brak refundacji leczenia

Na Wasze pytania z zakresu psychologicznych aspektów niepłodności odpowiadają członkinie Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Niepłodności:
Aleksandra Gozdek-Piekarska - ukończyła studia psychologiczne o specjalności psychologia kliniczna i osobowości. Jest certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralny. Prowadzi terapię indywidualną osób cierpiących na depresję, zaburzenia lękowe oraz osób doświadczających problemów osobistych. Na co dzień pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności gdzie prowadzi konsultacje oraz terapię dla osób zmagających się z problemem niepłodności.
Dorota Gawlikowska - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta par PTP. Prowadzi konsultacje, terapię indywidualną oraz terapię par, warsztaty i grupy wsparcia dla osób cierpiących z powodu niepłodności. Możecie ją znaleźć na www.psycholognieplodnosci.com

Moderator: Osoby zatwierdzające - psycholog2

ODPOWIEDZ
pytania z instagrama
Posty: 87
Rejestracja: 18 mar 2021 12:58

brak refundacji leczenia

Post autor: pytania z instagrama »

Dzień dobry,

Jak sobie radzić w obliczu braku dostępu do refundacji leczenia? Kiedy trzeba walczyć o każde badanie, porade informację na NFZ?
Dorota Gawlikowska
Ekspert Bociana
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2013 13:42

brak refundacji leczenia

Post autor: Dorota Gawlikowska »

Dzień dobry,

Ogromnie mi przykro z powodu sytuacji, jaka jest w naszym kraju, a której skutkiem jest brak refundacji leczenia niepłodności i skazywanie Państwa na dodatkowe, ogromne trudy wiążące się z szukaniem dróg i sposobów uzyskania jakiegokolwiek wsparcia, które się Państwu po prostu należy. Wyobrażam sobie, że może to powodować złość, poczucie niesprawiedliwości, opuszczenia i skrzywdzenia, żal. Nikt nigdy nie powinien tak się czuć będąc chorym i potrzebując pomocy. Państwo i jego instytucje zawiodły głęboko osoby niepłodne. Niestety nie jestem w stanie wpłynąć na tę sytuację, choć bardzo bym chciała. Zachęcam Państwa do zadbania o siebie w tej sytuacji, najprostszymi, dostępnymi sposobami: poprzez zaopiekowanie się swoimi trudnymi emocjami, które mają prawo się w tej sytuacji pojawiać, troskę o siebie nawzajem, rozmowę, okazywanie zrozumienia dla swoich i partnera emocji, pielęgnowanie bliskości. Zadbajcie o Waszą intymność, o dobre chwile, które tak łatwo zgubić w trudnym czasie. Nie obawiajcie się Państwo wyrażać złości, choć warto zwracać uwagę, by nie uderzała ona w partnera i bliskich, mówić o swoim żalu, płakać, pozwalać sobie na przeżywanie tego wszystkiego, co wiąże się z byciem chorym, pozbawionym pomocy. Jeśli uznają to Państwo za pomocne, nie wahajcie się Państwo skorzystać z pomocy profesjonalistów. Obecnie oferowana jest dość szeroko bezpłatna pomoc psychologiczna, w większości online lub telefonicznie, z której można korzystać nie wychodząc z domu.To naprawdę może pomóc, zwłaszcza kiedy partnerzy są już zmęczeni i wyczerpani, chcą chronić siebie nawzajem przed trudnymi emocjami i w efekcie mało rozmawiają oraz zaczynają czuć się w związku osamotnieni.

Bardzo serdecznie Państwa pozdrawiam,
Dorota Gawlikowska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania do psychologa”