WITAMINY i SUPLEMENTY

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

Awatar użytkownika
crazycocos
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2004 00:00

WITAMINY i SUPLEMENTY

Post autor: crazycocos »

Poradźcie jaki preparat witaminowy jest najlepszy dla młodej mamusi?... Do tej pory brałam Folik, ale lekarz zalecił branie preparatu zawierającego oprócz kwasu foliowego jeszcze witaminy. Zaproponował kupienie preparatu Feminatal, ale wczoraj w Internecie znalazłam informację, że preparat ten został wycofany z aptek.
Poradźcie proszę, co stosujecie. :D
Marta i Julia 22.01.2005 :-)
Awatar użytkownika
Monya
Posty: 61
Rejestracja: 24 maja 2003 00:00

Post autor: Monya »

Mój gin dał mi wybór wśród preparatów wielowitaminowych dla przyszłych mam: Feminatal, Prenatal i Materna. Oprócz witamin posiadają równie ważne minerały. Zasugerował, że pacjentki chwalą sobie właśnie Feminatal, bo jest najbardziej wydajny: jedno opakowanie kosztuje około 32 zl, a wystarcza na 2 miesiące, poza tym łatwo się przełyka. Tak więc ja stosuję go i jestem zadowolona, bo już po miesiącu poprawiła mi się morfologia, mimio, że w bliźniaczej ciąży krwinki zwykle "lecą na łeb i szyję".
Co do wycofania-nie slyszałam nic o tym, bodajże tydzień czy 2 tygodnie temu kupiłam go bezproblemowo w pierwszej lepszej aptece.

Aha, moja koleżanka przez całą ciążę brała tylko Falvit, ale nie jestem pewna czy tam są minerały, wiem, że oprócz tego musiała brać osobno żelazo.
pozdrawiam :)
Monika z Emilką i Natalką (ur.16.08.2004)
AgnieszkaW
Posty: 851
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: AgnieszkaW »

Zakazano sprzedazy jednej z serii Feminatalu (9735701).
TUTAJ jest decyzja Glownego Inspektora Farmaceutycznego (w pdf-ie).
Aga
mama
[url=http://b2.lilypie.com/zhhsp2.png]Kuby[/url] i [url=http://b1.lilypie.com/6nu9p2.png]Wisienek[/url]
Awatar użytkownika
dorota
Posty: 157
Rejestracja: 01 mar 2002 01:00

Post autor: dorota »

Do plowy drugiegi trymestru powinno sie brac tylko Folik, dopiero potem preparaty wielowitaminowe (chyba, ze sa jekies szczegolne wskazania lekarskie)
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
Mira
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2003 00:00

Post autor: Mira »

A mnie lekarz polecil ELEVIT... tak jak dziewczyny ci juz pisaly jest kilka witaminek dla ciezarnych. Zanim zaczelam brac elevit przerobilam ulotki wszystkich witamin i tak jak mowil moj lekarz Elevit ma najlepszy sklad; porownanie (opracowanie wlasne na podstawie ulotek z witamin):
z rzeczy waznych:
kwas foliowy- jest we wszystkich (0,8 w elevicie czyli dwa razy tyle co w foliku), wapn- elevit ma a feminatal nie (nie musze chyba tlumaczyc roli wapnia w ciazy :wink: ), zelazo- maja wszystkie w tej samej dawce, magnez- w elevicie najwiece az 100mg, inne maja zwykle o polowe mniej, biotyna- aby wlosy w ciazy nie wypadaly-w feminatalu chyba brak, no i fosfor- niezbedny w ciazy- jest tylko w elevicie.
Na marginesie... jezeli masz jakies problemy ze zlym samopoczuciem to biorac elevit powinny zniknac... poniewz elevit ma napisane w ulotce ze jako jedyne witaminy zmniejsza dolegliwosci wczesnej ciazy... u mnie ssie sprawdza :D ... nie zygam i nie jest mi niedobrze. Takze widzisz ja jestem calym sercem za elevitem i jestem z niego bardzo zadowolona, ale tak jak pisaly dziewczyny jest kilka takich preparatow i wybor nalezy do ciebie :wink: Goraco polecam... [/list]
Mira z Gabrysią ur.10.02.2005! Moja córeczka ma już 17 miesięcy!
Awatar użytkownika
Ola1232
Posty: 607
Rejestracja: 01 maja 2003 00:00

