PROGESTERON

Archiwum forum "Jak się leczyć?"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
Gość

Re: PROGESTERON

Post autor: Gość »

pyzia pisze:Hej,czy branie luteiny 50 pod język od 15 dc przez 10 dni w celu zajścia w ciąże jest dobre?od 15 dc zaczyna sie brac gdy okresy występują regularnie co 30 dni...a u mnie ostatnio ta regularnośc szwankuje ponieważ ostatni cykl miałam 50 dni ,gdzie potem miałąm luteina własnie wywoływany okres a teraz mam od 15 dnia własnie zażywać luteine 2x1 tabl.Czy nie zablokuję owulki,jajeczkowania?
luteine bierzemy dopiero PO owulacji. Ja np mam owulke koło 10dc więc luteine biorę od 13dc.
jeśli owulacja występuje przed 15dc to luteina jak najbardziej jest wskazana bo podniesie progesteron i utrzyma ew. ciążę.
Jeśli owulacja byłaby po 15dc to luteiną ją zatrzymasz i wtedy klops. Najlepiej jednocześnie robić monitoring aby być pewnym że będziesz zażywała lutka w odpowiednim czasie.
Moja lekarka każe mi brać luteinę od 3 dnia po owulacji przez 10 dni. Więc musisz byc pewna że owulka była zanim weźmiesz lutka
Awatar użytkownika
pyzia
Posty: 446
Rejestracja: 31 sie 2009 00:00

Re: PROGESTERON

Post autor: pyzia »

No mnie lekarka nie mowiła nic abym przychodziła na monitoringi zrobiłam usg ,potem sprawdziła nic nie moiwła to widocznie jest dobry tylko mnie osobiście martwi jedno ze miałam duzo pęcherzyków ale nie przekraczających 4 mm a badanie było robione w 11 dniu cyklu a od 15 dnia(od wczoraj)biore lutkę 2x1 pod język..i boje sie aby to nie wstrzymywało no ale chyba lekarka wie co robi??!.........zobaczymy
w dodatku w sobote(prze braniem lutewiny)po wysiłku zauwazyłam na bieliźnie dośc gruby bardzo ciemno czerwony sluz apotem takie malutkie jaby niteczki świezej krwi.......mowiłam doktórce to powiedziała ze to owulka i teraz bede miec płodne dni i żeby w tym tygodniu działać.....no i chyba miaął racje po gdy podcieram sie to widzę płodny sluz i doskwieraja mi jajniki dziś ,że aż mniekośc ogonowa boli....
luty 2010r.synek(*)
styczeń 2012r. cudowne II kreski na teście!!
termin porodu wyznaczony na sierpień 2012r.:))
Cudzie trwaj!!
Awatar użytkownika
Gość

Re: PROGESTERON

Post autor: Gość »

no niestety jak wzięłaś luteine przed owulacją to ją zatrzymałaś. Ja często mam "płodny" śluz mimo że owulacja już była.
Dlatego bardzo denerwuje mnie podejsce lekarzy takie strasznie uśrednione. zakładają, że średnio owulacja ma miejsce ok 14 dc więc od 15dc zalecają luteinę. Nie zlecają monitoringu, badań itp. Ja osobiście zaproponowałabym monitoring i brała luteine zgodnie z wynikami monitoringu. Takie uogólnianie i uśrednianie ludzi rzadko się sprawdza.
Ja przez rok starałam się o dziecko myśląc, że skoro moje cykle są 28-30 dniowe to przytulanka będą w 14-15dc. A owulkę mam 10dc. Więc cały rok straciłam na bezsensowne uśrednianie.

