Embolizacja żylaków powrózka - nawroty?

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Korsarz
Posty: 15
Rejestracja: 01 sie 2018 11:29

Embolizacja żylaków powrózka - nawroty?

Post autor: Korsarz »

Dzień dobry,

1.Chciałem się dowiedzieć czy po poprawnie przeprowadzonym zabiegu istnieje ryzyko nawrotu? Miałem embolizację dokładnie 4 lata temu. Miesiąc po zabiegu żyła była bardzo twarda, wręcz sztywna ale na badaniu USG potwierdzono sukces zabiegu. Następnie wykonałem pół roku po zabiegu i również wszystko okej. Ostatni raz USG miałem ponad rok temu (czyli lekko po 3 latach od zabiegu) i niby też wszystko ok... Tyle, że moja żyła od tego czasu mam wrażenie, że się powiększyła i jest taka miękka w przeciwieństwie do jej stanu tuż po zabiegu. Czy możliwe aby po 4 latach po zabiegu mi się odnowiło? Czy jak zabieg został wykonany poprawnie i liczne USG po zabiegu nie wykazały nieprawidłowości, to już może być tak, że i do końca życia mi się nie odnowi? Czy też ZAWSZE się odnawia i zabieg trzeba powtarzać??

2.Drugie pytanie mam odnośnie prawej strony żylaków powrózka nasiennego. Niby, to rzadkość (lekarz przeprowadzający USG powiedział, że żylaki po prawej stronie, to zazwyczaj tylko w przypadku jakiegoś guza/nowotworu) i lekarze mnie dosyć zbywali ale żyłę po prawej stronie mam na poziomie 3mm... Od zabiegu lewej strony 4 lata temu moje parametry nasienia ZNACZNIE się poprawiły i czy byłoby to możliwe jeśli lewą stronę miałbym wyleczoną, a po prawej tylko żylaki zostały? Czy mając obustronnie żylaki, "naprawa" jednej nic by nie zmieniła?

Z góry dziękuję za odp.
Pozdrawiam serdecznie.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Embolizacja żylaków powrózka - nawroty?

Post autor: Jan Wolski »

Witam,

Wznowy po embolizacji żył jądrowych są notowane wg danych EAU w 3-11 % przypadków.
Po operacji mikroskopowej tylko w 0.4 % !!!

Jeśli żylaki są obecne po stronie prawej i nasienie jest nieprawidłowe lub nie ma stwierdzonej ciąży przy prawidłowym czynniku żeńskim, także podlegają kwalifikacji do leczenia zabiegowego.
Wg powyższych danych EAU, operacja z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego ma zdecydowaną przewagę nad innymi metodami zabiegowego zaopatrzenia varicocele.

Pzdr

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
Witam,

Wznowy po embolizacji żył jądrowych są notowane wg danych EAU w 3-11 % przypadków.
Po operacji mikroskopowej tylko w 0.4 % !!!

Jeśli żylaki są obecne po stronie prawej i nasienie jest nieprawidłowe lub nie ma stwierdzonej ciąży przy prawidłowym czynniku żeńskim, także podlegają kwalifikacji do leczenia zabiegowego.
Wg powyższych danych EAU, operacja z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego ma zdecydowaną przewagę nad innymi metodami zabiegowego zaopatrzenia varicocele.

Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”