ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
Gość

Re: OAO - Piła

Post autor: Gość »

Witam,
Może kogoś zainteresują poniższe linki:
http://www.asta24.pl/news-news-1637-Ado ... zmi_dumnie
http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/vi ... 31&t=78912
Warto poczytać....
michalina0123
Posty: 29
Rejestracja: 02 lis 2011 12:05

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: michalina0123 »

Strasznie przykre jest to co się teraz dzieje tj. po zmianie ustawy.

Oczekujący rodzice z likwidowanych ośrodków na dzień dzisiejszy nie są wogóle brani pod uwagę ("stracili swoje nabyte prawa"), bo nie ma nigdzie ich dokumentów. Acha, przepraszam - "wędrują" i jeszcze do tego zaczynają być kwestionowane .
Nagle okazuje się, że kwalifikacje uzyskane w dawnym ośrodku są "niekoniecznie dobre" i w zasadzie trzeba wszystko od nowa gromadzić w przekierowanym ośrodku - tylko dlaczego!? Czy dlatego, że w jednym ośrodku honorowano "oświadczenie" a w tym nowowskazanym musi być "zaświadczenie"?

W istniejących ośrodkach nie chcą takich nowych rodzicow z kwalifikacjami, ktorzy są niesprawdzeni - temu trudno się dziwić - mają swoich - i próbują tych nowych ustawiać na końcu kolejki.

Jeżeli Ci co są na listach oczekujących w ośrodkach, ktore pozostały - oddetchnęli z ulgą - to niestety niesłusznie - bo u nich liczba kandydatów też wzrosła, gdyż dochodzą niechciani kandydaci z likwidowanych ośrodków - i niekoniecznie na koniec listy oczekujących - bo to byłoby już totalnie niesprawiedliwe.

Słowo "przykre" jest za mało adekwatne do całej tej straszliwej sytuacji.
Awatar użytkownika
iwcia83
Posty: 833
Rejestracja: 26 lis 2011 12:59

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: iwcia83 »

Hejka

Dziś złożyliśmy dokumenty. Tzn, podanie złożyliśmy w połowie grudnia. (Wcześniej źle napisałam) - pierwsza wizyta to 5 grudnia. Wówczas dowiedzieliśmy się iż pomimo że procedura rozpoczęła się w ten pierwszy dzień naszego spotkania, to i tak będziemy płacić za kurs.
Tak więc dziś umówiliśmy się na 31 stycznia na testy z panią psycholog, następnie będziemy mieli wywiad środowiskowy w domku.

Pozdrawiam Was!!!
będę mamą wcześniej czy później ;)
5.12.2011 - pierwsza wizyta w OA
23.08.2012 - kwalifikacje

18.10.2013 - zadzwownił TEN telefon, mamy córeczkę. Jesteśmy najszczęśliwsi pod słońcem! :)
Awatar użytkownika
gonga
Posty: 133
Rejestracja: 01 lip 2008 00:00

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: gonga »

Biuro Rzecznika Praw Dziecka - zgłaszajcie wszystkie nieprawidłowości w ośrodka adopcyjnych

Ośrodek nie chce przyjąć Twoich dokumentów? Nie uznaje uzyskanych zaświadczeń? Wymaga dodatkowych szkoleń? Biuro Rzecznika Praw Dziecka prosi o zgłaszanie pisemne (na adres ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa) napotkanych utrudnień lub nieprawidłowości ze strony ośrodków adopcyjnych. Biuro Rzecznika również zauważa potrzebę zmiany ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
michalina0123
Posty: 29
Rejestracja: 02 lis 2011 12:05

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: michalina0123 »

Witam,
Czy po zmianie ustawy u kogoś z Was coś się zmieniło na lepsze?
Czy Wasze OA działają normalnie i może ktoś jednak odebrał Ten telefon?

