Szkolenia na rodzinę zastępczą po przyjęciu dziecka

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
asienka8512
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2021 22:57

Szkolenia na rodzinę zastępczą po przyjęciu dziecka

Post autor: asienka8512 »

Witam mam pytanie odnośnie szkoleń na rodzinę zastępczą. Jestem mamą adopcyjna 3 letniej dziewczynki i teraz rozważam zostanie rodzina zastępcza dla kolejnych dzieci. czy najpierw muszę zrobić szkolenie przed przyjęciem dzieci bo u mojej koleżanki w rz jest za dużo dzieci i szukają rodziny żeby przenieś 2 dzieci i stąd moje pytanie. Dziękuję za odpowiedź
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Szkolenia na rodzinę zastępczą po przyjęciu dziecka

Post autor: Pikuś Incognito »

Szkolenie dla rodziców zastępczych będzie konieczne i myślę, że od tej zasady nie ma odstępstw w różnych powiatach.
Osoby, które ukończyły szkolenie dla rodziców zastępczych, a myślą o adopcji, najczęściej nie muszą odbywać drugiego szkolenia... wystarcza tylko rozmowa z psychologiem, wypełnienie jakichś testów i tyle. Jednak w drugą stronę to nie działa. Nie wnikając głęboko w temat chodzi o to, że rodzic zastępczy musi być gotowy na rozstania i kontakty z rodzicami biologicznymi (a rodziców adopcyjnych na to nie przygotowują).
Jednak na obecnym etapie można złożyć wniosek do sądu o umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej, zobowiązując się do odbycia szkolenia w określonym czasie. Trzeba to odpowiednio umotywować. Choćby znajomością dzieci, nawiązanymi więziami... również przeciążeniem dotychczasowej rodziny zastępczej. Wszystko zależy od sądu, ale raczej istnieją duże szanse na to, że wyrazi zgodę na zamieszkanie dzieci w rodzinie, która jeszcze nie ma szkolenia, wyznaczając jej jakiś czas na jego ukończenie i uzyskanie kwalifikacji.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”