Progesteron w ciąży - skurcze

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
NoraM
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2020 08:22

Progesteron w ciąży - skurcze

Post autor: NoraM »

Witam, jestem jestem na samym początku ciąży- ( 3-4 tydzień ) po dwóch nieudanych inseminacjach , poprosiłam lekarza o miesiąc przerwy...i zaskoczyło. Moje zaniepokojenie wzbudza zażywanie progesteronu, po drugiej inseminacji dostałam luteinę dopochwową, zauważyłam wówczas lekki skurcz w łydce i jakby "ukłucie" w sercu. Wczoraj , gdy lekarz na podstawie Beta HCG potwierdził ciążę, dostałam progesteron bensis 2 x dziennie po 2 tabletki ( dawka 100) , a jak go skończę to luteina 200 dopochwowo 2x1. I również po kilku godzinach po zażyciu leku miałam podobne kłucie w klatce piersiowej. Do tego dziś czuję skurcz palców u prawej nogi. Podkreślę, że są to jednorazowe nie ciągłe bóle- ale czy jest to powód do obaw? Diagnostyki problemu? Nadmienię, że jestem osobą ze sporą nadwagą- z PCOS podleczonym, inslinoodpornością...W pierwszej ciąży miałam tendencje do opuchnięć jednej kończyny, sprawdzałam przepływy wszystko było ok. Bardzo proszę o wskazówki gdyż za 2 tyg dopiero widzę się z lekarzem.
NoraM
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1184
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Progesteron w ciąży - skurcze

Post autor: Tomasz Zbroch »

Związku z przyjowaniem nie widzę, natomiast jeżeli obciążenie w wywiadzie internistycznym może wskazywac na nieprawidłowości nie można o nich zapominać i poddać ocenie lekarza internisty.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”