Depresja a adopcja

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Awatar użytkownika
Fabrizzio
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2002 00:00

Depresja a adopcja

Post autor: Fabrizzio »

Witam Pani Dyrektor,
Chciałbym się dowiedzieć czy depresja żony ma wpływ na nasze starania o adopcję? Depresja wystąpiła po urodzeniu pierwszego dziecka i polega na zmiennych nastrojach i niskiej samoocenie, poza tym jest pod kontrolą lekarza psychiatry i leczona Cipriamilem.
Z poważaniem,
Farbrizzio
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Depresja jest chorobą, a zatem należałoby odpowiedzieć na pytanie, na ile żona jest zdolna do prawidłowej opieki nad dzieckiem - czyli spełnić warunek o dobrym stanie zdrowia. W Państwa sytuacji dobrze byłoby zwrócić się do psychologa/psychiatry w oao, porozmawiać o aktualnym stanie zdrowia żony i jej wewnętrznej gotowości na adopcję. Nikt z wyjątkiem osoby bezpośrednio zaangażowanej w diagnozę Państwa rodziny nie odpowie na tak postawione pytanie. Bo róznie może byc - czasami problemy z dzieckiem pozwalają na pokonanie tej choroby, w innych przypadkach moga spowodować pogorszenie stanu. Z pewnością problem powinien byc przez Państwa zasygnalizowany w oao. Nie można także jednoznacznie powiedzieć, że nie.nasi kandydacie to w zdecydowanej większości ludzie "po przejściach", więc spotykamy się z objawami depresji czy podwyższonego poziomu neurotyzmu. Nikogo jednak "na wejściu" nie dyskwalifikujemy. W przypadkach wątpliwych sugerujemy raczej odroczenie decyzji.
Serdecznie pozdrawiam.D.Dominik
Awatar użytkownika
kasiavirag
Posty: 4121
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: kasiavirag »

ryba13 pisze:witam
pół roku temu udałam się do lekarza psychiatry ze względu na to iż miałam problemy ze snem, jedzeniem itp. pani doktor stwierdziła stan nerwicowo-depresyjny przez pewien okres przyjmowałam tabletki przeciwdepresyjne. teraz juz jest wszytko wporządku, czuje sie juz dobrze depresja i nerwica odeszła. prosze o odpowiedz czy nie będzie to przeszkoda w staraniu sie o adopcje dziecka. pozdrawiam
Kasia, mama (z)mieszana, ale się porobiło...
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
nie sądzę, aby to była przeszkoda, ale o chorobie najlepiej powiedziec w ośrodku - to nie są informacje które mogą zaszkodzić. Większość naszych rodzin to rodziny " z przeszłością" depresyjną - czemu trudno się dziwić. Natomiast aktualna sytuacja zdrowotna z pewnością jest tematem rozmowy i konsultacji w oao.Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Bea_7
Posty: 4196
Rejestracja: 18 sty 2005 01:00

Post autor: Bea_7 »

malito, dnia 26.03.2008 pisze:Od paru lat staramy się z mężem o dziacko bez rezultatu. podjeliśmy decyzje o adopcji ale obawiamy sie że przeszkodą będzie fakt iż oboje leczyliśmy sie psychiatrycznie "depresja". Obecnie mamy to już za sobą, zakończyliśmy leczenie. Jak podchodzą do tego ośrodki adopcyjne? Pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo, najlepiej jest uczciwie z ośrodkiem porozmawiwać, przedstawić zaświadczenia lekarskie o zakończonym leczeniu depresji. Dobrze jest i to sie praktykuje, dać kontakt (nr telefonu) do lekarza prowadzącego,aby psycholog osrodka mógł z nim porozmawiać. ja nie sądzę, ze po zakończeniu leczenia będzie z tym kłopot. Depresja dotyka nas wszystkich, jest chorobą XXI wieku, uczycmy się z nią życ jak z cukrzycą - tym bardziej, że ludzie pragnący dziecka sa szczególnie narażeni na nią. Najwazniejsze jest to, że macie Państwo tego świadomośc, że potraficie o tym rozmawiać - a wówczas nie powinno być to przeszkodą. Pozdrawiam, D.Dominik
Awatar użytkownika
ptaszulek
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2005 00:00

depresja a adopcja

Post autor: ptaszulek »

Dzień dobry.
Mam do Pani pytanie.
Jesteśmy małżeństwem od 8 lat, mamy 5 letniego synka biologicznego z drugiej ciąży. Pierwsza po poronieniu. Druga cały czas na podtrzymaniu. Bardzo skomplikowany poród. Syn urodził się w bardzo złym stanie(zamartwica, wylewy krwi do mózgu). W pierwszym roku intensywnie rehabilitowany-teraz rozwija się prawidłowo.
Myślę że nie mamy przeciwskazań do posiadania drugiego dziecka biologicznego.
To tak tytułem wstępu.
Od kilku lat (jeszcze sprzed zajścia w ciążę) myślałam o adopcji jako formie macierzyństwa. Na razie taka decyzja wymaga jeszcze wielu przemyśleń-głównie ze strony męża.Być może mąż dojrze do niej a być może nie. Przede wszystkim mąż jest osobą która nie jest zdecydowana-ma wiele obaw czy pokocha równie mocno itd.( a ja napewno nie zamierzam go do niczego zmuszać).
Jest wiele dylematów, ale nie o to chcę pytać.

