Rozpoznanie kryptozoospermia i Zespół Klinefeltera

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
triopolska123
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2022 15:27

Rozpoznanie kryptozoospermia i Zespół Klinefeltera

Post autor: triopolska123 »

Dzień dobry .Mój 28 letni syn w badaniu z października ma rozpoznanie - kryptozoospermia( 0,41miliona/ml) Badanie kariotypu = 47XXY .Badanie genu CFTR i regionu AZF- wyniki prawidłowe.Badanie FSH 25,87(NORMA 1,4 -18,10),testosteron 407 ng/dL.Czy widzi Pan doktor szanse na uzyskanie plemników przy biopsji jąder i jaką metodę biopsji Pan doktor by polecał?Czy uzyskane (oby uzyskane )plemniki można poddać wtedy badaniom w kierunku kierunku aneuploidii ?czy mógłby Pan Doktor polecić klinikę, w której można wykonać biopsję i badania plemników?
Zatroskana mama
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Rozpoznanie kryptozoospermia i Zespół Klinefeltera

Post autor: Jan Wolski »

Dzień dobry,
Rozumiem, że intencje syna , czyli przyszłego pacjenta są takie same - ponieważ syn jest pełnoletni i sam decyduje o sobie, ma przecież zdolność prawną. Jeśli tak, to w skrócie, ponieważ szczegóły, zgodnie z ustawą o leczeniu, zawsze otrzymuje sam pacjent.
Wiedza w 2022 na temat pacjentów z ZK jest następująca -
1. Jeśli obecne są plemniki w nasieniu (tu są 410 tys / mL) - wykorzystuje się je do zapłodnienia w protokole IVF/ICSI
2. Biopsję jąder z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego wykonuje się w przypadku braku plemników w nasieniu (azoospermia)
3. Skuteczność pozyskania plemników w przypadku biopsji waha się od 20 do 50 % (dane z piśmiennictwa).
4. Komórki generatywne są badane na etapie procedury IVF/ICSI, ponieważ technologia badania genomu komórek je nieodwracalnie niszczy.
5. Można zbadać genom plemników z danego ejakulatu, ale wyniki są zmienne i dotyczą danej próbki, w następnej rozkład cech może być inny.
6. Generalnie, wg danych z piśmiennictwa - rodzą się zdrowe dzieci.
7. Kompleksowo pacjentami z ZK zajmuje się Przychodnia Lekarska nOvum - Warszawa, www.novum.com.pl
Pozdrawiam
triopolska123
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2022 15:27

Rozpoznanie kryptozoospermia i Zespół Klinefeltera

Post autor: triopolska123 »

Bardzo dziękuję .Intencje całej rodziny są takie same (rodzina jest przecież po to żeby się wspierać )-"Dzieci : mają umówioną wizytę u androloga w przyszłym tygodniu , podzieliliśmy się zadaniami -szukają kliniki - to dla wszystkich na razie szok - nic u syna nie wskazywało na ZK .Ja zawsze zafascynowana byłam in vitro , sporo czytałam na temat historii i rozwoju klinik niepłodności w Polsce.Znałam już też "postać " Pana Doktora i niezwykle dobre oceny ze strony pacjentów dlatego odważyłam się napisać.Jeszcze raz dziękujemy.
triopolska123
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2022 15:27

Rozpoznanie kryptozoospermia i Zespół Klinefeltera

Post autor: triopolska123 »

Dziękuję bardo za odpowiedź
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Rozpoznanie kryptozoospermia i Zespół Klinefeltera

Post autor: Jan Wolski »

Dziękuję i pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”