Kolejna biopsja - czy jest sens?

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
piotrol
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021 20:26

Kolejna biopsja - czy jest sens?

Post autor: piotrol »

dzień dobry Panie Doktorze,

wcześniej udzielałem się już na forum. Moja sytuacja wygląda tak, iż miałem biopsje jądra 2 lata temu z której udało się pozyskać pojedyńcze pleminiki ( plemnik co 5 pole widzenia ) - dwie słomki. Pojedyńcze plemniki wykazały ruch niepostępowy. Cały materiał został zużyty do jednej procedury, udało się nam uzyskać 1 blastocystę najlepszej klasy i mamy już 9 miesięcznego chłopca :)

Ze względu na fakt, że wyniki hormonalne stawały się coraz gorsze podjęliśmy decyzje o kolejnej biopsji. Przed biopsja miałem kuracje Tenfertil on oraz Pregnyl 5000j.m co 3 dni pół ampułki. Po leczeniu 6 tyg. wyniki się nieco poprawiły.

Z biopsji, tego samego jądra co ostatnio udało się uzyskać materiał : obecność pojedyńczych plemników ( plemnik co 4 pole widzenia ). Pojedyńcze plemniki wykazały ruch niepostępowy. 4 słomki - pani embriolog stwierdziła, że całość materiału też będzie do jednej procedury.

Moje pytanie brzmi, czy przed kolejną procedurą INV jest sens robienia kolejnej biopsji, żeby materiału było więcej lub żeby materiał był lepszy?

z góry dziękuje za odpowiedź,
Wesołych świąt
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Kolejna biopsja - czy jest sens?

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Tu ostateczna decyzja należy do embriologa - ważna jest jego ocena materiału, który jest zamrożony.
Schemat u mnie - w sytuacji, gdy w dniu punkcji po rozmrożeniu nie będzie plemników , wtedy biopsja na świeżo.
Ja wykonuję z obu jąder.
Zatem trzeba być przygotowanym do zabiegu.
I uwaga na końcu - jeśli biopsja, to musi być wykonane bezwzględnie !!! badanie histologiczne - taki jest wymóg EAU/PTA - ocena ew zmian rozrostowych.
Powodzenia
piotrol
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021 20:26

Kolejna biopsja - czy jest sens?

Post autor: piotrol »

dziękuje Panie Doktorze,

jeszcze mam jedno pytanie, czy orientuje się Pan może jak przebiega procedura transprotu nasienia w przypadku gdybym chciał zmienić klinikę?
I czy to jest bezpieczne?

dziękuję
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Kolejna biopsja - czy jest sens?

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Procedura transportu tkanek / komórek przebiega wg przepisów UE, zgodnych z polskim prawodawstwem.
Jest zatem bezpieczna.
Trzeba zwrócić się do placówki, która posiada tkanki do przewiezienia.
W każdym ośrodku jest osoba wyznaczona do pomocy w takich przypadkach.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”