Post autor: Ola1232 »

Byłam dzisiaj u lekarki i powiedziała, że mam zaczac brac witaminy. Zdecydowałam sie na elevit- kiedyś go już brałam i uważam, że jest Ok. Moja koleżnka brała maternę i mówiła, że odbiaj się jej "plastikiem" ;-)
mamy juz naszą królewnę !!!
Awatar użytkownika
tofifi
Posty: 539
Rejestracja: 28 kwie 2004 00:00

Post autor: tofifi »

Mój gin jest zdecydowanym przeciwnikiem prepatarów witaminowych w ciąży i kazał brać tylko Folik. Wierzę mu, bo na pewno wiele firm farmaceucznych dałoby się pociąć za jego błogosławieństwo dla swojej chemii w pigułce (jest specjalistą ginekologiem-położnikiem). No więc nic nie łykam, tylko wsuwam warzywa i owoce.
Awatar użytkownika
agusiam
Posty: 28
Rejestracja: 16 cze 2004 00:00

Post autor: agusiam »

Ja z kolei biorę Maternę od 20 tc i wcale nie narzekam :D
Lekarz stwierdził,że wszystkie preparaty dla ciężąrnych mają mniej więcej ten sam skład i sama mam wybrać, co będę sobie kupować.
Zdecydowałam się na Maternę ze względu na jej długi staż na rynku i pozytywne opinie, jakie krążą na jej temat.
POZDROWIONKA !!!
AGA M.
Awatar użytkownika
Dorota77
Posty: 614
Rejestracja: 15 mar 2004 01:00

Post autor: Dorota77 »

Monya pisze:Aha, moja koleżanka przez całą ciążę brała tylko Falvit, ale nie jestem pewna czy tam są minerały, wiem, że oprócz tego musiała brać osobno żelazo.
Oto skład FALVIT
wit.A- 5000j.m.
wit. B1 - 3 mg
wit. B2 - 2 mg
wit. B6 - 10 mg
wit. B12 - 2 qg
wit. PP - 20 mg
wit. C - 50 mg
wit. D3 - 500 j.m.
D - pantotenian wapnia - 1 mg
Wapń (wapnia węglan) - 237,5 mg
Potas (potasu siarczan) - 1,7 mg
Magnez (magnezu siarczan) - 1,0 mg
Żelazo (żelaza II siarczan) - 32,86 mg
Cynk ( cynku siarczan) - 400 qm
Mangan (manganu II siarczan) - 320 qm

substancje pomocnicze: poliwinylopirolidon, stearynian magnezu, skrobia ziemniaczana, sacharoza, guma arabska, żelatyna, talk, etyloceluloza, czerwień koszenilowa E124.

Mi się wydaje że żelaza jest tu sporo, ale to wszystko zależy od organizmu... :roll:
Pozdrawiamy !!! Dorota, Robert i ADAŚ
Awatar użytkownika
Mira
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2003 00:00

Post autor: Mira »

Dziewczyny.. lekarz może dołożyć żelazo dodatkowo do falvitu ponieważ w falvicie jest ono w postaci siarczanu.... o ile wiem jest to forma gorzej przyswajalna niż fumaran, który jest w preparatach witamniowych dla ciężarnych. Ale to co chciałam wam napisać szczególnie to to, że FALVIT NIE JEST PREPARATEM DLA CIĘŻARNYCH, TAM NIE MA NAWET KWASU FOLIOWEGO! Dziewczyny, jeżeli już bierzecie witaminy to wybierajcie te dla ciężarnych, są one składem przygotowane tak, aby dostarczać witamin i minerałów których potrzebuje mama i dzidzia! Nie bierzcie czegokolwiek tylko dlatego bo jest tanie... kiedy ja pytałam lekarza o falvit, roześmiał się i powiedział, że robili kiedyś badania wchłanialności substancji z falvitu... "daje taki sam efekt jakby ciężarna polizała sobie spinacz"- to słowa lekarza. Jeżeli nie chcecie kupywać najlepszych preparatów typu Elevit czy Materna, macie jeszcze do wyboru prenatal, vitrum prenatal za około 17zł/ 30 tabl. czy Feminatal-około 31zł/60tabl. Sorry że nie znam dokładnych cen tych preparatów ale po prostu ich nie używam. Jeżeli któraś z Was jest zainteresowana ceną ELEVITu- 27-28zł, a Materna- ok.30-33zł/30tabl.
Dziewczyny prosze rozważcie to co wam napisałam... nie chcę tutaj degradować falvitu, ani zrobić nikomu przykrości, to napewno dobry preparat ALE NIE DLA CIĘŻARNYCH!
Pozdrawiam.
Mira z Gabrysią ur.10.02.2005! Moja córeczka ma już 17 miesięcy!
Awatar użytkownika
Dorota77
Posty: 614
Rejestracja: 15 mar 2004 01:00

