NIEZGODNOŚĆ SEROLOGICZNA

Archiwum forum "Jestem w ciąży"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
jomale
Posty: 4695
Rejestracja: 13 lut 2005 01:00

Post autor: jomale »

Słuchja ja sie w tym juz pogubiłam. JA mam A RH - mąż ARH +. lekarz powedział ze poki co nie mamy konfliktu a tylko niezgodność serologiczną. Konflikt jest przy drugim dziecku czy jak?
Jestem w 14 t.c. czy ja mam badać teraz jakieś przeciwciała? Czy i kiedy powinno mi sei podać ta immunoglobulinę???
Moze ktos jest bardziej w tym obeznany?
Awatar użytkownika
netina
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2006 00:00

Post autor: netina »

Witam ponownie, lekarz powiedział dobrze, do konfliktu dochodzi po wymieszaniu się krwi Rh- z Rh+. U Ciebie najprawdopodobniej (jesli nie masz przeciwciał) do takiego wymieszania nie doszło. Najczęściej dochodzi przy krwawnieniu przy poronieniu zagrażającym a potem przy porodzie (jesli dziecko ma Rh+, ale o tym przekonamy się po porodzie). Dlatego profilaktycznie przy niezgodności grup krawi (Rh- kobieta, Rh+ mężczyzna) podaje się kobiecie między 28-30 tygodniem ciąży immumoglobulinę. Później jeśli okaże się, że dziecko ma Rh+ to ileś tam godzin po porodzie podają kolejną dawkę, żeby do konfliktu nie doszło. ma to potem wpływ na kolejne ciąże. Jesli kobiecie podawano immunoglobulinę zabezpieczano ją, żeby nie doszło do konfliktu i nie miała kłopotów przy drugiej ciąży. Więc wcale nie koniecznie konflikt musi byc przy drugiej ciązy, jeśli odpowiednio sie o to zadba. Ale u nas w Polsce pieniędzy nie ma (a to nie jest tanie) na profilaktykę więc wycofano ten program ochronny, pozostawiono -jak mi lekarz powiedział -podawanie immmunoglobuliny po porodzie jesli dziecko ma Rh+. Ale czy tak jest na pewno, nie wiem... sama rodzę 30 sierpnia to się przekonam. Trzymam kciuki za Twojego maluszka ;-) jak masz dodatkowe pytania, pisz.
Moim zdaniem przeciwciała powinnaś zbadać, bo będziesz mieć wiedzę czy te 2 rodzaje krwi się nie połączyły, ale najprawdopodobniej nie miały okazji. Immunoglobulina nie leczy jeśli już do konfliktu dojdzie, ona jedynie zabezpiecza, żeby nie doszło. W Polsce nie można jej kupić, bo ja miałam 1-2 tygodni na jej znalezienie jak się dowiedziałam, że NFZ nie sponsoruje już tego, i myślałam, że wylewu dostanę, bo w żadnych aptekach, hurtowniach tego nie ma. Podobno tylko na przetargi dostawały to szpitale, skoro nie przystapiliśmy do przetargu, no to w karaju nie ma tego specyfiku. Mnie udało się a raczej możemu mężowi to zoorganizaować, ale to był majstersztyk ;-)
Awatar użytkownika
agens1979
Posty: 99
Rejestracja: 05 sty 2006 01:00

Post autor: agens1979 »

WITAJCIE TO MNIE OSWIECILYSCIE BARDZO, MOJ LEKARZ DOSTANIE DAWKE NA SPOTKANIU, I GRAD PYTAN, A MAM JEDNO NAJWAZNIEJSZE ILE KOSZTUJE TEN SPECYFIK ?? DZIEKUJE :) JA MAM DOPIERO OK 6 TYG. CIAZY WIEC MAM CZAS
By Doznać Szczęścia, Musimy Poczuć Ból !!!!!
Kochamy Cię Oleńko, nasz skarb ur. 13.03.2007
Awatar użytkownika
netina
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2006 00:00

Post autor: netina »

Witam i już na początku życzę żeby maluszek rósł jak na drożdżach :lol: Dokładnie 1 dawka immunoglobuliny, którą mam kosztuje 370zł. Jest to specyfik drogi, ale ja się nie wahałam go kupić. Ważnośc tej dawki jest do 2008 roku. Przetrzymuję w lodówce, bo trzeba w temp. od 2 do 8 stopni maksyalnie. Przywieziony z Niemiec był w chłodni więc też w warunkach idealnych. Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
LiDaNi
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2006 00:00

Post autor: LiDaNi »

Witam,

bardzo dziekuje , za wszystkie informacje :D , kamien mi z serca spadl, jesli zajde w ciaze, byle dotrzec do 3 miesiaca...

Moi rodzice maja grupe krwi ARH+, a ja ARH- 8O jak to sie stalo nikt nie wie :lol: ( lekarz nie zapytal mojego ojca czy to napewno jego dziecko , bo ma 190 cm wzrostu :lol: pewnie sie przestraszyl )

Dodam, ze jestem pierwszym dzieckiem moich rodzicow, moja mama nigdy nie brala jakichkolwiek specyfikow, nawet nie miala wykonanych jakichkolwiek badan 8O . A w szpitalu na karcie zdrowia dziecka nawet nie zapisano mojej grupy krwi...Poznalam ja dopiero gdy musialam byc operowana w wieku 15 lat.

