BADANIA PRENATALNE / test PAPPA

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agata99
Posty: 30
Rejestracja: 17 mar 2003 01:00

BADANIA PRENATALNE / test PAPPA

Post autor: agata99 »

Witajcie!
Mam następujące pytanie: czy po ICSI lekarze zalecali Wam zrobienie testu PAPPA, to jest obok badania przezierności karkowej dodatkowe badanie z krwi.
Czy robiłyście takie badanie, i jaka jest Wasza opinia na temat potrzeby i wiarygodności tego badania.
Czy jeśli usg karku jest OK, to nie trzeba tych dalszych badań z krwi?Będę wdziędzna za Wasze podpowiedzi i doświadczenia w tym zakresie.
I jeszcze jedno: czy poza Novum, ktoś takie badania wykonuje?
Pozdrawiam,
Agata
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

witaj
swiezo akurat na ten temat byla rozmowa na innym watku.
jestem po isci w novum. usg u dr garwolinskiego wraz z ocena przeziernosci, wypadlo na tyle dobrze, ze w naszej sytuacji nie mielismy zlecenia na dalsze badania (test krwi).
dla mnie test z krwi jest malo wiarygodny (tzn statystycznie rzecz ujmujac czesciej pokazuje wade niz ona faktycznie wystepuje) i skoro usg wypadlo ok, oboje jestesmy mlodzi - sama bylam raczej na nie w kwestii wykonania testu z krwi - dr garwolinski potwierdzil moja wersje.

ale kazda para musi rozwazyc ta kwestie indywidualnie.
Awatar użytkownika
MA_GOSIA
Posty: 2060
Rejestracja: 23 lut 2004 01:00

Post autor: MA_GOSIA »

Xymeno czy to badanie przeziernosci robi się na zwykłym USG, bo ja wstyd się przyznać, nic na ten temat nie wiem i nikt na takie badania mnie nie kierował, a jestem troszeczkę starsza od ciebie? :?: :?:
Małgosia i Mikołaj ur.30.08.2004
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

mozliwe ze mialas sprawdzana przeziernosc karku ale nawet tego nie odnotowalas ;)
fald karku sprawdza sie podczas normalnego usg. w okolicach 14-16tyg ciazy. lekarz oglada i mierzy poprostu grubosc karku - moglas wiec nawet nie zauwazyc ze to zbadal ;)


a! to nie jest jedyny wyznacznik majacy zadecydowac o skierowaniu na dalsze testy (krew). do tego dochodzi kwestia wieku rodzicow, wystepowania wad genetycznych w rodzinie, metoda zaplodnienia (isci - choc tutaj coraz wieksza liczba lekarzy twierdzi ze nie jest to czynnik decydujacy).
po za tym wiele wad genetycznych mozna wykluczyc z duzym prawdopodobienstwem podczas zwyklego usg (oczywiscie u dobrego dr i na dobrym sprzecie). bezmozgowie, bezczaszkowie, rozszczepy, przepukliny to wady widoczne na usg. moj dr jeszcze sprawdzal obecnosc kosteczek nosowych, ktorych brak lub niedorozwoj ponoc moze swiadczyc o jakiejs chorobie kosci - ale juz nie pamietam o co chodzilo... :)
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

a, kiedys na badania prenatalne (poza usg, czyli krew a nastepnie np aminopunkcja) wysylano kazda ciezarna po isci.
teraz od tego sie odchodzi.
Awatar użytkownika
MA_GOSIA
Posty: 2060
Rejestracja: 23 lut 2004 01:00

Post autor: MA_GOSIA »

Trochę mnie pocieszyłaś, zwłaszcza, że na ostatniej wizycie w środę, mój dr powiedział, że nie podejrzewa żadnej wady , a myślę, że jak co 4 tyg oglada moją dzidzię, chyba dość dokładnie, to coś by zauważył.Przynajmniej teraz muszę w to wierzyć. :!: Dziękuję. :D
Małgosia i Mikołaj ur.30.08.2004
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

mozesz podczas nastepnej wizyty poprosic aby ci wszystko omowil. wystarczy ze patrzac na dzieciaczka pokarze i tobie gdzie co jest.

