Raport z działalności Naszego Bociana za rok 2010

Ogólnodostępne forum do omawiania spraw organizacyjnych i tego co się ostatnio dzieje i co w trawie piszczy...

Moderator: Moderatorzy z życia stowarzyszenia - informacje, nowości itp

ODPOWIEDZ
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10433
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Raport z działalności Naszego Bociana za rok 2010

Post autor: bloo »

Zakladam wątek z myślą zamieszczania tu informacji o bieżących działaniach Stowarzyszenia Nasz Bocian:


Oto krótka agenda minionego tygodnia:

sobota-niedziela
organizacja warsztatów dla wolontariuszy organizowanych przez Stowarzyszenie w ramach powołania do życia linii samopomocy pacjenckiej, ktora niebawem ruszy.
Z przeszkolonymi wolontariuszami będzie się mógł skontaktować via skype, gg lub telefonicznie każdy (niepłodny, bliski osoby niepłodnej, itd) i uzyskać tam wsparcie, a także informacje. Nie oferujemy pomocy medycznej (w tym nie stawiamy diagnoz) ani psychologicznej (jak wyżej), ale mozemy wysłuchać i zrozumieć, bo każdy wolontariusz sam jest eks pacjentem i przeszedł długą drogę.
Bliższe informacje podamy już wkrótce.

wtorek-środa

Stowarzyszenie występuje w mediach (TVP info, Gorący Temat TVP2, Pytanie na Śniadanie TVP2) w sprawie zbliżającej się debaty nad ustawą bioetyczną. Pośredniczymy także w kontaktach dla następujących mediów:
- Przekrój (tekst ukaże się jutro- serdecznie dziękujemy bocianowiczkom, ktore zgodziły się na kontakt z dziennikarzami Przekroju. Nie wiem, czy wolno mi podać nicki, więc dziękuję anonimowo)
- SuperEkspres (tekst również ukaże się w piatek- serdecznie dziękujemy Bocianowiczkom, które zgodziły się na kontakt z dziennikarzami. Nie wiem, czy wolno mi podać nicki, więc dziękuję anonimowo)
- radio KRAKÓW, emisja programu z udziałem ks. Bonieckiego, prof. Hartmana i psycholog Joanny Grzyb (jak wyżej: serdecznie dziękujemy Bocianowiczkom, które zgodziły się na kontakt z dziennikarzami. Nie wiem, czy wolno mi podać nicki, więc dziękuję anonimowo)
- Fakt (serdecznie dziękujemy Bocianowiczkom, które zgodziły się na kontakt z dziennikarzami. Nie wiem, czy wolno mi podać nicki, więc dziękuję anonimowo)
- Fakty (serdecznie dziękujemy Bocianowiczkom, które zgodziły się na kontakt z dziennikarzami. Nie wiem, czy wolno mi podać nicki, więc dziękuję anonimowo)
- telewizja niemiecka ARD (serdecznie dziękujemy Bocianowiczkom, które zgodziły się na kontakt z dziennikarzami. Nie wiem, czy wolno mi podać nicki, więc dziękuję anonimowo)

Ponadto w środę Stowarzyszenie spotyka się w sprawie pozyskania funduszy unijnych na realizację projektu budowania standardów leczenia niepłodności, który chcemy realizować wspólnie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu

Czwartek
Wystąpienie Stowarzyszenia na Zjeździe Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, gdzie Michał Damski ma wystąpienie;
Stowarzyszenie spotyka się z poseł Joanną Kluzik Rostkowską, ktora zaproponowała wspólną rozmowę nad przyszłością ustawy bioetycznej

piątek
Stowarzyszenie zostaje poproszone przez Grzegorza Napieralskiego o spotkanie w sprawie projektu ustawy eksperckiej, ktorej merytorycznie patronuje Nasz Bocian.
Spotkanie odbędzie się jutro o godzinie 14.00 w Klinice Novum.

Jutro o 10.00 rano Michał Damski będzie brać udział w programie publicystycznym w TVP2

sobota
08.30- wystąpienie w DD TVN, o niepłodności męskiej będą mówić członkowie Stowarzyszenia i sympatycy.


to chyba mniej więcej tyle, choć z pewnością mogły mi ulecieć jakieś wydarzenia.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011 12:34 przez bloo, łącznie zmieniany 1 raz.
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10433
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: co w Stowarzyszeniu piszczy?

Post autor: bloo »

z duzym opóźnieniem, ale zamieszczam sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w okresie styczeń-grudzień 2010:


I.Kampania edukacyjna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”.

