Czy spełniamy kryteria?

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Benigna12
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2015 14:21

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Benigna12 »

Witam Pani Doroto,
ja z mężem staramy się o adopcję ale we Wrocławiu. Śledzę ten post i czytam o stażu etc... My składając podanie do OA byliśmy 3 miesiące po ślubie i nie stanowiło to problemu przyjęcia naszej kandydatury. Mało tego dzisiaj mamy testy a na kurs zapisano na juz od września. tak z czystej ciekawości czy ten staż wymagane min zależy od danego ośrodka? I czy to ma sens w takim razie, że 10 miesięczne czy roczne małżeństwo może mieć za krótki staż. Jak to się ma o naszego 3 miesięcznego?
pozdrawiam
Benia
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, decyzję o przyjęciu kandydatów podejmują ośrodki adopcyjne, ale jak Pani wie, większość z nich trzyma się tego kilkuletniego stażu.. Poza tym - na małe dziecko czeka się, więc może akurat ten ośrodek (nie wiem, czy publiczny, czy nie), będzie liczył staż małżeński razem z okresem oczekiwania. Biorąc pod uwagę, że jednak większość ośrodków w Polsce (oraz sądów) wymaga stażu małżeńskiego, zapytałam, dlaczego w w Waszym ośrodku przyjmują pary zaraz po ślubie a w innych ze stażem kilku lat. Gdzieś jest haczyk ? Nie wiem, ale sugerowałabym sprawdzenie, o co chodzi, pozdrawiam serdecznie - D.Dominik
Benigna12
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2015 14:21

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Benigna12 »

Korzystamy w publicznego ośrodka a nie prywatnego. I nie jesteśmy tylko jedyni z tak krótkim stażem w naszym ośrodku. Nie rozumiem dlaczego miałby być w tym jakiś haczyk? Co miałby na celu? Sprawdziłam wielokrotnie różne przypadki i nie widzę powodu do obaw. Może bardziej ludzko się patrzy tutaj na staż związków. Bo długi czy krótki staż małżeński w trakcie składania wniosku nie świadczy wcale o jego trwałości to jest tylko teoria. Małżeństwa z 10 letnim stażem rozpadają się z dnia na dzień więc gdzie tu sens?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
o ile absolutnie nie jestem zwolenniczką sztywnego trzymania się długości stażu (przysłowiowe 5 lat) czy ustawowego regulowania jego długości w przypadku adopcji, to wykazanie jakiegokolwiek stażu, dającego (za kodeksem rodzinnym i opiekuńczym) gwarancję trwałości związku ma moim zdaniem sens.Jasne, że Pani się to nie spodoba, co napisałam, ale:
1. w świeżo podpisanej ustawie o in vitro jest zapis, że mogą się o ie starać także pary nie będące małżeństwem, które wykażą, ze liczyły się co najmniej rok. Oznacza to - razem starmy się, przechodzimy trudne chwile, wspieramy się, nie jest to kaprys.
2. wg. danych dot. rozwodów w Polsce (a liczba ich stale wzrasta), dwie najczęściej rozwodzące się grupy wiekowe to: młodzi małżonkowie ze stażem 1-3 lat oraz tzw. 45+.
Oczywiście, ze ośrodki adopcyjne coraz bardziej liberalnie patrzą na fakt, jesli para np. żyła ze sobą przed ślubem kilka lat, we wspólnym mieszkaniu, mają np. już pewien wspólny dorobek - wówczas zgodzę się, że małżeństwo jest formalnością. I na to w ośrodkach tak się patrzy (nie wszystkich). Ale jeśli para przed ślubem zamieszkiwała - każde u swoich rodziców, dopiero razem zamieszkali po slubie to upierałabym się, aby najpierw "pożyli" razem, zobaczyli czym jest małżeństwo a dopiero potem starali się o dziecko (biologiczne czy adoptowane).
Zatem - ważne jest, aby każdy przypadek analizować jednostkowo. Stąd te rozmaite wymogi w różnych ośrodkach.
Serdecznie pozdrawiam
D.Dominik
Benigna12
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2015 14:21

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Benigna12 »

I tu się zgadzam z Panią w 100%.
pozdrawiam
Benia
Mejka
Posty: 2
Rejestracja: 04 wrz 2015 09:57

Re: Ograniczone prawa rodzicielskie a adopcja

Post autor: Mejka »

Szanowny Ekspercie,

właśnie chcemy z mężem rozpocząć procedurę adopcyjną. Jesteśmy w wieku poważnym, jak na rodzicielstwo: ja 43 lata, mąż 51. Mamy czteroletniego synka. Chcemy adoptować dziecko nieco młodsze od niego.

