Dieta wątrobowa - cholestaza

Dietetyk, Julia Jaskowska jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum udziela porad na temat zdrowego odżywiania i redukcji wagi. Przedmiotem specjalnego zainteresowania pani Julii są diety wspierająca płodność, okres ciąży i karmienia dziecka.

Moderator: Osoby zatwierdzające - dietetyk

Zablokowany
Awatar użytkownika
k27

Dieta wątrobowa - cholestaza

Post autor: k27 »

Witam serdecznie, chciałam prosić o radę odnośnie żywienia przy kłopotach z wątrobą. W pierwszej ciąży miałam cholestazę, teraz jestem na początku drugiej i obawiam się, że ten koszmar się powtórzy. Czytając o produktach dozwolonych i zakazanych często znajduję sprzeczne informacje np. co do pieczywa, czy lepsze jest pszenne czy ciemne pieczywo? Które warzywa i owoce są bezpieczne dla wątroby? Co mogłabym zrobić dla wątroby, żeby za wczasu ja zabezpieczyć. Dziękuję serdecznie za pomoc
Lena - 08.01.2012
Pola - 26.07.2014
Awatar użytkownika
Julia Jaskowska
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Członek Stowarzyszenia

Re: Dieta wątrobowa - cholestaza

Post autor: Julia Jaskowska »

Witam, przepraszam że trochę to trwało ale chciałam sprawdzić czy coś nowego mogę Pani doradzić - i niestety nie. Oprócz diety łagodnej dla wątroby oraz pilnowania odpowiedniego nawodnienia. Co do podrażnienia wątroby - należy unikać potraw bardzo zimnych i bardzo gorących, ostrych przypraw, dużych ilości tłuszczu oraz podrażnień mechanicznych - czyli np źle pogryzione orzechy itp. Co do pieczywa to poprzestałabym raczej na żytnim ciemnym ale bez dodatków (słonecznik, dynia). Warzywa i owoce wszystkie są ok ale raczej w formie ugotowanej i dobrze pogryzionej.
Suplementacja: omega 3 i za zgodą lekarza ostropest plamisty.
Julia Jaskowska
Zablokowany

Wróć do „Dieta wspierająca płodność i okres ciąży - pytania do eksperta”