1. Od stycznia 2010 roku trwały intensywne prace nad kampanią edukacyjną. Do jej przygotowania i przeprowadzenia została zaangażowana agencja D&D Communication, specjalizująca się w kampaniach prozdrowotnych i współpracująca ze Stowarzyszeniem przy realizacji balu dla dzieci poczętych in vitro „Bal na Planecie Ziemia” (III.2008 r.)
2. Od momentu podjęcia decyzji o kampanii odbywały się liczne spotkania z agencją D&D oraz autorem kreacji Panem Bartkiem Bartoszkiem w celu omówienia poszczególnych etapów realizacji projektu.
3. Uzgadnianie szczegółów projektu oraz jego realizacja zgodnie z zawartą pomiędzy Stowarzyszeniem i Agencja D&D umową.

Wszystkie poszczególne etapy współpracy dotyczące przygotowania i realizacji kampanii zostały opisane w comiesięcznych raportach. Pierwotny plan startu kampanii wyznaczony był na 21.IV.2010 roku. Ze względu jednak na sytuację związaną z wypadkiem samolotu 10.IV.2010 roku rozpoczęcie kampanii zostało przesunięte na IX.2010 roku.
4. Współpraca i kontakty z partnerami kampanii – uzgadnianie poszczególnych etapów prac.

Luty 2010

II. Luty 2010 udział w projekcie filmu reportażowego w reż. Edwarda Porembnego, w produkcji telewizji HBO. Celem filmu jest przedstawienie obrazu środowiska osób niepłodnych w Polsce.

Marzec 2010

III. 04.III.2010 r. - list do Zarządu ITI oraz do Rady Etyki Mediów w sprawie zajęcia stanowiska wobec nierzetelnego przedstawienia problemu niepłodności w serialach Klub Szalonych Dziewic i Majka. Otrzymaliśmy odpowiedź z Rady Etyki Mediów, która została (wraz z treścią listu Stowarzyszenia) umieszczona na Stronie Głównej Naszego Bociana.

IV. Udział w pracach nad ustawą o in vitro, przygotowywaną od stycznia 2009 roku przez Społeczny Zespół ds. Przygotowania Obywatelskiego Projektu Ustawy ws. Zapłodnienia In Vitro powołany przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

1. Uczestnictwo w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia: 17.III

V. 25-26.III.2010 r. – wyjazd do Wiednia na zjazd Fertility Europe, spotkanie 16 organizacji pacjenckich z całej Europy, zgłoszenie Stowarzyszenia „Nasz Bocian” do organizacji Fertility Europe.
25-26 marca odbyło się coroczne spotkanie organizacji Fertility Europe, w którym po raz pierwszy wzięła udział Polska. Stowarzyszenie „Nasz Bocian” reprezentowały Agnieszka Sadłowska i Anna Krawczak. Wiedeńskie spotkanie było poświęcone omówieniu tegorocznych wyzwań stojących przed Fertility Europe oraz nawiązaniu współpracy między europejskimi organizacjami pacjenckimi.
W konferencji wzięło udział szesnaście państw reprezentowanych przez organizacje pacjenckie. Tym samym Polska poprosiła o akces do Fertility Europe i została jej członkiem. Warsztatowa formuła spotkania koncentrowała się przede wszystkim na wymianie wzajemnych doświadczeń w zakresie sytuacji legislacyjnej poszczególnych krajów, społecznej polityki zdrowotnej oraz stosunku społeczeństwa do problemu niepłodności.
Fertility Europe jest organizacją ściśle współpracującą z ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology), której celem jest promocja działań prozdrowotnych dotyczących profilaktyki płodności i leczenia niepłodności.
Jednym z głównych wyzwań stojących przed FE jest zrzeszenie wszystkich europejskich organizacji pacjenckich w silną organizację, która będzie sobie wzajemnie świadczyć pomoc i realizować wspólne cele.
Są nimi tworzenie europejskiej bazy danych, wymiana doświadczeń związanych z prowadzeniem organizacji pozarządowych oraz wspólna polityka w ramach Fertility Europe.
Hasłem 2010 roku było "przesłanie nadziei" płynące od wszystkich "szczególnych rodzin", a więc rodzin, które albo walczą o dziecko albo już je wywalczyły.

Kwiecień 2010

VI. 15.IV.2010 r. – objecie patronatem kampanii edukacyjnej „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy” współorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne pt.: „Tarczyca a rozwój dziecka – od okresu prenatalnego do dojrzewania”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na problem chorób tarczycy i ich właściwej diagnostyki, a także wpływu, który dysfunkcje tarczycy wywierają na płodność kobiety oraz na rozwój płodu.

Maj 2010

VII. 25.V.2010 r. - udział w Konferencji Prasowej pt. „Zmiany w medycynie rozrodu na przełomie ostatnich dwóch dekad”, organizowanej przez Przychodnię Leczenia Niepłodności „Novum” w Warszawie.

