Kiedy odstawić leki po in vitro z KD?

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
MagN
Posty: 146
Rejestracja: 27 mar 2015 18:27

Kiedy odstawić leki po in vitro z KD?

Post autor: MagN »

Witam serdecznie,

Jestem w 12 tygodniu ciąży, po in vitro z komórką od dawczyni.

Mieszkam za granicą więc nie mam możliwości wybrania się na konsultacje do kliniki w której był wykonany zabieg.

Po transferze klinika przepisała mi następujące leki:

Encorton 1x10mg
Utrogestan 3x2x100mg
Acard 2x75mg
Fraxiparine 0,3 1x1
Femibion 1x1
Magnes Confort 3x2
Progynova 3x1

Po transferze klinika nie przekazała mi schematu odstawiania leków więc skontaktowałam się z nią mailowo.

Oto odpowiedź jaką dostałam:

"leki zostają do 12 tyg ciąży za wyjątkiem Progynova , która zostaje do 6,5 tyg ciąży; Po 12 tyg ciąży można leki odstawić ; chyba że lekarz prowadzący uzna inaczej"

Odstawiłam już Progynove zgodnie z zaleceniami resztę leków biorę do tej pory.

Ginekolog prowadzący jak go powiedziałam na pierwszej wizycie jakie leki biorę i jakie są rekomendacje kliniki, przytaknął tylko i wypisał potrzebne recepty.

Koniec12 tygodnia to data 21.04. Natomiast kolejną wizytę mam dopiero tydzień później 28.04.

I tak się zastanawiam:

- czy odstawić leki zgodnie z zaleceniami kliniki (wiedząc że klinika zaznaczyła: chyba że lekarz prowadzący uzna inaczej), a lekarz prowadzący bez żadnych badań wypisał recepty ponad miesiąc temu.

- czy przedłużyć branie leków o tydzień i zdecydować z lekarzem już po USG czy odstawić leki czy nie.

- a może zmniejszyć ich dawkę przez ten tydzień (13 tydzień ciąży)?

Nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie lekarze decydują czy odstawiać leki czy je kontynuować ? Na podstawie badań krwi? stanu ogólnego pacjentki? wyniku USG?

Stresuje mnie fakt, że lekarz prowadzący przytakną żeby odstawić leki tak jak rekomenduje klinika bez żadnych badań z ponad miesięcznym wyprzedzeniem.

Nie powinnam zrobić jakiś badań kwi czy np. progesteron jest na prawidłowym poziomie, czy jest prawidłowa krzepliwość krwi itd ?

Obawiam się przerwania brania, tak radykalnie, z dnia na dzień, wszystkich leków.

W góry dziękuje za pomoc.

12.15 wizyta w Salve

01.16 jest dawczyni

02.16 mamy 3 blastki

02.16 transfer

02.16 10dpt betaHCG 192mUI/mL,12dpt 457mUI/mL

03.16 34dpt :love:

11.16 planowany TP

08.16 w 27 tc przyszedł na świat przez cc nasz synek Leoś (1,105kg)


Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Kiedy odstawić leki po in vitro z KD?

Post autor: Tomasz Zbroch »

Jest to osobniczo zmienne i dla każdego przypadku mniej lub bardziej indywidualizowane. po 12 tygodniu hormonalnie ciąża powinna nabrać niezależności. Decyzji jednak o odstawieniu leków teraz czy później nja internetowo tym bardziej nie podejmę. Najrozsądniejsze będzie pozostawić leki do czasu wizyty w 13 tyg., źle to nie wpłynie na pewno.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
MagN
Posty: 146
Rejestracja: 27 mar 2015 18:27

Re: Kiedy odstawić leki po in vitro z KD?

Post autor: MagN »

Dziękuje serdecznie za odpowiedź. Tak zrobię. Odstawiam tylko Fraxiparine bo dziś wzięłam ostatnią strzykawkę. Mam nadzieje, że nic złego się nie stanie. Magdalena

12.15 wizyta w Salve

01.16 jest dawczyni

02.16 mamy 3 blastki

02.16 transfer

02.16 10dpt betaHCG 192mUI/mL,12dpt 457mUI/mL

03.16 34dpt :love:

11.16 planowany TP

08.16 w 27 tc przyszedł na świat przez cc nasz synek Leoś (1,105kg)


ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”