Przeciwciała przeciwplemnikowe

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mai
Posty: 9
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Przeciwciała przeciwplemnikowe

Post autor: Mai »

Witam :wink:
Wytwarzam przeciwciała, prościej mówiąc morduje plemniki ! Miałam trzy insemin. i teraz przygotowuje się się do 4.
:( Czy ktoś może spotkał się z tą przypadłością ? Czy w jakiś sposób można je "zneutralizować", czy jedyny sposób na ciąże to IUI? Bardzo proszę o wszelkie informacje.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wszystkie oczekujące :bigok:
Mai
JaPiix
Posty: 2676
Rejestracja: 01 gru 2003 01:00

Post autor: JaPiix »

Mai ja też mam te przeciwciała, mój lekarz przepisał mi encorton, brałam go przez około trzy miesiące /nie pamiętam dawek/, ale pomimo tego lekarz i tak stwierdził że jedyna szansa na zajście w ciąże to in vitro, bo naturalnie się nie uda :( .
Pomimo czterech prób nie udało się zaciążyć, :cry2: teraz lekarz twierdzi że te przeciwciała mogą być przyczyną tego że zarodek nie chce się zagnieździć.
Teraz czekam na kolejne wyniki ASA i jeżeli będą dużo powyżej normy, to prawdopodobnie czekają mnie szczepienia limfocytami męża.
Nie wiem czy odpowiedziałam Ci dobrze na Twoje pytanie, jak nie to pytaj jeszcze , postaram się odpowiedzieć tak żebyś była usatysfakcjonowana.

Jagoda i moje szczęścia:

Zuzia ur 19 lipiec 2006

Oleńka ur 06 luty 2008

http://images8.fotosik.pl/388/d9068d0789ae6692.jpg


Awatar użytkownika
anmajek
Posty: 118
Rejestracja: 21 mar 2004 01:00

Post autor: anmajek »

Dziewczyny, w jaki sposób można sprawdzić, czy wytwarza się te przeciwciała. Ewentualnie, gdzie mogę o tym poczytać. Dzięki.
Anmajek
Awatar użytkownika
Mai
Posty: 9
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: Mai »

Anmajek - przeciwciała lekarz stwierdził u mnie po teście PCT czyli teście po stosunku.
Mam właściwie jeszcze jedno pytanie - skąd się biorą te przeczwciała? Niestety rozmawiając z lekarzem nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi jak zresztą jakiegokolwiek leku.
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

Anmajek,
Przeciwciala bada sie we krwi partnerki - koszt 400-500zl. Jak wyjda jakies, to leczenie sterydami jest nieodzowne. A potem sympatyczne szczepienia limfocytami ;)
Mai,
jak masz przeciwciala, to IVF tez nie pomoze, bo Twoj organizm odrzuci zarodek. Lepiej wiec zrobic te badania immunologiczne i po nich insem z punkcja sprobowac (jak immuno bedzie OK). Lekarze od razu na IVF namawiaja, a przeciez lepiej najpierw wszystko sprawdzic.
No i glowa do gory!! Znajoma miala IVF u specow z samego Bialegostoku i... NIC!! A w nastepnym cyklu naturalnie zaszla w ciaze :)))
Wiec trzeba byc dobrej mysli i nie wierzyc, ze IVF zdziala cuda. Jak ma byc dzidzius to i bez tego bedzie :)))
Awatar użytkownika
Tama_
Posty: 5034
Rejestracja: 29 lis 2003 01:00

Post autor: Tama_ »

Gosh....jestem w lekkim szoku po zobaczeniu podanych przez Ciebie cen,na przeciwciala przeciwplemnikowe 8O
Wczoraj rozmawialam z pania z laboratorium we Wrocławiu i podala mi takie ceny:
Partner(w nasieniu):
1. o ile nasienie jest dobre - 60zł
2. o ile nasienie nie jest dobre - 90zł

Partnerka(z krwi):
90zł

Jak dla mnie jest to diametralna roznica...wiec jakbys mogla ,pwieedz mi...o jakich Ty badaniach pisalas,bo moze te co my mamy zrobic sa hmm..podstawowe?? a Te Twoje bardziej szczegolowe???
Z gory dziekuje za info. bo jestesmy bardzo zainteresowani tematem... u nas test po stosunku,po 5 godz. nie wykazal ani jednego zywego plemniczka :?
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