VIII. 25.V.2010 r. - list polemiczny do red. Lisickiego z dziennika „Rzeczpospolita” w sprawie artykułu red. Ewy Czaczkowskiej "in vitro, komunia- kościelny spór", w którym zwróciliśmy uwagę na nierzetelność dziennikarską w prezentacji tytułowego tematu. List nie doczekał się odpowiedzi ze strony redakcji Rzeczpospolitej.

IX. 27 – 29.V.2010 r. uczestnictwo w Sympozjum „Problemy Prokreacji w Polsce” organizowanym przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, Towarzystwo Biologii Rozrodu, Komitet Rozrodu Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Andrologii i Sekcję Andrologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego www.endrorepro.com

Czerwiec 2010

X. 18 – 19.VI.2010 r. udział w II Kongresie Kobiet

1. Prelekcja podczas panelu Kingi Dunin i Wandy Nowickiej pt. „Kto jest za życiem” – prelegent „Naszego Bociana” Anna Krawczak
2. Wystąpienie w sesji poświęconej pamięci Izabeli Jarugi- Nowackiej „Izabela Jaruga Nowacka – feministka, polityczka, kobieta ”, z ramienia Stowarzyszenia wystąpiła Barbara Szczerba, wiceprzewodnicząca Zarządu.

XI. 24.VI.2010 r. spotkanie z Bronisławem Komorowskim – kandydatem na urząd Prezydenta RP. Celem spotkania było przekazanie postulatów, stanowiska i oczekiwań środowiska niepłodnych pacjentów wobec najwyższych organów państwa.

XII. 27 - 30.VI.2010 r. Kongres ESHRE
W dniach 27 - 30.06.2010 r. w Rzymie odbyło się XXVI spotkanie ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology), w którym uczestniczyło po raz pierwszy także Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Przedmiotem spotkania organizacji pacjenckich zrzeszonych w Fertility Europe przy ESHRE było omówienie dotychczasowych działań i zmian, które nastąpiły w naszej aktywności od czasu spotkania w Wiedniu.
Stowarzyszenie „Nasz Bocian” zaprezentowało spot kampanijny poświęcony problematyce leczenia niepłodności. Poinformowaliśmy również europejską społeczność pacjencką o naszej nowej inicjatywie, jaką będzie linia samopomocy "Pacjenci dla Pacjentów" wzorowana na pomyśle izraelskim.

Lipiec 2010

XIII. 30.VI.2010 r. - w Sejmie odbyła się konferencja prasowa pt.:"In vitro, Kościół, Polityka" zorganizowana z inicjatywy posła Marka Balickiego i Społecznego Zespołu ds. Przygotowania Obywatelskiego Projektu Ustawy ws. Zapłodnienia in vitro, w której udział wzięli Marek Balicki, Wanda Nowicka oraz ze Stowarzyszenia „Nasz Bocian” Barbara Szczerba i Anna Krawczak.

Sierpień 2010

XIV. Sierpień 2010 r. - artykuł Anny Krawczak w miesięczniku FILM recenzujący dwa filmy poruszające tematykę wspomaganego zapłodnienia "Projekt Dziecko" i "The Switch": "Filmowe in vitro".
XV. 15.08.2010 r. - spotykanie z firmą telekomunikacyjną w sprawie współpracy.

Wrzesień 2010

XVI. Wrzesień 2010 r. - artykuł Anny Krawczak w miesięczniku Dziecko pt. "Zwykły cud"
XVII. 09.IX.2010 r. – Start kampanii „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny” - Konferencja Prasowa
XVIII. 22.IX.2010 r. – spotkanie z firmą 3SPACE w sprawie emisji spotu kampanii w wybranych miejscach w Polsce
XIX. 29.IX.2010 r. - spotkanie w sprawie projektu "3 drogi" dotyczącego promocji trzech ścieżek wyjścia z problemu niechcianej bezdzietności: 1. leczenia 2. adopcji 3. świadomej bezdzietnosci.

Październik 2010

XX. 16-17. X.2010 r. - warsztaty dla wolontariuszy „Naszego Bociana”, biorących udział w projekcie Linia Pomocy Pacjent dla Pacjenta. Warsztaty poprowadziła psycholog Tatiana Ostaszewska Mosak od lat pracująca z parami doświadczającymi problemu niepłodności. Warsztaty trwały dwa dni i odbyły się w Warszawie, wzięło w nich udział ośmiu wolontariuszy, którzy rozpoczęli następnie pracę w Linii Pomocy Pacjent dla Pacjenta.

