wizyta kontrolna po transferze w III podejściu

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
Maialis

wizyta kontrolna po transferze w III podejściu

Post autor: Maialis »

Witam,
uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi dotyczącej następującej sytuacji : jestem pacjentką korzystającą z Programu Leczenia Niepłodności MZ, w ramach trzeciego podejścia miałam kriotransfer, wynik badania z krwi beta hcg ostatecznie nie potwierdził ciąży (wskazał na ciążę biochemiczną).
Pytanie : czy pobranie opłaty tytułem wizyty kontrolnej po transferze nie jest sprzeczne z zasadami Programu MZ ?
Pani Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka, Dagmara Korbasińska, udzieliła odpowiedzi Stowarzyszeniu Nasz Bocian, iż : ,,W ramach Programu zawiera się jedna bezpłatna wizyta potwierdzająca ciążę (najczęściej jest to potwierdzenie dodatniego wyniku badania z krwi).’’
Wizyta kontrolna po transferze, bezpośrednio związana z realizacją procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w sytuacji, gdy transfer okazał się nieudany, dla urzeczywistnienia zasady równego traktowania pacjentów, powinna być zatem nieodpłatna, analogicznie jak bezpłatną jest jedna wizyta, po pozytywnym badaniu beta hcg, potwierdzająca ciążę. Przyjęcie interpretacji o odpłatności niniejszej wizyty kontrolnej, stanowiłoby przejaw dyskryminacji pacjentów i ich nierównego traktowania.
Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”