Nie jesteśmy małżeństwem, chcemy adoptować...

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Awatar użytkownika
Motox
Posty: 33
Rejestracja: 12 kwie 2007 00:00

Nie jesteśmy małżeństwem, chcemy adoptować...

Post autor: Motox »

Jak w temacie, nie jesteśmy małżeństwem ale żyjemy razem od 10 lat i bardzo się kochamy. Nie wierzymy w małżeństwo w sensie ślubu i nie jest to nam potrzebne. Ja mam problem i nie mogę mieć własnych dzieci, bardzo chcemy adoptować dziecko i dać mu piękne życie oraz opiekę prawdziwie rodzicielską. Ja mam 31 lat moja dziewczyna 28. Czy są szanse aby adoptować dziecko?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
przykro mi, ale nie. Juz o tym pisałam ze sto razy. Rozumiem, że Pan jako człowiek może nie "wierzyć w małżeństwo", ale adopcja jest dla dziecka i w tym rzypadku jest to ważne. W takim układzie dziecko mogłoby miec tylko jednego rodzica, bo partner/ka to dla niego w świertle prawa obcy facet/obca kobieta.Nawet z przedszkola nie bedzie mógł odebrac, ani pojści do lekarza. Nawet po rozwodzie sytuacja jest lepsza, bo dziecko ma prawnie oboje rodziców. Wybór stylu życia jest Państwa wyborem, ale dziecko tego nie wybiera. Pozdrawiam, D.Dominik
krokosanka
Posty: 415
Rejestracja: 16 kwie 2013 14:38

adopcja tylko dla malzenstw?

Post autor: krokosanka »

Witam, czy sa w Polsce ośrodki adopcyjne, ktore nie wymagają, aby para która chce adoptować dziecko była małżeństwem? Jesteśmy ze sobą 10 lat, ale ślubu nie mamy, czy to nas dyskwalifikuje? Czy od ostatniej odpowiedzi w temacie coś się zmieniło i z czego wynika ewentualny obowiązek bycia małżeństwem przy adopcji?
10.2009 laparoskopia-endometrioza 2/3 stopien:(, 02.2011 Szkocja-inseminacja :(, 06.2012 Szkocja ICSI 8c,7c :( brak mrozaczkow :(, 03.2013 Szkocja ICSI 3c,2c :(, 05.2013 pierwsza wizyta w Bocianie, AMH 0,3 :( Kariotypy ok,
07.2013 Bocian IMSI 2x4b:(, 12.12 2013 Szkocja bez transferu:(, 03.2014 IMSI Bocian 8b,6b :(, 19.04 crio dwóch maluszków- 1 maj w koncu dwie kreseczki:)21 maja widzieliśmy serducho:)
22.01.15 Corcia jest juz z nami :)
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Nie jesteśmy małżeństwem, chcemy adoptować...

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, było już z tysiąc razy; w Polsce nie ma ośrodków dla nie-małżeństw. Jeżeli już tak, to przysposabia jedna osoba, ale druga zawsze będzie dla dziecka "obcym panem/ obcą panią". Takie jest prawo, które w krio mówi: "przysposobić wspólnie mogą wyłącznie małżonkowie". naturalnie prawo nie wyklucza adopcji przez jedną osobę, ale na pewno nie będziecie mogli przejść procedur kwalifikacyjnych jako para.
Pozdrawiam, D.Dominik
michas8282
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2014 10:41

Jakie szanse na adopcje?

Post autor: michas8282 »

Witam
Mam 31, moja partnerka 37 lat. Oboje jesteśmy po rozwodzie, jesteśmy razem 3 lata i myślimy o dziecku, ja jestem jednak niepłodny i szanse na ciąże są małe. Myślimy o adopcji dziecka, ale póki co nie pozostajemy w związku małżeńskim. Czytałem gdzieś że warunkiem rozpoczęcia procesu adopcyjnego jest staż małżeński 5 lat. Czy jest to sztywna reguła?
Nawet jeśli weźmiemy ślub, to po uzyskaniu odpowiedniego stażu, moja partnerka będzie miała 42 lata, co kłóci się z innym warunkiem o którym słyszałem, czyli o tym, że wiek rodziców nie powinien przekraczać 40 lat. Czy są szanse na adopcje?
Pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Nie jesteśmy małżeństwem, chcemy adoptować...

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
jest to sztywne, czyli wynika z przepisów prawa, że wspólnie mogą adoptować wyłącznie małżonkowie. Istnieje możliwość adopcji przez osoby pojedyncze, ale domyśla się Pan, że skoro adopcja jest dla dobra dziecka, to priorytetem będzie zawsze adopcja wspólna przez tatę i mamę. Pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”