XXI. Druk i dystrybucja ulotek kampanii „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny” – około 130 000 sztuk.

XXII. 20.X.2010 r. - spotkanie w sprawie możliwości skorzystania z funduszy europejskich przy projekcie tworzenia standardów pacjenckich.

XXIII. 21.X.2010 r. - spotkanie z posłem Markiem Balickim w ramach pilotowania prac nad ustawą ws. in vitro .

XXIV. 21.X.2010 r. – udział w uroczystości 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ratuszu – prezentacja Stowarzyszenia i rozmowa o współpracy z TPD.
XXV. 22.X.2010 r. spotkanie w Przychodni „Novum” w Warszawie z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim w sprawie podzielenia się pacjencką optyką problemu leczenia niepłodności w Polsce. Spotkanie zainicjowane przez Przewodniczącego SLD.

Listopad 2010

XXVI. 04.XI.2010 r. – spotkanie i nawiązanie współpracy z firmą IDS Medical Services Poland w sprawie dystrybucji ulotek informacyjnych o kampanii.
XXVII. 09.XI.2010 r. – spotkanie i nawiązanie współpracy z firmą coachingową Fertility Coachin Centre zajmującą się coachingiem płodności.
XXVIII. 20.XI.2010 r. - drugie spotkanie w sprawie projektu "3 drogi".
XXIX. 25.XI.2010 r. – spotkanie w sprawie informacyjnego dodatku o niepłodności do gazety „Dziennik Gazeta Prawna”. Dodatek ukazał się w styczniu 2011 roku.

Grudzień 2010

XXX. 6.XII.2010 r. - oficjalny start linii wolontariackiej „Pacjent dla Pacjenta” i rozpoczęcie rozmów z pacjentami .
XXXI. XII.2010 r. – wysłanie listu gratulacyjnego do Roberta Edwardsa – laureata Nagrody Nobla 2010 roku z dziedziny medycyny i fizjologii za pionierskie odkrycia w dziedzinie leczenia niepłodności i autorowi przełomowych prac nad zapłodnieniem in vitro.

POZOSTAŁE DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA PROWADZONE W SPOSÓB CIĄGŁY:


XXXII. Od początku 2010 roku trwały intensywne prace nad zmianą silnika naszej strony internetowej. Dotychczas wykorzystywany PHPNuke przestał być rozwijany i sprawiał coraz więcej problemów administracyjnych. Po wnikliwych analizach rozwiązań dostępnych na rynku postanowiliśmy wykorzystać darmowy CMS DRUPAL do zarządzania treścią oraz forum phpBB. O wsparcia migracji poprosiliśmy sprawdzoną już przy ubiegłorocznych przenosinach serwera firmę ALBI. Po kilku miesiącach prac i testów, na początku kwietnia uruchomiliśmy nową wersję strony. Nowy CMS daje znacznie większe możliwości personalizacji strony i jest stale modernizowany przez producenta, co wiąże się z koniecznością okresowej instalacji poprawek. W ciągu całego roku pracowaliśmy nad dodawaniem nowych funkcjonalności do strony, oraz nad utrzymaniem wydajności mimo znaczącego przyrostu liczby użytkowników. Na potrzeby projektów realizowanych przez stowarzyszenie, powstały także nowe działy wyróżniające się wizualnie. Dział poświęcony projektowi "TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny", oraz strona projektu linia pomocy „Pacjent dla pacjenta”. Pojawiły się także nowe fora eksperckie, forum poświęcone niepłodności męskiej oraz forum poświęcone diecie. W wyniku kampanii "TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny" znacznie wzrósł ruch, a tym samym obciążenie serwerów. W porównaniu do okresu sprzed kampanii, było to około 25%.

XXXIV. Od lutego 2010 Stowarzyszenie prowadzi także strony na portalach społecznościowych facebook.com oraz nk.pl Stowarzyszenie prowadzi również strony:
http://jedenprocent.nasz-bocian.pl,
http://www.proinvitro.pl,
http://sites.google.com/site/ivfscianawstydu/
http://www.niechcianaciaza.pl/

XXXV. Udział w programach telewizyjnych i radiowych w związku z kampanią „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”, oraz w związku z trwającymi pracami nad projektami ustaw dotyczącymi in vitro (Polsat, Polsat News, Superstacja, Radio dla Ciebie )

XXXVI. Bieżące działania związane z działalnością Stowarzyszenia – prowadzenie strony internetowej, korespondencja z mediami, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi, posiedzenia Zarządu związane z bieżącymi pracami Stowarzyszenia.

Tyle wydarzyło się w ubiegłym roku, rok 2011 był równie wyczerpujący i aktywny, o czym przekonacie się po prezentacji tegorocznego raportu :)

a.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z życia Stowarzyszenia - informacje, nowości itp”