Nadmierne zainteresowanie płcią przecwina, flirty, kłamstwa - 13latka

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
nowalijka13
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2011 10:37

Nadmierne zainteresowanie płcią przecwina, flirty, kłamstwa - 13latka

Post autor: nowalijka13 »

Witajcie ponownie,
mam prośbę o rade lub kontakt do kompetentnego psychologa/specjalisty we Wrocławiu lub zdalnie.
W skrócie: adopcja rodzeństwa, post dotyczy córki, 13 lat, adoptowana w wieku lat 3 (nadmiernie ufna od początku w stosunku do obcych, wg mnie rad niezahamowane).

Od ok 11 roku życia córka prowokuje kontakty z płcią przeciwną, bawi się chłopakami, zmienia, flirtuje, głośna w towarzystwie, lubi zwracać na siebie uwagę, mocno akcentuje swoja szczupłą figurę, porównuje się etc. Początkowo myslałam, że to standardowe nastletnie zakochanie, choć wcześnie... Potem temat się rozkręcił - każdy obóz czy wyjazd (nawet na oazę) kończył się nowym chłopakiem, wielomiesięcznymi flirtami na fejsie/mesendżerze etc. jednoczesnie z kilkoma chłopakami, zaczepianie innych chłopaków (któryh nawet nie widziała), zachęcanie do flirtów (teksty w stylu "podobam ci się misiu", "przytuyl mnie", nazywanie ich "mężusiem", oczywiście liczne miłosne wyznania). Co nas zaniepokoiło - zmiana w zachowaniu córki, chodziła "jak na haju", podeksytowana, sztuczne wybuchy smiechu, chowanie sie w pokoju czy łazience/garderobie z telefonem, unikanie wspólneych gier czy wyjść/filmów - bo "chce jej się spać" .Dodam, że jesteśmy czujni i blisko - po odkryciu tych telefonicznych flirtów odinstalowalismy aplikacje, dużo rozmawialismy o odpowiedzialności, deklarowaniu miłości, bawieniu sie uczuciami innych etc. Córka zapewniała, że się zmieniła, rozumie etc.

Ostatnio (po ok 3-4 miesiącach od poprzedniej akcji) zauwazyliśmy zmiany w jej zachowaniu - znowu: unikanie kontaktów, niewyspana, chowanie sie w pokoju, wybuchy smiechu, rozdraznienie i tak w kółko. Okazało się że wykradła nam smartfona, odtworzyła konta na FB i ponownie nawiązała kontakty z kilkoma chłopakami których widziała ponad rok temu - uczyniła jednego czy dwóch swoim chłopakiem, wyznaje miłość (kocham cie misiu, tęsknie, przytulk mnie, najchętniej bym cie zacałowała, nie bądź zazdrosny, relacjonowanie kadej minuty etc.). Smartfon zastapiony został zwykłym telefonem... ale mam poczucie że to przeceić nie źródło problemu. Co robić? Jak rozmawiać? Do kogo sie zwrócić? Mam wrażenie, że nie docieramy do niej, jest zimna, zachowuje sie jak uzalezniona od tych emocji - kortyzolu...
Mówimy o zabawie ludźmi, o miłości - zawsze otwarcie rozmawialiśmy o wszystkim, ona sie patrzy, przytakuje albo nic nie mówi... i robi swoje. Kłamie, kombinuje...

Poradźcie proszę... Ze starszą córką (16 lat) nie miałam takich akcji (odpukać ;)

Pozdrawiam
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Nadmierne zainteresowanie płcią przecwina, flirty, kłamstwa - 13latka

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
poszukanie pomocy u specjalisty, który pracuje z całą rodziną (Państwa córka ma 13 lat, więc jest ciągle mocno osadzona w realiach rodziny), a najlepiej, gdyby miał doświadczenie w pracy z rodzinami adopcyjnymi, czy zastępczymi, jest dobrym tropem.
W ostatnich miesiącach powstało wiele środowiskowych ośrodków wsparcia, gdzie w ramach NFZtu można uzyskać bezpłatne wsparcie dla siebie i dziecka, warto z tego skorzystać. Lista takich placówek dostępna jest pod adresem:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozpocze ... rencyjnego
Z jakiegoś powodu Córce bardzo zależy na tych kontaktach, to, co dzięki nim uzyskuje jest dla niej ważne i być może wykracza poza potrzebę akceptacji, czy podwyższenia samooceny. Warto przyjrzeć się temu bliżej na terapii.
Proszę pisać w razie dalszych pytań.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka
nowalijka13
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2011 10:37

Nadmierne zainteresowanie płcią przecwina, flirty, kłamstwa - 13latka

Post autor: nowalijka13 »

Dziękuję za odpowiedź, zapoznam się z lista ośrodków.
Chętnie też usłyszałabym doświadczenia innych rodziców.

Córka od małego lubiła być w centrum uwagi, najmłodsza, nadmiernie otwarta na obcych (np. w przedszkolu biegała za innymi mamami jak prztszły po swoje dzieci, zapatrzona w ciocie itp.) była słodką małą dziewczynka (nadal jest;), każdy zwracał uwagę na jej piekne oczy, sama wykorzystywała "je" do załatwiania spraw (wiem że to dziwnie brzmi) etc. teraz to się zmieniło, wyrosła... szuka tej akceptacji na zewnątrz. Ma bliska relację z tatą, powtarzamy jej że jest piękna i mądra... ale to nie wystarcza.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”