Zgłoszenie dziecka przy adopcji

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
szymon189
Posty: 25
Rejestracja: 17 maja 2015 11:32

Zgłoszenie dziecka przy adopcji

Post autor: szymon189 »

Od ponad 2 miesięcy mamy pieczę nad dzieckiem, ale rozprawę dopiero będziemy mieć. Żona w swojej pracy od razu załatwiła sobie macierzyńskie na dokumentach z pieczy (na stare imię i nazwisko dziecka). Natomiast w mojej pracy powiedzieli, że mogę dziecko zgłosić gdy otrzymam dopiero nowy akt urodzenia po rozprawie, ale zanim postanowienie się umocni minie kolejne 3 tygodnie. Teraz miałem taki przypadek, że żona i dziecko się rozchorowali i "leżeli plackiem w łóżku", a ja musiałem wziąć urlop by im pomóc. Gdybym zgłosił dziecko to mógłbym wziąć opiekę. W pracy mijają mnie też inne wynagrodzenia z socjalnego na dziecko bo obecnie nie mogę go zgłosić. Czy ja naprawdę go teraz nie mogę zgłosić, czy sobie coś ubzdurali?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Zgłoszenie dziecka przy adopcji

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
jestem co prawda na forum ekspertem, ale od adopcji.
To o czym Pan pisze, to raczej sprawy pracownicze.
Może z wyjątkiem tego, że na mocy postanowienia sądu o preadopcji można już starać się o urlop macierzyński. Na resztę nie odpowiem, sądzę, że w ZUS powinni rozwiać wątpliwości.
Serdecznie pozdrawiam,
D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”