Czy spełniamy kryteria?

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
ja nie widzę problemów. Jest miliony rodzin w podobnej sytuacji. A po adopcji zawsze można zorganizować kogoś do pomocy przy Ojcu. Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
elusiowo30
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2014 17:15

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: elusiowo30 »

Bardzo Pani dziękuję ;-)
emikam
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2015 19:54

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: emikam »

Witam. Od pewnego momentu z mężem coraz częściej zastanawiamy się nad adopcją, gdyż moje leczenie nie daje efektów. Jednak martwię się ze nie zostaniemy zakwalifikowanie ponieważ ja nie pracuję a mąż ma firmę i jak to z firmą bywa na "papierku" ma stratę. Tylko na "papierku" bo tak wiedzie się nam całkiem dobrze, a na dodatek mamy kredyt na mieszkanie. Bardzo proszę o poradę czy w ogóle z taką sytuacją możemy coś działać. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gość

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Gość »

Witam jesteśmy z mężem rocznikowo 5 lat po ślubie (w październiku będzie5 lat) ja mam rocznikowo 27 lat mąż 30 nie mamy swoich dzieci- mamy problem z zajściem w ciąży i nie badaliśmy się dogłębnie oboje pracujemy- umowa na czas nieokreślony zarabiamy na rękę ok 3,5 tys mamy swój dom na który mamy kredyt hipoteczny i mamy szanse na adopcje gdyż podjęliśmy już decyzje. Czy będziemy mieć problem z tym że nie leczymy się w klinice niepłodności? Chcemy zaadoptować dziecko w wieku od roku do dwóch lat. Boję się że nie zakwalifikuje my się czy mamy umawiać się na wizytę w ośrodku adopcyjnym. Z góry dziękuję za odpowiedź.
yvonnem
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2015 09:22

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: yvonnem »

Witam serdecznie

Podjęliśmy z mężem decyzję o adopcji dziecka. Ja mam 41 lat mąż 46 czy mamy szansę? chcieliśmy starsze dziecko ok.5-10 lat. Mamy sytuację materialną stabilną mamy stałą pracę nasze dochody to 5 tys netto, mieszkanie dwupokojowe, posiadamy również drugie mieszkanie trzy pokojowe, które obecnie wynajmujemy, ale jeśli będzie konieczność zawsze możemy się przeprowadzic do większego. po ślubie jesteśmy 21 lat. 15 lat leczyliśmy się na niepłodność, później urodziła nam się córka ale żyła tylko 2 lata. Mamy dużo miłości i ciepła które chcemy dać dziecku czy mamy szansę aby adoptować dziecko?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo,
jak najbardziej, zwłaszcza przy realnym spojrzeniu na wiek Wasz i dziecka. Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Najrudsza
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2015 22:50

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Najrudsza »

Dobry wieczór!
Jesteśmy z mężem prawie 7 lat po ślubie. Ja mam 30 lat, mąż 32. W 2011 zdiagnozowano u mnie nowotwór szyjki macicy. Po konsultacjach z lekarzem, razem z mężem zdecydowaliśmy się na proponowany, radykalny sposób leczenia, tj. całkowite usunięcie szyjki razem z macicą. W maju 2011 pomyślnie przeszłam operację. Wybrany sposób leczenia daje mi właściwie pewność, że nie będzie remisji choroby. Po badaniach histopatologicznych wyszło, że nie miałam żadnych przerzutów do węzłów chłonnych i praktycznie jestem już zdrową osobą. Niestety, zgodnie z zaleceniami WHO, za całkowicie zdrową osobę można mnie będzie uznać dopiero po 5 latach od zakończenia leczenia. U mnie ten termin mija w maju 2016r. Jestem pod stałą opieką ginekologa i onkologa. Wyniki badań mam bardzo dobre. Samo leczenie zakończyło się tylko na operacji - nie byłam poddawana ani chemio-, ani radioterapii.
Z mężem proces adopcyjny chcieliśmy rozpocząć właściwie krótko po operacji, jednak po wizytach w ośrodkach adopcyjnych zostaliśmy "odprawieni z kwitkiem" ze względu właśnie na krótki okres od zakończenia leczenia z informacją, aby wrócić jak już minie okres tych pięciu lat.
Chciałabym zapytać, czy w Pani opinii, istnieje możliwość, abyśmy w tym roku przystąpili już do procesu kwalifikacyjnego? Wiadomo, że taki proces trochę trwał i myślę, że zakończyłby się właśnie kiedy w pełni będę mogła powiedzieć, że jestem osobą zdrową. Czy moja choroba przekreśla w ogóle nasze szanse na adopcję?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
a ja myślę, że warto spróbować, tym bardziej, że do zakończenia przyjętego przez ośrodek 5-letniego okresu od choroby brakuje niecałego roku. I z takim argumentem warto pogadać z ośrodkiem. Przecież jeśli się okaże coś złego w trakcie (tfu tfu, odpukuję !), sami zrezygnujecie, bo Pani zdrowie w tym przypadku będzie ważniejsze.
Ale ja jestem dobrej myśli. Bardzo wiele par po leczeniu nowotworowym (także kilka lat po i z dobrymi rokowaniami) adoptowało dzieci i choroba nie wróciła. Ważne będzie zaświadczenie od lekarza. Równie dobrze można zachorować po adopcji i co wtedy?
Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam, D.Dominik
k_anilorak
Posty: 218
Rejestracja: 24 kwie 2012 12:23