Post autor: Dorota77 »

Mira Ja nie łykam FALVITu dlatego że jest tani ale dlatego że mój gin mi go zalecił po obejrzeniu wyników badań morfologii.
Gdyby zalecił mi ELEVIT, MATERNE lub inne witaminki to bym łykała bez względu na cenę :)
Wiem, że falvit nie ma kwasu foliowego. Dlatego gin kazał mi brać dodatkowo folik ( do 12tc 2*dziennie po jednej a teraz po jednej dziennie).
W sumie przyznaję, że co lekarz - to inne opinie na temat witaminek(i nie tylko) :roll: :)
Pozdrawiamy !!! Dorota, Robert i ADAŚ
Awatar użytkownika
marzenaszym
Posty: 51
Rejestracja: 14 sty 2005 01:00

Post autor: marzenaszym »

własnie kupiłam sobie maternę -100 sztuk za 80 zł, jak porównywałam skład z elevit-em to musze powiedzieć,żę materna ma dużooooooo więcej składników, no i ma jod oraz selen
Awatar użytkownika
a_b
Posty: 493
Rejestracja: 20 sie 2004 00:00

Post autor: a_b »

Mój ginekolog zalecił mi Elevit protanal -oto jego skład:

Skład 1 tabletki powlekanej
Substancje czynne:
Witamina A (retynolu palmitynian) 4000 j.m.
Witamina B1 (tiaminy monoazotan) 1,55 mg
Witamina B2 (ryboflawina) 1,80 mg
Witamina B6 (pirydoksyny chlorowodorek) 2,60 mg
Witamina B12 (cyjanokobalamina) 4 µg
Witamina C (kwas askorbowy) 100,00 mg
Witamina D3 (cholekalcyferol) 500 j.m.
Witamina E (dl-a-tokoferolu octan) 15 j.m.
Pantotenian wapnia 10,00 mg
Witamina H (biotyna) 200 µg
Witamina PP (amid kwasu nikotynowego) 19,00 mg
Kwas foliowy 800 µg
Wapń (wapnia askorbinian, wapnia pantotenian, wapnia wodorofosforan) 125,00 mg
Magnez (magnezu tlenek, magnezu fosforan, magnezu stearynian) 100,00 mg
Fosfor (wapnia wodorofosforan, magnezu fosforan) 125,00 mg
Żelazo (żelaza II fumaran) 60,00 mg
Cynk (cynku siarczan) 7,50 mg
Miedź (miedzi siarczan) 1,00 mg
Mangan (manganu siarczan) 1,00 mg
Jak może zauważyłyście w jego składzie nie ma jodu,dlatego jeśli macie problemy z tarczycą i jesteście leczone preparatami zawierającymi jod jest to chyba najlepsza witaminka.
nasz SYNUŚ dziękujemy n O v u m
Awatar użytkownika
marzenaszym
Posty: 51
Rejestracja: 14 sty 2005 01:00

Post autor: marzenaszym »

witam,
patrzę na ulotkę z materny i tam jeszcze występuje Beta-karoten, chrom, molibden, selen, czego nie ma w elevicie, jeżeli chodzi o cenę to jest bardzo zblizona
marzena
Awatar użytkownika
tymcia
Posty: 11
Rejestracja: 14 lis 2004 01:00

Post autor: tymcia »

hi
mi przepisal feminatal od poczatku ciazy plus kwas foliowy 0,15 mg plus witamine e 400 dodatkowo. faminatal dlatego ze jest jod wyraznie to zaznaczyl, mysle jednak ze wszystkie te witaminki ktore wymieniacie sa ok i wybor nalezy do was, ja aurat wykupilam prenatal bo byl tanszy i troszke zaluje ze go wybralam bo ma duze tabletki, nastepny bedzie feminatal.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”