Czy spełniamy kryteria?

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Akacja83
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2014 19:20

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Akacja83 »

Szanowna Pani,

chciałabym się dopytać jakie są szanse na adopcje w naszej sytuacji:

1. Ja - 32 lata, partner - 33.
2. Jesteśmy ze sobą długo ale bez ślubu. Nigdy nie planowaliśmy małżeństwa ale rozumiemy, że w związku z adopcją musimy być po ślubie.
3. Partner był już raz żonaty i jest po rozwodzie.
4. Ja przeszłam operację kręgosłupa ale nie mam w związku z tym większych problemów.
5. U partnera był epizod zakrzepicy kończyny dolnej wywołanej przez genetyczną trombofilię. Aktualnie jest pod stałą kontrolą chirurga naczyniowego i ma wdrożone leczenie.

Pozdrawiam
Akacja83
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
na razie rozmowa jest bezprzedmiotowa, gdyż nie macie ślubu. A jesli się pobierzecie, to i tak ośrodek a i sąd będą wymagali minimum- minimum stazu małżeńskiego.
Ważne jest tez ustalenie, czy partner Pani ma prawa rodzicielskie (jesli jest dziecko), jesli ograniczone to z jakiego powodu, czy placi alimenty (jak wyżej) i czy ma kontakt z dzieckiem (jak wyżej).
Pozdrawiam serdecznie
D.Dominik
Akacja83
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2014 19:20

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Akacja83 »

Partner nie miał dzieci z poprzednią żoną. Zastanawiało mnie jedynie czy sam fakt rozwodu może wpłynąć na decyzję ośrodka/sądu.

Czy rozpoczęcie starań z trzyletnim stażem małżeńskim ma sens czy powinniśmy poczekać aż będziemy pięć lat po ślubie? Dodatkowo czy w przypadku drugiej sytuacji, gdy partner będzie miał 38 lat w momencie rozpoczęcia starań, będą szanse na adopcję niemowlaka?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
wg. mnie 3 letni staż małżeński jest w porządku, ponieważ na adopcje i tak się czeka..
Rozwód jako taki nie stanowi przeciwwskazania, jednak ważne jest, z czyjej winy nastąpił (i z jakiego powodu). Jeżeli był bez orzeczenia winy, to spokojnie, jeżeli jednak rozwód był z winy małżonka i jest uzasadnienie (np. zdrady, alkohol, nie łożenie na rodzinę etc) może być gorzej. Ale jeżeli nie ma dzieci, to badanie tej sprawy wygląda raczej na formalność.
Pozdrawiam
D.Dominik
Awatar użytkownika
Gość

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Gość »

Dzień dobry,
mam pytanie odnosnie wszczęcia procedury...

Jesteśmy malzenstwem z dwuletnim stazem, jednak w zwiazku od 10 lat. O wlasne dziecko staramy sie bezskutecznie od dwoch lat. Zaczelismy juz jakis czas temu zastanawiac sie nad adopcja.

Teraz nasze obawy sprowadzaja sie do hmm urzednikow pracujacych w OA i ich checi "pomocy". Otóz chcielibysmy wybrac sie na wizyte do OA, jednak boimy sie ze zostaniemy zdyskwalifikowani na starcie dlatgo, że wciaz staramy sie o wlasne dziecko... Chcielibysmy dzialac dwutorowo ze wzgledu na nasz wiek i czas oczekiwania na dziecko ( okolo 3 lat). Wiec jesli chcielibysmy dac sobie czas jeszcze na leczenie i dopiero po jego zakonczeniu rozpoczac adopcje, mielimysmy odpowiednio 35, 37 lat. Zakladajac czas oczekiwania na TEN telefon - 3 lata to juz prawie czterdziestka na karku ...

Czy fakt, iz nie mozemy przedlozyc zaswiadczenia o niemoznosci posiadania potomstwa nas dyskwalifikuje ? Czy urzednicy zakrywajac sie "dobrem dziecka" odloza nasze podanie na dno szuflady, albo nie dadza nam kwalifikacji, zgody na adopcje?