Jestem po pierwszym telefonie do ośrodka i ... prawdę mówiąc zabrakło mi odwagi, by zapytać w pierwszej rozmowie zupełnie anonimową osobę o intymną kwestię. Czy mamy szansę na adopcję w sytuacji, gdy mój mąż miał ograniczone prawa rodzicielskie (do decydowania o najważniejszych sprawach) wobec swojej małej wówczas córki z pierwszego małżeństwa? Rozwód nastąpił w powodu choroby alkoholowej męża. Mąż przeszedł terapię i od 12 lat nie pije. Jego stosunki z dorosłą już córką z pierwszego małżeństwa są dobre. Odwiedza nas, spotykają się poza domem, dzwonią do siebie, oboje pomagamy jej w studiach, mąż płaci regularnie alilmenty i "ekstrasy". Mąż jest bardzo dobrym tatą dla naszego synka. Czy mamy szanse w jakimkolwiek ośrodku, czy orzeczenie o ograniczeniu praw rodzicielskich + choroba alkoholowa + wiek bezwzględnie nas wykluczają?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
raczej proszę przygotować się na rozmowę w ośrodku, bo pomijane tematy i tak kiedyś wypłyną. jest sporo przeciwwskazań - Wasz wiek, alkohol i ograniczone prawa- natomiast o tym, że obecnie jest ok to już jest na rozmowę w ośrodku. Nie powiem teraz, jakie macie szanse przy wym. ograniczeniach, bo to wróżenie z fusów. Jeżeli adopcje jest dla Was ważna, najlepiej to skonsultować w ośrodku - najlepiej w dystansie, "na spokojnie". Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
ruda797
Posty: 5674
Rejestracja: 14 cze 2004 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: ruda797 »

Witam

Jesteśmy małżeństwem od 14lat: ja 36lat - mąż 38lat. Od 5 lat jesteśmy szczęśliwymi rodzicami - dzięki in vitro mamy córkę. Niestety kolejne próby z ciążami kończyły się bezowocnie. Chcemy aby córka miała rodzeństwo... Musieliśmy zakończyć starania naturalne.
Razem z mężem pracujemy jako mundurowi. Posiadamy wyższe wykształcenie. Mieszkamy w małym domku z 3 pokojami.
I pytanie : jakie mamy szanse na dzieciatko ?? czy to ze mamy dziecko, nie przekreśla nas jako kandydatów na rodziców adopcyjnych??
Pozdrawiam
St.od 2002r. endo II stop., oligospermia,29.09.09-trans. 13dpt 90,5/160/477 : 31.10.09 serduszko :)

KOCHAM CIĘ ZUZANKO :)28.05.10

1.08.11 Aniołek 10tc :(,13,.03.14 Aniołek 9tc :(,01.09.14 crio :( , 06.03.15 crio: cb :(

Nowy plan: 01.09.15 OA, kwalifika
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, ja tu nie widzę problemu, choć w niektórych ośrodkach rodziny mające dziecko (czy adoptowane czy biologiczne) czekają dość długo. Warto rozeznać ten temat w ośrodkach i wybrać dobrze. Pozdrawiam, D.Dominik
mazia356
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2012 17:42

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: mazia356 »

witam.ja mam 31 lat a mąż 33, po ślubie jesteśmy 5 lat. mamy stałą pracę ja zarabiam 2700 na rękę a mąż 1900. nie możemy mieć własnych dzieci (leczyliśmy się w klinice niepłodności dwa lata) czy problemem w kwalifikacji będzie to że mamy kredyt hipoteczny na dom (1400 zł rata jeszcze przez 26 lat) mamy jakieś szanse na pozytywne rozpatrzenie starania się o adopcję?
Mejka
Posty: 2
Rejestracja: 04 wrz 2015 09:57