Podzielcie się dla odmiany dobrymi wieściami....
gawroann
Posty: 1409
Rejestracja: 20 sie 2010 12:31

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: gawroann »

Witam,
Ośrodek w Sosnowcu działa normalnie. My jeszcze nie dostaliśmy telefonu ale na wątku o Sosnowcu można przeczytać o telefonie.
Styczeń 2011 - pierwsze spotkanie w Ośrodku,
Sierpień - Wrzesień 2011 - warsztaty
Wrzesień 2011 Otrzymaliśmy kwalifikację
15 Czerwiec 2012 Zadzwonił :) Mamy synka :)
06 lipiec 2012 Malutki jest już z nami :)
11 wrzesień 2012 - Mały jest nasz na zawsze :)
michalina0123
Posty: 29
Rejestracja: 02 lis 2011 12:05

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: michalina0123 »

Pozwoliłam sobie wejść na wątek o Sosnowcu i ...... wybaczcie - ale czekanie rok na warsztaty nie badzo wydaje mi się "normalnym działaniem".
.. a zważywszy że ustawa zredukowała część OA od stycznia - to pewnie trzeba będzie czekać jeszcze dłużej.

oj, to nie jest optymistyczne... :(
nelka80
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2012 10:01

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: nelka80 »

Mam bardzo ważne pytanie, jeśli macie na ten temat jakieś informacje byłabym wdzięczna za szybka odpowiedz. Musze jednak zacząć od początku naszej procedury:
1. Styczeń 2011 zgłoszenie się do ośrodka.
2. Zaliczenie pozytywne wszystkich testów, komisji, datek na osrodek adopcyjny co było warunkiem dalszej procedury itp.
3. Wrzesień 2011 - grudzień 2011 - odbycie 5 szkoleń (szkolenia były organizowane szybko, przed 1 stycznia 2012).

W chwili obecnej okazuje się że ośrodek organizuje kurs uzupełniający dla nas (10 par) - 3 spotkania - za który musimy zapłacić 150 % najnizszego wynagrodzenia (1500 PLN).
Jest to zgodne z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia 2012 i z tym absolutnie nie polemizuje. Moje pytanie dotyczy bardziej kwesti działania prawa wstecz i płacenia za coś dwukrotnie? Czujemy się oszukani przez OAO. Tym bardziej, że szkolenia mielismy odbyć w tamtym roku, ażeby uciec przed kosztami. Nie chodzi nam o pieniądze ale osobiście wolałabym przeznaczyć je dla "mojego dziecka". Kolejny braz ktoś zagrał nam na emocjach. 8O I co mamy zrobić? Nie mamy wyjścia. Pogratulować pani minister fedak (celowo z małych liter) takiego kniotu prawnego dawno nikt nie wprowadził.
gawroann
Posty: 1409
Rejestracja: 20 sie 2010 12:31

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: gawroann »

michalina0123
W Sosnowcu są dwa ośrodki jeden państwowy (w którym ja czekam) a drugi katolicki. W katolickim z tego co czytałam czeka się około roku na warszataty.
Jeśli chodzi o mnie to nie wiem czy tak długo czekałam. W styczniu się zgłosiliśmy. W kwietniu mieliśmy pierwszą kwalifikacje po spotakaniach i wizycie w domu. A już od 22.08.2011 (pierwszą turą po wakacjach) zaczęliśmy warszataty, potem 5 spotkań i kwalifikacja 27.09.2011.
Chyba jednak szybciej się nie da.
Wiecie co, my chyba mamy jednak lepiej. Starając się o dziecko niegdy nie wiesz czy i kiedy zajdziesz w ciążę. A przy adopcji wiesz, że napewno będziesz mamą, tylko zostaje kwestia czasu :D
Ja podchodze do tego tak, że i tak nie będę miała biologicznego dziecka, więc czekam cierpliwie :)
Trzymam :bigok: abyśmy się jak najszybciej doczekały :)

Dodane -- 17 Lut 2012 08:49 --

nelka80
To bardzo irytujące co piszesz i trzeba by chyba zrobić wojnę.
Jednak zawsze zostaje z tyłu głowy, że jak się postawisz to może być to źle widziane i potem odbić się na czasie oczekiwania (chociaż mam nadzieję, że się mylę).
Styczeń 2011 - pierwsze spotkanie w Ośrodku,
Sierpień - Wrzesień 2011 - warsztaty
Wrzesień 2011 Otrzymaliśmy kwalifikację
15 Czerwiec 2012 Zadzwonił :) Mamy synka :)
06 lipiec 2012 Malutki jest już z nami :)
11 wrzesień 2012 - Mały jest nasz na zawsze :)
JANINKA
Posty: 9
Rejestracja: 20 lut 2012 14:15