Tama_
Ja mowie o czyms innym, albo troche innym. Chyba niedokładnie podałam za co tyle kasy. Mi test PCT wyszedl OK. Ale po dlugiej drodze dochodzenia do tego co nie jest tak z nami, lekarz skierowal mnie do immunologa i ten kazal zrobic badania na wszystkie przeciwciala (nie tylko przeciwplemnikowe, o ktorych Ty chyba piszesz). U nas badaja 4 rodzaje p-cial, m.in. przeciplemnikowe, przeciwtarczycowe (reszty nie pamietam). Koszt jednego badania 120 zł, wiec w sumie 480 zl. Stad ta wysoka cena. Bada je sie we krwi partnetki. A u faceta to moze pozniej - w zaleznosci jaki wynik dadza badania kobiety.
Chyba wyjasnilam, co naplatalam :)
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Tama_
Posty: 5034
Rejestracja: 29 lis 2003 01:00

Post autor: Tama_ »

Ja dopiero jestem pocatkujaca w przeciwcialach wiec... :oops: ale bardzo Ci dziekuje...mnie kusi by zrobic jeszcze przeciwciala przeciwjajnikowe...ale poki co poczekam na decyzje lekarza ;)
I jak tak patrze na ceny jednego badania to rzeczywiscie kolo 500zł mozna to zamknac :?
Pozdrawiam i trzymam kciuki za dobre wyniki :bigok:
Awatar użytkownika
Pysia1
Posty: 3437
Rejestracja: 01 lip 2002 00:00

Post autor: Pysia1 »

Sparwa wyglada tak, przeciwciala plemnikowe wykrywa sie najczescie w tescie po stosunku, dokladnej nazwy nie pamietam. Nie kosztuje majatek, w czasie okolo owulacyjnym gdy zaczyna sie sluz owulacyjny po stosunku robi sie badanie i lekarz patrzy jak sluz reaguje na plemniki partnera. Jesli okazuje sie ze sa przeciwciala zwykle radzi sie inseminacje.
A drugi opisywany tu przypadek, gdy nie chodzi o same przeciwciala przeciw plemnikom, tylko gdy do ciazy dochodzi ale zarodek jest odrzucany przez matke z powodu bariery immunologicznej.
Bardzo czesto ciaza taka odrzucana jest w kilka tygodni po zaplodnieniu.
Tutaj sprawa jest trudniejsza. Zarodek moze sie zagniezdzic, ale matka jako cialo obce i sobie wrogie poroni ciaze, zarodek nie bedzie sie dobrze rozwijal. Tu badanie wykonuje sie z krwi obu osob. Lekarz wtedy stosuje kuracje, podaje sie zastrzyki tu nie podam nazw, gdyz nie jestm lekarzem. Wazne jest opieka nad ciezarna, zdecydowanie inna niz przy zwyklych ciazach.
Znam osobe, ktorej po odrzuceniu 3 takich ciaz i po kuracji farmakologicznej, opiece lekarza udalo sie zajsc tak, ze za dwa miesiace ma termin porodu.
W przypadku przeciwcial przeciw plemnikom nie dochodzi w ogole do zaplodnienia albo bardzo rzadko, bo sluz sam zabija plemniki, z kolei w drugim przypadku w ciaze zachodzi sie dosc latwo, jednak bez pomocy lekarskiej przed jak iw trakcie nie ma szans na jej utrzymanie.
Zycze powodzenia, bo wiem, ze to da sie pokonac.
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

Pysia 1, dzieki za dokladne wyjasnienie tych spraw. Powiem szczerze, ze ja jak slysze przeciwciala to juz mysle tylko o tych badanych we krwi, ktore rzeczywiscie nie sa przeciwplemnikowymi. Troche tu namieszalam.
U mnie po prostu test PCT wyszedl OK - nie mam p-cial przeciwplemnikowych. Natomiast mam (a raczej mialam)przeciwtarczycowe i mysle tylko o tym. Czyli u mnie jest drugi przypadek, o ktorym piszesz - bariera immunologiczna (teraz juz niby pokonana).

Tak wiec wycofuje sie z cen, ktore podalam wyzej!!! - dotyczą one badań immunologicznych. Jak sprawdziłam w moich wynikach są to p-ciala przeciwtarczycoe ATA, przeciwjądrowe ANA i przeciw antygenom łożyska APA oraz jakies limfocyty - cala strona wykresikow, ktore dla mnie sa chinszczyzna... :?