Wszystkiego dobrego :flowers:
Awatar użytkownika
jomale
Posty: 4695
Rejestracja: 13 lut 2005 01:00

Post autor: jomale »

A to całkiem możlwie ze tak jest z czynnikiem RH. U nas tez tak jest ze rodzice maja RH + a ja mam -

http://www.zdrowie.med.pl/krew/grupy.php
Awatar użytkownika
andzia127
Posty: 78
Rejestracja: 26 cze 2006 00:00

Post autor: andzia127 »

dziewczyny, czy po plamieniu w 8 tyg ciąży(tygodniowy pobyt w szpitalu)-powinnam była dostać immunoglobinę?Jest to moja pierwsza ciąża (drugie ICSI) ipanicznie sie boje konfliktu, \niewiem do końca jak to jest w pierwszej ciazy -a moj gin unika tematu.Teraz jestem w 14 tygodniu ciązy i bardzo się boję
Awatar użytkownika
Grubcia
Posty: 3466
Rejestracja: 15 kwie 2004 00:00

Post autor: Grubcia »

netina-czy sprzedałaś immunoglobulinę, bo byłabym zainteresowana? czy podano Ci ja po porodzie? co konkretnie-jaka jej nazwa ma byc na recepcie napisana?
może ktos z Was ma mozliwość sprowadzenie tego specyfiku?
Somewhere over the rainbow...2 Aniołki - 2004r. :(
Córcia Madzia - ur. 12.07.07r. :)
oraz
Synuś Zbyszek - ur. 12.05.10r. :)
Awatar użytkownika
Nike
Posty: 333
Rejestracja: 29 maja 2004 00:00

Post autor: Nike »

Dziewczyny, a jak to jest z podawaniem immunoglobuliny po porodzie? Czy na to szpitale mają kasę czy też trzeba mieć swoją? No i jak jest z dostępnąścią w Polsce, bo mój lekarz powiedzial, że w calej Polsce jest brak więc skąd szpitale mają? Ludzie, to jest jakiś horror. Przecież to jest takie ważne, a nasza Slużba Zdrowia to olewa...
2 icsi -Poznań
icsi - Novum - radość trwała jeden dzień...
31.07 transfer mrozaczkowy i... UDALO SIĘ!
28.08 bije serduszko mojego Maleństwa!!!
Awatar użytkownika
agens1979
Posty: 99
Rejestracja: 05 sty 2006 01:00

Post autor: agens1979 »

lekarz mi przekazal, ze w szpitalu mam zapewniona dawke po porodzie, pewnie organizuja przetargi lub zglaszaja zapotrzebowanie wczesniej. Ja weim gdzie rodze i juz sie upewnilam :) mam napewno
By Doznać Szczęścia, Musimy Poczuć Ból !!!!!
Kochamy Cię Oleńko, nasz skarb ur. 13.03.2007
Awatar użytkownika
Nike
Posty: 333
Rejestracja: 29 maja 2004 00:00

Post autor: Nike »

Dzięki agnes (fajny znaczek :lol: ). Popytam więc też u siebie, ale myślę, że też będą mieli, bo to zbyt poważna sprawa, żeby ją zlekceważyć.
Pozdrawiam.
2 icsi -Poznań
icsi - Novum - radość trwała jeden dzień...
31.07 transfer mrozaczkowy i... UDALO SIĘ!
28.08 bije serduszko mojego Maleństwa!!!
Awatar użytkownika
agens1979
Posty: 99
Rejestracja: 05 sty 2006 01:00

Post autor: agens1979 »

avatar fany :) wiesz co nike, lepiej sie upewnic. Szpitale miejmy nadzieje, ze zadbali o to bo naprawde to zbyt powazna sprawa. Pozdrawiam
By Doznać Szczęścia, Musimy Poczuć Ból !!!!!
Kochamy Cię Oleńko, nasz skarb ur. 13.03.2007
Awatar użytkownika
Grubcia
Posty: 3466
Rejestracja: 15 kwie 2004 00:00

Post autor: Grubcia »

Dziewczynki-a w jakich dawkach miałyście podana te immunoglobuline anty-D w 28t.c. i po porodzie? bo czytałam, że w 28t.c. profilaktycznie podaje się 150ug, po porodzie fizjologicznym 150ug, a po cesarce 300ug...czy ktoś miał te immunoglobuline w "ml" ? jak te jednostki maja się do siebie? :roll:
Somewhere over the rainbow...2 Aniołki - 2004r. :(
Córcia Madzia - ur. 12.07.07r. :)
oraz
Synuś Zbyszek - ur. 12.05.10r. :)
Awatar użytkownika
Grubcia
Posty: 3466
Rejestracja: 15 kwie 2004 00:00

Post autor: Grubcia »

cudem udało mi sie zdobyc w Warszawie tę immunoglobuline anty-D 150 do podania profilaktycznego w 28t.c. 8)
Somewhere over the rainbow...2 Aniołki - 2004r. :(
Córcia Madzia - ur. 12.07.07r. :)
oraz
Synuś Zbyszek - ur. 12.05.10r. :)
karolajnas
Posty: 73
Rejestracja: 28 cze 2006 00:00

Post autor: karolajnas »

grubcia ty szczesciaro! :D uchyl tajemnicy - jak tego dokonalas? ja mieszkam w k-wie, ale moze tez bym tu pokombinowala...
jesli nie to bede sprowadzac z niemiec, wiec prosba do netiny - jaka nazwe mialas wypisana na recepcie?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Jestem w ciąży”