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: JANINKA »

Moim zdaniem jest to cwany wybieg twojego Ośrodka i naciąganie na kasę. Wszelkiego rodzaju takie numery niezwłocznie zgłaszaj telefonicznie, listownie, emailem do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Tam ostrzą sobie pazurki na takich cwaniaków. Zrób to anonimowo jesli się obawiasz. Ustawa mówi wprost, a takiego zapisu tam nie ma!
Zgłoś ten fakt do Fundacji DAR - oni ci pomoga i pokierują, pisz do nich emaila czym prędzej.(www.fundacjadar.pl ; email: [email protected] )
To co piszesz jest niezgodne z prawem. Ośrodek winien dokończyć procedurę wg starych zasad. 1500 zł za 3 spotkania to gorzej niż rozbój!!! To haniebne zachowanie osób żerujących na uczuciach rodziców pokrzywdzonych przez los. Zgłoś te sprawe jak najszybciej.
Daj znać co ci się udało załatwić.
nelka80 pisze:Mam bardzo ważne pytanie, jeśli macie na ten temat jakieś informacje byłabym wdzięczna za szybka odpowiedz. Musze jednak zacząć od początku naszej procedury:
1. Styczeń 2011 zgłoszenie się do ośrodka.
2. Zaliczenie pozytywne wszystkich testów, komisji, datek na osrodek adopcyjny co było warunkiem dalszej procedury itp.
3. Wrzesień 2011 - grudzień 2011 - odbycie 5 szkoleń (szkolenia były organizowane szybko, przed 1 stycznia 2012).

W chwili obecnej okazuje się że ośrodek organizuje kurs uzupełniający dla nas (10 par) - 3 spotkania - za który musimy zapłacić 150 % najnizszego wynagrodzenia (1500 PLN).
Jest to zgodne z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia 2012 i z tym absolutnie nie polemizuje. Moje pytanie dotyczy bardziej kwesti działania prawa wstecz i płacenia za coś dwukrotnie? Czujemy się oszukani przez OAO. Tym bardziej, że szkolenia mielismy odbyć w tamtym roku, ażeby uciec przed kosztami. Nie chodzi nam o pieniądze ale osobiście wolałabym przeznaczyć je dla "mojego dziecka". Kolejny braz ktoś zagrał nam na emocjach. 8O I co mamy zrobić? Nie mamy wyjścia. Pogratulować pani minister fedak (celowo z małych liter) takiego kniotu prawnego dawno nikt nie wprowadził.
nelka80
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2012 10:01

Re: ADOPCJA - ZMIANY - USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r.

Post autor: nelka80 »

Dzięki dziewczyny za odpowiedź.
W kwestii wyjaśnienia 150% najniższego wynagrodzenia czyli 1500 PLN ( nie wiem dlaczego bo jeszcze ta kwota nie obowiązuje prawnie - również pani fedak poniekąd) czyli 3 spotkania to 1500 PLN x 150% to dokładnie 2250 PLN.
Wiecie kochane to naprawdę nie chodzi o pieniądze, bo oczekując dziecka każdy liczy się z mniejszymi lub większymi wydatkami. Zawsze pomagamy dzieciom i szczerze powiedziawszy wolałabym przekazać te pieniążki konkretnie na dzieci. W domach dziecka brakuje przecież wszystkiego.
Nie wiem czy bedziemy walczyć...obawiamy się, że to zadziała przeciwko nam i "naszemu dziecku", które gdzieś tam na nas już czeka. Czas działa przecież na niekorzyść "naszego dziecka" tym bardziej, że nie mamy żadnych wymagań "jakie ma być". Kontrola w OAO wskaże pośrednio osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuacje bez względu na to, czy zgłosimy to anonimowo czy nie. :(

Dodane -- 20 Lut 2012 20:47 --

Pozdrawiam Was bardzo cieplutko. :flowers:
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”