśnie ginekologa ...

Nie jest dla mnie problemem branie Clexane ale jeśli jest to wskazane. Dodatkowo w zeszłym tygodniu i także w tym pojawiły się plamienia. Wszystko z ciążą jest w porządku, plamienia są bardzo minimalne, w zasadzie jest to podbarwiony śluz i to tak raz dziennie. Zastanawia mnie czy to ma związek z braniem Clexane?

I stąd moje pytanie - czy zgodnie z Pana wiedzą powinnam odstawić ten lek czy go kontynuować a jeśli odstawić to czy mam zrobić jakieś badania?

Dziękuję bardzo za czas i odpowiedź
6IUI, 4ICSI, 2 wspaniałych chłopców i ..... po 12 latach niespodziewanie jeszcze jeden mały chłopczyk
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Clexane w ciąży a plamienia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Clexane nie powinno być związane przyczynowo z plamieniami, natomiast jest to ważny objaw, który należy obserwować.

Zespół antyfosfolipidowy rozpoznaje się na podstawie dwukrotnego nieprawidłowego wyniku na przykład antykoagulanta toczniowego wykonanego w ciągu 6 tygodni, konieczne jest też stwierdzenie objawów klinicznych (może to być wywiad poronienia - nie napisała Pani jak się skończyła I ciąża). Na podstawie danych, które Pani podaje nie mam pewności, że takie rozpoznanie można postawić, i miałbym wątpliwości czy kontynuować przyjmowanie Clexane. Sytuacja wymaga jednak całościowej oceny z uwagi na fakt potencjalnych poważnych komplikacji pochopnego odstawienia Clexane. Myślę, że w tej sytuacji warto rozważyć konsultację reumatologa i ginekologa oraz ponowne wykonanie badania LA (Lupus anticoagulant).

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”