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: k_anilorak »

Najrudsza - w wielu ośrodkach na sam kurs adopcyjny czeka się średnio rok, potem dochodzi czas oczekiwania na dziecko (kolejny rok jak nie dwa). Ja bym składała dokumenty już teraz.
Ośrodki adopcyjny interesuje dlaczego nie masz dzieci. Chyba na etapie składania dokumentów wystarczy informacja, że w wyniku choroby przeszłaś operację i dzieci ich mieć nie możesz. I tak w trakcie procedury konieczne jest zaświadczenie od lekarza o ogólnym stanie zdrowia. Do tego czasu te pięć lat dawno minie.
aga-kkonwalia
Posty: 4
Rejestracja: 10 mar 2015 13:51

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: aga-kkonwalia »

Właściwie dlaczego tak długo czeka się na szkolenie?
k_anilorak
Posty: 218
Rejestracja: 24 kwie 2012 12:23

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: k_anilorak »

aga-kkonwalia , są ośrodki w których czeka się krócej. Rok to taka średnia. My czekaliśmy na kurs 14 miesięcy. Od kwalifikacji minął już rok i końca nie widać.
Mocno genaralizując, od złożenia dokumentów w ośrodku, do telefonu, że jest/są dziecko, mijają 2-3 lata. Nam minęło już 2,5.
Chętnych do adopcji z roku na rok przybywa. Dzieci do adopcji tak naprawdę nie ma dużo.
staraczkaaga1986
Posty: 3316
Rejestracja: 17 wrz 2013 14:51

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: staraczkaaga1986 »

Witam serdecznie.
Razem z mężem rozważamy adopcję, jesteśmy ze śląska, ja 29, a mąż 28 lat, stała praca na czas nieokreślony i własny domek. Jednak jesteśmy małżeństwem 3,5 roku czy to może być kłopot?

04.2015 - pierwsza wizyta w OAO

05.2016 - mamy kwalifikację!

04.2017 - Zadzwonił TEN magiczny telefon i poznaliśmy naszego S


OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo, a w czym problem ?
Pozdrawiam, D.Dominik
44 latka
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2015 22:46

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: 44 latka »

Dzień dobry
Już wcześniej byłam związana z "bocianem", wiele lat starałam się o dziecko. Diagnostyka ginekologiczna w naszym kraju nie stoi jednak na wysokim poziomie i dopiero kiedy się okazało, że trzeba usunąć mi narządy kobiece, poinformowano mnie, że nigdy nie miałam szans na urodzenie z powodu wad wrodzonych (nie chcę wnikać w szczegóły).
Nie o to jednak chciałam się dowiedzieć, tylko o mój i męża wiek. Czy ja 44 latka i mąż starszy ode mnie o 4 lata mamy szansę na adopcję?
Jesteśmy zdrowi, przeszliśmy badania gruntowne, ja przy okazji mojej operacji (mąż przy okazji bólów po szaleństwach na nartach)
Przeczytałam, że między dzieckiem a rodzicem może być 40 lat. Żeby nawiązać więź najlepiej żeby dziecko nie było jeszcze w wieku szkolnym, choć może się mylę. Obydwoje z mężem jesteśmy nauczycielami i mamy ustabilizowaną sytuację materialną.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
sądzę, że jest realna adopcja dziecka 4-5-6 letniego, czyli przed szkołą. Realizm w ocenie szans na adopcji jest ważny, a Pani tak to opisuje - dlatego trzymam kciuki i życzę powodzenia- D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”