ciąża ektopowa - 5-6 tydzień wg OM - skręt przydadtków?

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
adablju
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2016 01:16

ciąża ektopowa - 5-6 tydzień wg OM - skręt przydadtków?

Post autor: adablju »

Panie Doktorze,

data OM 15.05.2018, betaHCG 28.06 3790mIU/mL. W tym samym dniu silny ból po prawej stronie i podejrzenie ciąży ektopowej w prawych przydatkach ze skrętem tych przydatków. W usg jama macicy pusta, a w rzucie prawych przydatków struktura lito-płynowa o wym. 75x60mm z płynem wokół. Usunięto prawe przydatki, a w histopatologii: w jajniku torbiel krwotoczna ciałka żółtego, torbiele ziarniste oraz ciałka białawe; jajowód o prawidłowej budowie (na HSG w lutym był niedrożny). Krwawienie wystąpiło 01.07. HCG 15.07 - 55. Torbiel krwotoczna na jajniku lewym. Dostałam Orgametril.
Moje pytanie - gdzie mogła być ciąża? Czy usunięcie przydatków było konieczne? Czy usunięcie przydatków z ciałkiem żółtym mogło spowodować poronienie?

Dziękuję za pomoc,
Anna
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: ciąża ektopowa - 5-6 tydzień wg OM - skręt przydadtków?

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Często się zdarza, że nie udaje się ustalić lokalizacji ciąży. Przy takich stężeniach hCG jeżeli ciąża byłaby w macicy - powinna być widoczna w USG.

Jeżeli obecność pęcherzyka w macicy nie była stwierdzana, ciąża musiała być w innej lokalizacji - najprawdopodobniej w jajniku lub jajowodzie. Przed zabiegiem mogło się zdarzyć poronienie ciąży zlokalizowanej w jajowodzie - czyli wydalenie zarodka do jamy brzusznej - i w takiej sytuacji najczęściej nie udaje się niczego znaleźć.

Współistnienie skrętu jajnika i podejrzenia ciąży ektopowej to generalnie rzadka sprawa i trudna sytuacja diagnostyczna. Niestety w przypadku skrętu jajnika nawet bez podejrzenia ciąży mogą istnieć wskazania do jego wycięcia. Są one ustalane na podstawie obrazu śródoperacyjnego.

Zwykle staram się nie oceniać postępowania na podstawie bądź co bądź fragmentarycznych informacji z postów, jednak wygląda na to, że nie można mieć tu zastrzeżeń. Wycięcie jajnika w takiej sytuacji prawdopodobnie było zabiegiem ratującym życie, a ciąża ektopowa może - niestety - pozostać niezidentyfikowana.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”