Przepraszam jak komus namieszalam - niechcacy.:oops:
Pozdrawiam goraco i zycze udanych wynikow :)
oraz WESOLYCH SWIAT!!!
Awatar użytkownika
Tama_
Posty: 5034
Rejestracja: 29 lis 2003 01:00

Post autor: Tama_ »

Dziewczyny co o tym sadzicie???? bo ja sie martwie :roll:
Przeciwciala przeciwplemnikowe w nasieniu Mezyka....
IgG 10%
(10-39% plemników związanych przez przeciwciala klasy IgG mozliwosc uposledzenia płodności na tle immunologicznym)

IgA 9%
(10-39% plemników związanych przez przeciwciala klasy IgA mozliwosc uposledzenia płodności na tle immunologicznym)
Awatar użytkownika
mtmonika
Posty: 323
Rejestracja: 23 mar 2004 01:00

Post autor: mtmonika »

Witam!
Mój partner w dówóch badaniach nasienia nie miał w ogóle plemników. Czy jest mozliwe, aby przeciwciała przeciwplemnikowe były produkowane przez mężczyznę i zabijały plemniki zanim wyjdą z jąder czy najądrzy. nie wiem, czy to co napisałam ma sens, ale jesteśmy dopiero na początku poszukiwań przyczyny braku plemniczków. Napiszcie, kto może skierować na takie badanie mężczyznę i czy może to być badanie bezpłatne, czy zawsze jest odpłatne???

Pozdrawiam
Monika
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

Mtmonika,
Mysle, ze skoro zupelnie nie ma plemnikow w nasieniu, to trzeba to skonsultowac z andrologiem. Moj maz ma na szczescie b. dobre nasienie wiec nie znam blizej przyczyn niskiej jakosci nasienia u mezczyzn.
O androloga mozesz spytac swojego gina - moze Ci kogos poleci.
Za badania chyba zawsze sie placi, nawet jak z przychodni masz skierowanie. Natomiast ceny beda sie roznic i - niestety - w osrodkach specjalizujacych sie w nieplodnosci ceny te sa b. wysokie.... (tak jak podajesz w swoim poscie na forum 'o plemnikach'). Niestety leczenie nieplodnoci jest bardzo drogie :( wiec zycze szybkich sukcesow :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Doris_
Posty: 2209
Rejestracja: 16 sty 2004 01:00

Post autor: Doris_ »

Qrczę jestem w szoku 8O jak przeczytałam wasze posty o immunologii, przeciwciałach itp.....
Nie wiedziałam że jeszcze tyle "rzeczy" 8O :oops: jest do stwierdzenia przy niemożności zachodzenia w ciążę :?
Muszę więcej poczytać na ten temat..... albo Dziewczynki piszcie jeszcze :) to może moja wiedza troszkę się poszerzy o nowe wiadomości :roll:

Ech......
czy zobaczę kiedyś drugie serduszko [img]http://www.mysmilie.de/smilies/lieb/2/31.gif[/img] w sobie...
Awatar użytkownika
Olus
Posty: 2083
Rejestracja: 22 wrz 2003 00:00

Post autor: Olus »

To ja jeszcze coś dodam od siebie i z książki mądrej:

Przeciwciała przeciwplemnikowe występować mogą i u kobiety (w śuzie i we krwi) i u mężczyzny (w nasieniu i we krwi). W śluzie badane są testami (np.PCT, inwazyjności). Można leczyć wrogi śluz, właśnie chyba encorton, a prostsze sposoby to aspiryna i syropek robittusin (tego się dowiedziałam na boćku :lol: ). Zalecana jest inseminacja, żeby ominąć czynnik szyjkowy. W nasieniu to można podejrzewać że są przeciwciała jeśli jest wysoka aglutynacja.
Przeciwciała ASA we krwi obojga partnerów oraz w nasieniu wykrywa test Friberga, koszt 40 zł od osoby w szpitalu św. Zofii w W-wie.

"Błona komórkowa plemnika zawiera antygeny, które w warunkach prawidłowych są tolerowane przez komórki układu immunologicznego. Niekiedy dochodzi jednak do autoimmunizacji i wytworzenia przeciwciał przeciwko własnym plemnikom. Wytworzone przeciwciała wiążą się z antygenami na powierzchni błony komórkowej plemnika, co powoduje ich aglutynację i unieruchomienie plemników, a w następstwie niezdolność do zapłodnienia."

Może się do czegoś przydałam :lol:
Oluś z Filipkiem
[url=http://zp.prv.pl/i.php?ik=33][img]http://217.96.179.104/b/33.png[/img][/url]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”