Dochody z PIT a realia

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

ODPOWIEDZ
Łukasz Formella
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2018 08:55

Dochody z PIT a realia

Post autor: Łukasz Formella »

Witam, mamy z żoną wielki problem. Jak to w Polsce zarabiamy więcej niż wykazane jest w PIT (wiadomo, z przyczyny szefostwa) lecz nie wiemy czy bezpieczne będzie o tym wspominać w dokumentacji bo udokumentowane zarobki będą niewystarczające do uzyskania warunków adopcji. Od 4 lat wiemy, że adopcja będzie jedynym sposobem aby mieć dzieci i nie możemy tak na starcie się poddać. Tym bardziej, że te 4 lata poświęciliśmy na wybudowanie własnego domu aby mieć warunki do przysposobienia. Mamy złożyć dokumenty PIT za ten i ubiegły rok plus zaświadczenia z pracy. Mój szef zgodził się na zaświadczeniu napisać moje rzeczywiste zarobki (są blisko dwukrotnie wyższe niż na umowie). Pani z ośrodka powiedziała, że nie ma problemu (sama podkreśliła, że mało kto ma wykazywane rzeczywiste zarobki) i tak może być bo to są dokumenty tylko do wglądu OAO i do tej pory nie miałem wątpliwości. Ostatnio dowiadywałem się więcej na temat rozprawy o przysposobienie i tam natrafiłem na niepokojącą nas informację. Sędzia sprawdza wszystkie dokumenty łącznie z PIT i zaświadczeniem z pracy i tu wystąpiłby problem. Obawiamy się, że skoro rozprawa jest pod przysięgą to sędzia będzie zobowiązany zgłosić tą różnicę do Urzędu Skarbowego?!

Dlatego wielka prośba o radę, czy ktoś był w podobnej sytuacji i jak to wygląda na rozprawie?
19.11.2018 - zgłoszenie do OAO w Gdańsku
Hephalump
Posty: 75
Rejestracja: 12 mar 2018 09:21

Re: Witam, proszę o radę

Post autor: Hephalump »

Łukasz Formella
Obawy o wysokość osiąganych dochodów przez kandydatów na RA są w mojej ocenie zazwyczaj przesadzone.
Pisalem o tym m.in. na blogu:
http://przysposobienie.blogspot.com/201 ... m.html?m=1
Nas sąd pytał o różne sprawy. Np. o to jak na adopcje patrzą przyszli dziadkowie ale nie bylo pytań o dochody.

Ważne natomiast aby przedstawiane dokumenty były ze sobą zgodne.
Awatar użytkownika
yennefer23
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 5638
Rejestracja: 23 lut 2010 01:00

Re: Witam, proszę o radę

Post autor: yennefer23 »

Łukasz Formella nie sadze by to byl problem. mnie moj sad pytal czy kocham moje dzieci na rozprawie adopcyjnej, wiec pytania rozne padaja. natomiast co do kwestii zatrudnienia i zarobkow, to jezeli oboje jakies zarobki macie, wykazujecie w PIT, to nawet jak sa niskie, to nie beda raczej za niskie do adopcji. dzieci potrzebuja rodzicow ktorzy maja dla nich czas i serce, pieniadze nie zaszkodza, ale nie sa przeszkoda. macie dom, macie dochod, ja tu nie widze problemu
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
Łukasz Formella
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2018 08:55

Re: Dochody z PIT a realia

Post autor: Łukasz Formella »

dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź, teraz już nie mam wątpliwości, że lepiej aby PIT zgadzał się z zaświadczeniem a stanem faktycznym zajmie się OA
19.11.2018 - zgłoszenie do OAO w Gdańsku
Awatar użytkownika
Sonia14
Posty: 121
Rejestracja: 19 paź 2016 12:36

Re: Dochody z PIT a realia

Post autor: Sonia14 »

Ale w PIT masz roczne zarobki, a na zaświadczeniu masz bieżące, najczęściej średnie z ostatnich 3 miesięcy, więc i tak kwoty będą różne ;-)
Czym byłby świat bez miłości...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”