Prośba o interpretację wyników i porównanie

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
filipek12
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2017 14:04

Prośba o interpretację wyników i porównanie

Post autor: filipek12 »

Witam serdecznie. Około 10 lat temu wykryto u mnie żylaki powrózka nasiennego, które staram się kontrolować - lekarze jak dotąd nie widzieli wskazań do operacji (obecnie mam 30 lat). Co 1-2 lata regularnie badam parametry nasienia i wszystko jest w normie, jednak robiłem ostatnie badanie 07.2022 i zaniepokoiła mnie wartość morfologii wynosząca 1%. Jak dotąd w badanich wahała się między 3-5% (1x 7%) i ogólnie parametry się wahają np 2018 były bardzo kiepskie po czym 2020 znacznie lepsze i teraz 2022 są gdzieś pomiędzy. Byłem na badaniu USG 07.2022 u androloga i ocenił żylaki na I stopień (czyli bez zmian) - pojedyncze żyły 2 max 3mm. Przyjmuje suplementy typu androvit oraz korzeń maca z przerwami od 2-3 lat. Z leków czasami trazodon na bezsenność w połączeniu z Asentrą w bardzo małych dawkach.
Mam 3 pytania:
1. Chciałbym zapytać czy jest już to wskazanie bezpośrednio do operacji żylaków czy np. powtórzyć badanie nasienia za 3m-ce i w przypadku pogorszenia wyników dopiero rozważyć operację? Czy nie ma co czekać tylko operować?
2. Czy przyjmować preparat Tenfertil ON w momencie kiedy na razie nie staram się o dziecko tylko dla samej poprawy jakości nasienia? Lekarz zalecił, ale pytanie czy jest sens?
3. Czy morfologia 1% świadczy o nieodwracalnym uszkodzeniu jąder w wyniku tych żylaków czy poprzez zmianę suplementów może się zmienić na wartość w normie?
Porównanie wyników badań 2020/ 2022
Objetość 2,5ml / 3,5ml
Czas upłynienia 15min/ 5min
Wynik HOS 91%/ 85%
Zywe plemniki 91%/ 85%
125mln/ 1ml / 60mln/ 1ml (w 2018r - 27mln/ 1ml)
343mln całość/ 210mln całość ( w 2018 - 110mln całość)
Ruch - P+NP 66% / 45% norma >42%
P 60% / 30% norma >30%
NP 6%/ 15%
Plemniki prawidłowo zbudowane 2017 (3%) 2018 (7%) 2020 (brak danych) 2022 (1%!!!!!!!!!!!!) Norma >4%

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie - lekarz z Dolnegośląska ;)
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Prośba o interpretację wyników i porównanie

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Zgodnie w wytycznymi towarzystw naukowych zajmujących się rozrodem mężczyzny (EAU/EAA/PTA/PTU), ma Pan Dr pełne wskazania do operacji żylaków powrózka nasiennego już na tym etapie, nawet bez starań o ciążę.
W miarę długości życia, żylaki powrózka nasiennego wpływają negatywnie na spermatogenezę i pogarszają jakość nasienia, istotnie obniżają osobniczy potencjał płodności, czyli indukują kliniczną niepłodność.
Stąd jest opinia, że prewencyjna operacja zapobiega takim niekorzystnym zjawiskom.
Stosowanie mikroelementów korzystnie obniża stres oksydacyjny, poprawiając spermatogenezę.
Warto jeszcze określić poziomy hormonów (testosteronu, gonadotropin).
Najlepsza operacja zalecana przez EAU/EAA/PTA/PTU - to technika z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego (No 1 - micro-varicocelectomy).
Im młodszy mężczyzna, tym większa szansa na poprawę parametrów nasienia po operacji.
Pzdr
filipek12
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2017 14:04

Prośba o interpretację wyników i porównanie

Post autor: filipek12 »

Serdecznie dziekuję za odpowiedź, myślę że jeszcze w tym roku postaram się wykonać ów operację.
Pozdrawiam
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Prośba o interpretację wyników i porównanie

Post autor: Jan Wolski »

Powodzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”