Pytanie moje jest takie.
1.Czy depresja po porodzie synka leczona u psychiatry może być przeciwskazaniem do adopcji. Leczenie NFZ, byłam również na zwolnieniu lekarskim z tego powodu.
2. 2 lata temu mieliśmy kryzys w małżeństwie. Chodziliśmy kilka miesięcy na terapię psychologiczną. Teraz wszystko jest w porządku. Czy to może być przeciwskazaniem.

Dziękuję i pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Depresja a adopcja

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
fakty, o których Pani pisze z pewnością wymagają porządengo przepracowania, więc warto o tym uczciwie porozmawiać ze specjalistami, aby pochopną decyzją nie wyrządzić krzywdy przyjętemu dziecku czy swojej rodzinie. O wiele ważniejsza jest jednak kwestia gotowości Pani męża, bo bez tego żadna adopcja nie wchodzi w grę. Fajnie, że Pani dostrzega, iż na męza nie można naciskać. Czas swoej zrobi z pewnością tak w sprawie decyzji męża jak i w Pani uczuciach. Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
Awatar użytkownika
paź królowej
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2011 21:53

Re: Depresja a adopcja

Post autor: paź królowej »

Witam,
mam pytanie czy depresja może mieć wpływ na adopcje w moim przypadku.
2 lata temu miałam epizod z depresją przez około pół roku, chodziłam do psychologa po 3 miesiącach wylądowałam u psychiatry. Zapisał mi lekki lek antydepresyjny ale chyba zadziała autosugestia i po kilku dniach zauważyłam poprawę (normalnie takie leki zaczynają działać po około 1 miesiącu).
Blisko 2 lata miałam dobry okres, rok temu straciłam dziecko co było dla mnie wielką traumą, od tego momentu zaczęłam ponownie mieć problemy z psychiką. pogłębiło się gdy dowiedziałam się że problem z płodnością leży po mojej stronie. chodzę do psychologa od miesiąca biorę leki zapobiegające depresji i stanom lekowym tylko gdy tego potrzebuje (nie stale). Nie mam typowej depresji są dni lepsze i gorsze. Boje się że te dwa epizody mogą mnie w przyszłości zdyskwalifikować z możliwości o dziecko. o dziecko adopcyjne chce starać się czy będę w ciąży czy nie. Z racji krótkiego stażu małżeństwa (1 rok) zaczniemy starania dopiero za 2-3 lata i tylko w momencie gdy na 100% będę pewna że nie mam depresji. Jestem w stanie normalnie funkcjonować, pracować i prowadzić dom, głównie płacze. Mąż za to jest zdrowy jak koń.
Dziękuje za odpowiedź
Monika
pierwszy aniołek 20.09.2012 - 6 tyg
29.12 dwie krechy szczęśliwa i przerażona, badania krwi ok.
Córka zwana czasowo Sara
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Depresja a adopcja

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
bardzo adekwatnie sama Pani okresliła swoją sytuację, więc doskonale także będzie Pani wiedziała, kiedy jesteście gotowi na adopcję. Gdy tak się stanie (serdecznie życzę Pani tego) i uporacie się z mężem ze stratą, warto wziąć od prowadzącego Panią terapeuty zaświadczenia, że jest po terapii i że dobrze pani rokuje. To zazwyczaj pomaga, a jesli takiego zaświadzcenia nie ma, ośrodek sam może zasugerować konsultacje. Pozdrawiam i zyczę wiele dobrego dla Pani i Męża.D.Dominik
riana
Posty: 1
Rejestracja: 14 gru 2020 12:00

Depresja a adopcja

Post autor: riana »

Dzień dobry,
Jesteśmy z mężem szczęśliwymi rodzicami adopcyjnymi. Planujemy rozpocząć starania o drugą adopcję. Mąż jest zarejestrowany w poradni psychiatrycznej, ponieważ miał epizod depresyjny. Przyjmuje leki, które działają, dobrze się czuje i jest w trakcie psychoterapii. Czy sam fakt, że mąż obecnie przyjmuje leki jest dla nas dyskwalifikujący? Czy w przypadku wystawienia zaświadczenia od psychiatry, że nie widzi on przeciwwskazań do podjęcia opieki nad adoptowanym dzieckiem OA może opinię psychiatry prowadzącego podważyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Depresja a adopcja

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, nie ma zwyczaju podważać opinii lekarza specjalisty, ale zazwyczaj bierze się pod uwagę dla jakich celów jest wydane takowe zaświadczenie - inaczej do pracy inaczej do adopcji. Ale w Państwa przypadku jest jeszcze inaczej - macie już dziecko i jeżeli wszystko działa, to dobrze funkcjonujący obecnie związek małżeński + dziecko stanowi Państwa kapitał. Ważne powinno być też, jak ludzie radzą sobie z epizodami depresji, a ma je coraz więcej osób, jakiego typu sa to problemy, czy się leczą. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto ne miał nigdy tego problemu. Pozdrawiam serdecznie, D. Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”