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: Mejka »

OAO Rzeszów pisze:Szanowna Pani,
raczej proszę przygotować się na rozmowę w ośrodku, bo pomijane tematy i tak kiedyś wypłyną. jest sporo przeciwwskazań - Wasz wiek, alkohol i ograniczone prawa- natomiast o tym, że obecnie jest ok to już jest na rozmowę w ośrodku. Nie powiem teraz, jakie macie szanse przy wym. ograniczeniach, bo to wróżenie z fusów. Jeżeli adopcje jest dla Was ważna, najlepiej to skonsultować w ośrodku - najlepiej w dystansie, "na spokojnie". Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Nie tracimy ducha:-)
Mejka
magda.x
Posty: 8
Rejestracja: 16 gru 2015 08:35

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: magda.x »

Witam . Jakie mamy szansę a adopcje? Ja mam 32 lata mąż ma 32 lata. Ja pracuję jako pracownik administracyjno- biurowy na umowę na czas nie okreslony, mąż pracuje ba budowie jako pomocnik elektromontera na umowę na czas nieokreślony. Pracujemy w jednej firmie. Żyjemy skromnie , prowadzimy normalny tryb zycia bez szaleństw. O dziecko staramy się od 3 lat. Jestesmy małżeństwem od od , 3,5 roku. Mamy mieszkanie dwupokojowe z balkonem i ogródkiem w którym mieszkamy i drugie mieszkanie dwupokojowe które na razie wynajmujemy. Oboje jesteśmy zdrowi. U mojego męża w rodzinie był problem z alkoholem. Ojciec mojego meża jest alkoholikiem,nieżyjąca mama mojego męża też była alkoholiczką. Mój mąż nie ma problemów z alkoholem. Chcielibysmy mieć dziecko i być pełną rodziną.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
problem alkoholu w rodzinie na pewno jakoś i kiedyś będzie poruszany przez psychologa ośrodka, ale proszę się nie martwić - skoro mąż nie pije (a to Wy macie zamiar adoptować dziecko), to nie przewiduję problemów. Trzymam kciuki i powodzenia, D.Dominik
klaudia tomek
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2016 16:34

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: klaudia tomek »

witam z mezem jestesmy maluzenstwem od wrzesnia 2014r o dziecko staramy sie bezskutecznie 13mcy mamy rozdzielnosc majatkowa jestesmy zameldowani osobno ale mieszkamy razem(przemeldowac moge sie wkazdej chwili) .ja mam24 on 29 .prowadze wlasna dzialalnosc on jest rolnikiem i pracuje w budowlance na smieciowke . czy roczny staz malzenski wyklucza nas ze staran o adopcje? jakie powinnismy miec dochody ? czy warunki mieszkaniowe typu duzy dom z 3 pokojami (na razie wykonczome tylko 3) w tym 1 mozna przystosowac dla dzieci ( w tej chwili sa meble ale sciany nie pomalowane bo czekalismy na ciaze i sie nie doczekalismy ) wystarczy zeby spelnic wymogi mieszkaniowe ? czy mozna od razu adoptowac 2 dzieci ? czy mozemy adoptowac np 4/5latki? bo w zasadzie 0-5 nas interesuje ( starsze dzieci m boi sie przyjac ) czy gdyby w procesie adopcji nam sie" wpadlo" to zostaniemy zdysklasyfikowani ? ( roznie w zyciu bywa ) dodam ze chcielibysmy miec duza rodzine .i zarowno ja jak i maz mamy potrzebe zostania rodzicami .
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Czy spełniamy kryteria?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
staż jest zdecydowanie krótki, choć wiekowo jest bardzo dobry. Co do dochodów - sami musicie REALNIE ocenić, czy stać Was na dwójkę dzieci. Dzieci to ogromne wydatki i nie wystarczy założyć że "jakoś to będzie, że się wyżywi - to edukacja, choroby, dodatkowe zajęcia, wyjazdy etc. A dzieci adoptowane wymagają bardzo wiele starania. Nie ma kryteriów finansowych, ale rozmowy z pracownikami ośrodków pomogą Wam zweryfikować i urealnić oczekiwania. Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”