METYPRED W CIĄŻY - ryzyko poronienia i skutki uboczne leku

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
noela30
Posty: 924
Rejestracja: 07 mar 2006 01:00

METYPRED W CIĄŻY - ryzyko poronienia i skutki uboczne leku

Post autor: noela30 »

Witam serdecznie,

Mam 36 lat, jestem w 12 t.c. po IV ICSI.
Wszystkie wyniki mam ok, jedynie przeciwciała antyjądrowe ANA Hep 2 mam >2560 (przy normie <80). Szczegółowe badania antyciał jądrowych - wszystkie ujemne, prawidłowe.
Wynik ten podobno związany jest ze zmianami na plecach o charakterze przerostu tkanki łącznej / limfatycznej (coś w tym stylu).

Lekarz prowadzący ciążę od początku programu ICSI zlecił mi przyjmowanie Metypredu w dawce 3 x 1 dziennie (łączna dawka 12 mg).

Ciąża póki co rozwija się prawidłowo. Martwię się jednak, gdyż na ulotce Metypredu jest informacja, że może powodować rozszczep wargi u dziecka...

Lekarz zapewnił mnie, że przy dawce 12 mg dziennie takiego ryzyka nie ma, że ono może sie pojawić powyżej dawki 30 mg dziennie, a odstawienie leku mogłoby wiązać się z ryzykiem, że dojdzie jednak do zniszczenia przez antyciała płodu i do poronienia...

Ja nadal jestem niespokojna... i martwię się, czy lek nie zaszkodzi dziecku?
Czy jest JAKIEKOLWIEK ryzyko? Jak długo powinnam go przyjmować?

Lekarz chce mi po 16 tygodniu zmniejszyć dawkę do 1x1 4 mg dziennie.

Czy odstawienie leku faktycznie jest większym ryzykiem niż jego obecny wpływ na płód?

Proszę o radę.

Dziękuję i pozdrawiam,
noela
Ciąża bez echa zarodka: 2004
I - III ICSI - 2008 / 2010 :(
IV ICSI, III 2011 :)
16.12.2011 - jesteś już z nami nasze kochane słoneczko!!
16.12.2012 - NATURALNY CUD W URODZINKI MATEUSZKA! :)
08.01.2013 - jest serduszko!:)
15.08.2013 - witaj na świecie Maksiulku!! :)
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: METYPRED W CIĄŻY - ryzyko poronienia i skutki uboczne le

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Trudno mi Pani doradzić na podstawie danych, które Pani przedstawiła. Rzeczywiście stosowanie steroidów w ciąży wiąże się z takim ryzykiem, jednak jak rozumiem Pani lekarz ocenił, że korzyść w postaci zmniejszenia odpowiedzi immunologicznej znacznie to ryzyko przewyższa. Proszę o dokładne omówienie tego z lekarzem prowadzącym Pani leczenie.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”