Nasza sytuacja w mojej ocenie jest doba- mamy duzy dom w szeregowce ( 150m) z ogrodkiem, nie mamy kredytów. Ja zarabiam 2000 netto, maz w tej chwili 4000. Mamy psa, kochanych pomocnych rodzicow obok :) i mnostwo milosci w sobie. Chcemy stworzyc rodzine. Pełna rodzine ... ale w/w obawy nas powstrzymuja przed wizyta w OA.

Na czym polega "przeswietlanie" kandydatow ?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
ja rozumiem że spełniają Państwo różne kryteria (i emocjonalne, ekonomiczne,mieszkaniowe) na adopcję, ale na dziś nie spełniacie podstawowego - nie jesteście małżeństwem. Mimo wszystko radzę kontakt z ośrodkiem adopcyjnym, tam nie pracują potwory i nie powinny pracować urzędnicy (tak jest teraz traktowane, do 2011r walczyłam o to, aby tak nie było, a po reformie tak jest to przyjmowane, niestety :-(..
Dopóki nie będziecie małżeństwem rozmowa o adopcji jest bezprzedmiotowa (przy obecnym i obowiązującym stanie prawnym w Polsce), lub o adopcje może starać się któreż z Was jako osoba samotna, ale to jeszcze bardziej wydłuża okres oczekiwania.
Nikt nie powinien wymagać od Was zaświadczenia o niepłodności, bo nie jest to przy adopcji żadne kryterium. Adoptują także ci, którzy mają biologiczne dzieci. Czasem w ośrodkach sa takie praktyki, ale moim zdaniem są one nieprawidłowe. Polskie prawo nie wspomina , że o adopcję mają prawo starać się tylko bezdzietne i niepłodne małżeństwa.
Pozdrawiam, D.Dominik
dominika
Posty: 353
Rejestracja: 27 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: dominika »

catalaya pisze: Jesteśmy malzenstwem z dwuletnim stazem, jednak w zwiazku od 10 lat.
Awatar użytkownika
Gość

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Gość »

Jestesmy malzenstwem :) 2 lata po slubie

W zwiazku od 10 lat. ( napisalam w kontekscie stosunkowo krotkiego stazu malzenskiego ze znamy sie duzo dluzej :) ) mam nadzieje, ze taki staz jest wystarczajacy do wszczecia procedury ?

Pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Upssss... Zgubiłam to, przepraszam.
Moim zdaniem wystarczy aby zacząć .
Pozdrawiam
D.Dominik
magdatn
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2015 19:23

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: magdatn »

Witam Serdecznie.
Razem z Mężem podjęliśmy decyzję o adopcji. O własnego Maluszka staraliśmy się 3 lata lecz wada mojego narządu rozrodczego uniemożliwia mi utrzymanie ciąży. Nasza sytuacja jest następującą:
- mam lat 22, Mąż 23 (mimo młodego wieku chcemy założyć szczęśliwą rodzinę a do szczęścia brakuje tupotu Małych Stóp)
- jesteśmy 3 lata po ślubie,
- obydwoje mamy wykształcenie średnie,
- pracujemy, umowy na czas określony (ja mam pół etatu jako księgowa, Mąż oprócz obecnej pracy złożył papiery do policji, czeka na termin testów),
- dochody nasze to 3000 netto,
- mamy pożyczkę która nam się kończy w tym roku (rata 300),
- wynajmujemy wyremontowany dom za 400 (na własne M chcemy wziąć kredyt)
- moja wypłata 1000 idzie na opłaty a Męża na życie, przyjemności i z każdej wypłaty 1000 jesteśmy w stanie odłożyc i odkładamy na w/w własny kąt:)

Mimo młodego wieku chcemy zostać rodzicami, 3 lata temu złożyliśmy przed Bogiem przysięgę Małżeńska z miłości. Rodzina wspiera nas w naszej decyzji. Nie palimy, nie pijemy, nie stosujemy przemocy. mamy pieska, został zaadoptowany ze schroniska krótko po ślubie. Ze względu na swoje duże rozmiary jest trzymany na dworze (nie na łańcuchu). Czy mimo młodego wieku i wyżej opisanej sytuacji mamy szansę? Boję się rozczarowania. Mąż twierdzi że nic Nas nie powstrzyma w osiągnięciu szczęścia.

Proszę o odpowiedź, cień nadziei.