moj lekarz w olsztynie, nie proszony przeze mnie, robiac badania o wszystkim po kolei mowi - dlatego wiem ze moj junior ma nerki, watrobe, oba plucka, symetryczne polkule mozgowe, zalazki zebow, ba! widzialam nawet zrenice :) junior byl ogladany, mierzony, wyliczony :)
Awatar użytkownika
MA_GOSIA
Posty: 2060
Rejestracja: 23 lut 2004 01:00

Post autor: MA_GOSIA »

Wiesz wydajemni się, że on moją dzidzię też dokładnie ogląda, oczywiście też nie raz była mierzona wszerz i wdłuż, i wyglada na to ze wszystko jest o.k nic jej nie brakuje, więc moze zamiast teraz sie na zapas martwić, po prostu na kojenej wizycie każę sobie jeszcze raz wszystko pokazać i zapytam o te badania,
Tylko moja córeczka jest mało towarzyska (nie wiem po kim ona to ma?) leży na boku i nie chce dać sie obejrzeć dokładnie od przodu, zawsze pokazuje profil twarzy i plecy, ale za 4 tyg może będzie odwazniejsza? :D :D :D :D
Małgosia i Mikołaj ur.30.08.2004
Awatar użytkownika
Agcza
Posty: 77
Rejestracja: 02 wrz 2003 00:00

Post autor: Agcza »

Ja miałam robione badania prenatalne i czekam na wynik choć trwa to już 5 m-cy.
Na test Pappa składa się zarówno kontrola przezierności karkowej jak i pobranie krwi do badania. Czy kobieta chce wykonać taki test decyduje sama gdyż wynik nie daje odpowiedzi czy maleństwo urodzi się z wadą czy też nie. Podejrzany wynik tego testu to dopiero podstawa do skierowania pacjentki na kolejne badania najczęściej jest to amniopunkcja czyli badania prenatalne. To one dają prawdziwy obraz tego co dzieje się z naszym maluchem. Bardzo mało kobiet wie o teście Pappa i bardzo mało go robi gdyż jest odpłatny. Poza granicami naszego pięknego kraju w zasadzie każda kobieta poddaje się takiemu badaniu ponieważ podlega on ubezpieczeniu zdrowotnemu. A u nas np. w państwowych przychodniach nawet się o nim nie wspomina właśnie ze względu na koszty. Ja również mam 25 lat i nikt w mojej i męża rodzinie nie miał do czynienia z chorobami genetycznymi, każde USG w porządku , a decyzję co do wykonania testu dr Garwoliński pozostawił nam mimo, że także nie było żadnych wskazań.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

:) no jasne - nie martw sie na zapas.
moj juniorek jak do tej pory byl wyjatkowo grzeczny (hm.. z kolei ja sie pytam po kim?? :) ) i ustawial sie pod dyktando ;)
Awatar użytkownika
agata99
Posty: 30
Rejestracja: 17 mar 2003 01:00

Post autor: agata99 »

Jesteście źródłem bezcennych inforamcji, dzięki!
Mnie to badanie sugerował dr Wojewódzki z Novum, może ze względu na ISCI, a pewnie głównie że względu na to że zbliżam się do tego wieku, kiedy zaleca się wykonywanie badań prenatalnych.
Miałam nadzieję, że takie badanie uda mi się zrobić w Poznaniu, lecz niestety, ty na hasło "test PAPPA" ludzie robią kwadratowe oczy. Więc zastanawiam sie, czy mogę z tego zrezygnować, jeśli usg przezierności karkowej będzie OK. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

w tak delikatnej materii trudno radzic.

