Azoospermia - prośba o poradę

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
dizzy
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2023 21:01

Azoospermia - prośba o poradę

Post autor: dizzy »

Dzień dobry, Szanowny Panie Doktorze,

Mąż w dzieciństwie miał obustronne wnętrostwo, operowane dopiero w wieku 4 i 5 lat. W dokumentacji medycznej z ówczesnego postępowania rozpoznano hipoplazję jąder.
Obecnie u męża (wiek 30 lat) w dwukrotnych badaniach nasienia, (przeprowadzonych w odstępie ok. 2 miesięcy), rozpoznano azoospermię – w obu badaniach uzyskano takie same parametry nasienia:
  • barwa: szara
    upłynnienie: 25 min.
    objętość: 6,0 ml
    pH: 7,8
    lepkość: 2,0 cm
Po pierwszym z badań nasienia androlog wykonał „na szybko” badanie USG jąder, (do którego niestety nie dostaliśmy żadnego opisu, a jedynie komentarz ustny lekarza), zgodnie z którym jądra są dość wysoko ulokowane oraz są zmniejszone, (nie został przedstawiony nam ich dokładny rozmiar), ale nie wskazując poza tym na nic niepokojącego w obrazie USG, (przynajmniej zgodnie z ustnym komentarzem, że „wygląda ok”).
W międzyczasie wykonane zostały badania hormonalne, oto ich wyniki:
  • TSH: 1,41
    FSH: 31,70
    LH: 8,72
    Estradiol: 21,00
    Prolaktyna: 11,75
    Testosteron: 284,54
Zostało przeprowadzone także badanie kariotypu – wynik prawidłowy 46,XY.

Na postawie przytoczonych wyników, lekarz prowadzący orzekł, że szanse na znalezienie plemników w biopsji – i to dopiero po zastosowaniu leczenia farmakologicznego wyniosą 5-10%, a więc prawdopodobieństwo docelowej ciąży w wyniku in vitro jest niewielkie. Na tej podstawie lekarz odmówił jakiegokolwiek dalszego postępowania medycznego, (innego niż AID, na który nie jesteśmy zdecydowani). Zalecona została jedynie kontrola poziomu testosteronu w przyszłości.

Moje pytania do Pana Doktora są następujące:
1. Czy zgodnie z obecnym stanem wiedzy i przyjętymi wytycznymi, w przypadku zmniejszonych jąder i tak wysokiego FSH rzeczywiście nie zaleca się przeprowadzania biopsji jąder?
2. Czy zdaniem Pana doktora, w takim przypadku, przeprowadzenie dodatkowych badań – np. genetycznych, dokładniejszego badania USG, a może RM(?) może jeszcze zweryfikować ww. szacowane szanse na znalezienia plemników w ewentualnej biopsji na korzyść pacjenta?
3. Niezależnie od kwestii rozrodczych - czytałam, również w wypowiedziach Pana Doktora, że wnętrostwo w wywiadzie mocno podwyższa ryzyko nowotworzenia w obrębie jąder. Lekarz, u którego byliśmy nic o tym nie wspomniał. W związku z tym pytanie - czy obraz USG jest wystarczającym badaniem w takim przypadku, tzn. czy badanie USG wykazałoby już ewentualne niepokojące zmiany, czy powinno się pogłębić diagnostykę w tym kierunku? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Azoospermia - prośba o poradę

Post autor: Jan Wolski »

Witam Panią,
Wnętrostwo jest trudnym problemem medycznym - obraz jąder po operacji w dzieciństwie może być różny już w wieku dorosłym.
Wysoki poziom FSH jest czynnikiem niekorzystnym, podobnie jak niski poziom testosteronu, aby w biopsji jąder bezpośrednio pozyskać plemniki.
Ale jest możliwość występowania komórek generatywnych na wcześniejszych etapach rozwoju.
W takim przypadku niski poziom testosteronu, występujący bardzo często u mężczyzn po operacji wnętrostwa, może oddziaływać hamująco na te komórki.

Badania obrazowe - obecnie rezonans magnetyczny jest narzędziem coraz częściej pomagającym w kwalifikacji trudnych przypadków do biopsji.

Przed biopsją w przypadku azoospermii wykonuje się, obok kariotypu, standardowo jeszcze oznaczenia mutacji w genie CFTR oraz delecję w regionie AZF chromosomu Y.

Problem nowotworzenia jest realnie towarzyszący wnętrostwu, niezależnie czy operacja sprowadzenia jądra była wykonana. zatem, każdy mężczyzna z takim wywiadem powinien być monitorowany pod kątem wystąpienia nowotworu. Bezpośrednią informację o ryzyku u danego pacjenta daje wynik badania histopatologicznego z odpowiednim barwieniem komórek.

Zatem z wyniku badania histopatologicznego, standardowo dla każdej biopsji jąder, powinno się uzyskać 3 podstawowe informacje:
1. obecność komórek rozrodczych
2. ocena występowania komórek potencjalnie nowotworowych (czasem już nowotworu)
3. ocena komórek produkujących testosteron

Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”