Pozdrawiamy
Magda i Bartek
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
wydaje mi się, że nie powinno być problemów z uzyskaniem kwalifikacji, ale jednak decyzje wyda ośrodek adopcyjny po diagnozie psychologiczno-pedagogicznej.
Pozdrawiam, D.Dominik
Izan
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2015 08:30

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Izan »

Dzień Dobry.
My wraz z mężem mamy podobną sytuację jak Państwo z postu powyżej.
Jesteśmy 3 lata po ślubie, wiek 23 i 24 ( posiadam wypisy ze szpitali, dokumentacje leczenia, w której jest określona niepłodność pierwotna). Obydwoje pracujemy, ja na umowę o pracę a mąż jako żołnierz szeregowy zawodowy na kontrakcie (kontrakt na chwile obecną ma na 18 miesięcy z możliwością przedłużenia). Mieszkamy u mojej mamy w domu jednorodzinnym ( na dole salon, kuchnia z jadalnią, sypialnia, łazienka, u góry znajdują się 4 pokoje) My zajmujemy 2 z pokoi na górze (pokoje dość duże - jeden z 2 naszych pokoi na chwile obecną stoi pusty). W domu łącznie mieszka 7 osób: mama z mężem, 3 dzieci w wieku szkolnym i my wraz z mężem. Stanowimy jedną wielką rodzinę. Dom jest wyremontowany, ładnie urządzony, czysty. Mieszkając wspólnie możemy z mężem odłożyć pieniążki na własne lokum:) Mama też zobowiązała się opiekować przyszłym wnukiem na czas kiedy wrócę do pracy. Mama nie pracuje, sytuacja finansowa mojej mamy jest na tyle dobra,że mama nie musi pracować.

Nie chcę by od razu ktoś Nas skreślił poprzez liczbę osób naszej rodziny. Nie jesteśmy patologią. W dzisiejszych czasach duże rodziny są tak nazywane a to boli. Moja mama jest rozwódką, od kilku lat jest w związku małżeńskim z nowym partnerem, z którym się dobrze dogadujemy, z tata również mam dobry kontakt. Mąż mojej mamy zarządza firmą, w której pracuję.

Wiem, że na kandydatów, u których w rodzinie był rozwód patrzy sie inaczej.

Nie chcemy płacić za błędy innych, naszych rodziców.

Pozdrawiam
Iza
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
A dla mnie byłaby to przyjemność pojechać na wywiad do tak licznej, zgodnej rodzinki mieszkającej razem. I jeszcze czekającej na adopcje. Trzymam kciuki!
Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
szymon189
Posty: 25
Rejestracja: 17 maja 2015 11:32

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: szymon189 »

Witam,
Z żoną staramy się o dziecko prawie rok. Niestety nie wychodzi, ostatnio zrobiliśmy badania płodności i okazało się, że nie możemy mieć dziecka. In vitro nie wchodzi w grę ze względu na nasze poglądy religijne.
Ja mam 26 lat, żona 24. Parą jesteśmy od 5 lat, małżeństwem od 10 miesięcy.
Oboje mamy umowę o pracę, żona na czas określony z gwarancją przedłużenia, a ja na czas nieokreślony, a dochody netto przekraczają 4 tys. zł.
Mieszkamy z rodzicami w domu jednorodzinnym. Mamy do dyspozycji całe piętro:
3 pokoje, kuchnię i łazienkę.
Czy ze względu na nasz młody wiek i krótki staż małżeński możemy spotkać się z odmową OA?
Pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
obawiam się, że nawet przy dużej tolerancji dla stażu małżeńskiego w niektórych ośrodkach Wasz staż małżeński jest zbyt krótki (nawet nie ma roku). W adopcji staż ma gwarantować stabilność związku (tak jest w KRiO) , można brać po uwagę fakt pozostawania w związku partnerskim przed ślubem (ośrodki czasami biorą pod uwagę np. kilkuletnie wspólne zamieszkanie, wspólne kupno mieszkania, etc) , ale "bycie parą" to trochę za mało. Przykro to pisać, bo warunki macie dobre i pracę, ale ze stażem tak to już jest. Proszę uzbroić się w cierpliwość i zapukać do ośrodka za czas jakiś - zwłaszcza, że młodzie jesteście, więc tu "czas się nie kurczy". Pozdrawiam serdecznie, D..Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”