decyzje musicie podjac w porozumieniu z lekarzem. niech on sie wypowie na ten temat - i nalezy uznac, ze jego ocena waszej ciazy bedzie najbardziej wiazaca.
kazda z ciaz jest inna i trudno tu stosowac jedno, sluszne kryterium oceny.

ja mialam rozmowe z lekarzem, podczas ktorej powiedzial mi, ze generalnie mozna dokonac nastepujacego podzialu:
- wady genetyczne prowadzace do obumarcia plodu lub noworodka - tu wlasnie wymienia sie wady typu bezmozgowie, bezczaszkowie itp. sa to wady widoczne na usg
- wady genetyczne nie wplywajace na zywotnosc plodu/dziecka, mozliwe do korekcji po narodzinach - typu rozszczepy wargi. te rowniez sa generalnie widoczne przy dobrym usg.
- wady, ktore nie powoduja obumarcia plodu - ale rzutuja na dalsze zycie (typu zep downa) - badanie usg w pewnym zakresie moze wskazywac wystepowanie tej wady - i wowczas kieruje sie pacjentke na dalsze badania (test krwi, a potem - o ile sa wskazania - badania inwazyjne)

jest to podzial dalece uproszczony i niepelny. ale mnie utwierdzil w przekonaniu ze nie bede robila dalszych badan.

natomiast jeszcze raz podkreslam - to tylko moja opinia zwiazana z moja ciaza i absolutnie nie powinnas przyjmowac jej jako rade.
poprostu tu radzic nie potrafie.
Awatar użytkownika
Agcza
Posty: 77
Rejestracja: 02 wrz 2003 00:00

Post autor: Agcza »

Pewnie że możesz zrezygnować. To tylko twoja decyzja. Aha!
Tak dla informacji. Kiedy pojechałam po skierowanie do poradni genetycznej pani która mi je wypisywała powiedziała że po zabiegu ICSI czy in vitro można od razu zrobić badania prenatalne bez testu Pappa. Trzeba tylko umówić się na wizytę do dr w poradni (bezpłatna)
Awatar użytkownika
agata99
Posty: 30
Rejestracja: 17 mar 2003 01:00

Post autor: agata99 »

Dzięki Xymena,
myśle, że teraz jak mam lekarza prowadzącego moją ciążę w Poznaniu, to będę z nią, i tylko z nią konsultować badania prenatalne, jaki i kiedy maja być. W końcu pracuje w Klinice Uniwersyteckiej, i swoją wiedzę ma i na pewno zaleci mi wszystko co potrzebne. A wie, że moją ciąża jest po ISCI.
Pierwszym krokiem będzie na pewno usg karku, ale to jeszcze za jakiś czas, bo na razie u mnie 11 tydzień.
Dzięki za wyczerujące inforamcje.
Agata
Awatar użytkownika
ania74
Posty: 117
Rejestracja: 13 maja 2003 00:00

Post autor: ania74 »

Czesc!
Ja jestem w 12 tyg. i tez lekarka kazala zastanowic sie nad tymi wszystkimi testami. Moje pytanie jest nastepujace? Czy jezeli test wykazalby ze cos jeste nie tak z Fasolka, czy lekarze sa w stanie jej pomoc? wyleczyc? kiedy dzidzia jest jeszcze w brzuszku?
Bo jezeli nie, to po co robic ten test?-I tak jestem zdecydowana donosic ciaze bez wzgledu na wszystko. Jak myslicie, czy w przypadku takim jak moj, warto jest robic te wszystkie testy i jeski cos wykaza, zadreczac sie do konca ciazy? Ja chyba wole wierzyc ze wszystko jest w porzadku i czekac na rozwiazanie. Zaznaczam jesdnak, sytuacja ulegla by zmianie jesli okazalo by sie ze lekarze moga pomoc dzidzi jeszcze przed narodzeniem ( tego nie wiem) Ufff... to bylo moje zdanie...
Pozdrawiam
Ania i Kubus (10.2004)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”