Krwiak w ciąży po in vitro

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
martynka1234
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2021 19:48

Krwiak w ciąży po in vitro

Post autor: martynka1234 »

Dzień dobry,
Panie Doktorze jestem w 8 tygodniu ciazy (8+3) do tej pory dobrze ja znosiłam nie było żadnych plamnien aż do środy w nocy. Dostalam krwawienia dosyć mocnego ze skrzepami. Pojechaliśmy do szpitala i tam okazało się że mam krwiaka nad ujsciem wewnętrznym szyjki macicy 22×18mm i prawdopodobnie stąd krwawienie. Na usg dzidzius żył serduszko biło. Od tamtej pory mam delikatne od czasu do czasu plamienie brązowa wydzieliną. Jakie są szanse że krwiak się wchlonie i donoszę ciążę. Co mogę zrobić żeby pomóc sobie i swojemu dziecku? Jestem zdrowa ( przyczyna niepłodności leżała po stronie męża). Biorę 2 x dziennie duphaston i luteine.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Krwiak w ciąży po in vitro

Post autor: Tomasz Zbroch »

Krwiak jest efektem a nie przyczyną. Odwarstwienie trofoblastu wynika z przerwania ciągłosci naczynia a gromadząca się krew oddziela tkanki. Może to być skutkiem samoistnego uszkodzenia naczynia bądż np nadmiernej kurczliwości macicy. Dlatego też przyjmuje Pani progesteron który działa protekcyjnie i rozkurczowo na mięśniówkę. Można dołączyć również leki typowo rozkurczowe i spoczynek. Rokowanie mimo wszystko w takiej sytuacji jest dobre ale wymaga obserwacji.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”