Aha co do pęcherzyków to 4mm to strasznie mało. Dobry pęcherzyk to co najmniej 20mm. To trochę ci jeszcze brakowało do dojrzałego pęcherzyka i owulacji.
Awatar użytkownika
pyzia
Posty: 446
Rejestracja: 31 sie 2009 00:00

Re: PROGESTERON

Post autor: pyzia »

asikczek dzieki za info.poczekam co sie bedzie działa w trzecim cyklu badź w czwartym gdy nie zajde w ciążę to pójde do ginki raz jeszcze jesli bede widziała ze nie garnie sie do monitoringu to zmienie ją
luty 2010r.synek(*)
styczeń 2012r. cudowne II kreski na teście!!
termin porodu wyznaczony na sierpień 2012r.:))
Cudzie trwaj!!
susie74
Posty: 131
Rejestracja: 28 cze 2011 09:19

Re: PROGESTERON

Post autor: susie74 »

Witam , czy badanie progesteronu po owulacji robi sie rano na czczo czy nie ma znaczenia ?
1996-syn[*]
1998-córka
od 2007-starania
AMH 0.8
Giba
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2012 14:00

Re: PROGESTERON

Post autor: Giba »

Witam!

Dziewczyny mam prośbę o poradę. Od 3 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Dziś robiłam poziom progesteronu z uwagi na brązowe plamienia przed i po miesiączce. I tak przedstawiają się moje wyniki:

Progesteron: 16,53 (w 22 dniu cyklu)

[treść wymoderowano jako niezgodną z tematem wątku]

Moje pytanie czy taki wynik progesteronu może powodować te plamienia i być odpowiedzialny za krótką fazę lutealną. Przy dobrych wiatrach w tym cyklu będzie 10-dniowa, w co i tak wątpię...

Dodane -- 04 Kwi 2012 15:56 --

Zapomniałam dodać w moim labolatorium dla progesteronu mam podaną normę w fazie lutealnej 1,7-27.
hebanowe noce
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2012 00:34

Re: PROGESTERON

Post autor: hebanowe noce »

Dziewczyny, poratujcie wiedzą. :-) (witam wszystkich - to mój pierwszy post).

Robiłam progesteron w 21 dc, bo tak kazał lekarz i wyszedł 12,56 ng/ml przy normach dla fazy lutealnej 1,7 - 27.
Wyczytałam, że progesteron robi się 7 dni po owulacji.
Według testu owulacyjnego, śluzu i bólu owulacyjnego wystąpiła ona u mnie w 16 dc. Natomiast jeśli chodzi o temperatury, skok był 19 dc (niestety 18 dc nie zmierzyłam tempki, bo pracowałam w nocy).
Wiadomo, że bez monitoringu nie da się 100% określić dokładną datę owulacji. Wydaje mi się, że ten progesteron jest za niski, mimo że jest w normie. Za niski na utrzymanie ewentualnej ciąży (mam też za krótkie i nieregularne fazy lutealne, prolaktynę wywołaną gruczolakiem, TSH blisko górnej granicy normy). Czy ten progesteron może być spowodowany tym, że badanie zostało wykonane za wcześnie? Na innym forum napisano mi, że najlepiej mieć minimum 15 ng/ml.

Z wynikami pójdę jednak do innego ginekologa, bo obecna średnio mi odpowiada i nie słucha. Korci mnie, żeby odżałować i samem zrobić sobie progesteron prywatnie.

Na koniec dodam, że zależy mi na wyregulowaniu hormonków, bo od lipca chcemy z moim A. rozpocząć starania. Martwię się gruczolakiem, bo jest duży i że nie będzie się udawało, stało się to moją obsesją, bo tak bardzo boję się rozczarowań.
Awatar użytkownika
salinos
Posty: 76
Rejestracja: 18 gru 2009 01:00

Re: PROGESTERON

Post autor: salinos »

HEJ, PROSZĘ O POMOC. DZISIAJ zrobiłam sobie badanie progesteronu w 20 dniu cyklu zgodnie z zaleceniem lekarza.. i mój wynik to 40,9 nmol/l. Norma w moim laboratorium w fazie lutealnej to 5,3-86,0. Moje pytanie brzmi czy wystąpiła owulacja? w 16 dniu cyklu byłam na usg i ginekolog powiedział, że kiepściutko bo nie ma pęcherzyka dominującego i pęcherzyki były małe..jakby zasugerował, że nic z tego, że owulki nie będzie... bardzo proszę o odpowiedź:) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gość

Re: PROGESTERON

Post autor: Gość »

Witam.
Mój progesteron waha się od 8-10 ng/ml. I też mam plamienia na 10 dni przed okresem. Lekarze mówili mi że to przez niski poziom tego hormonu. Przez 2 lata brałam na zmianę luteinę dop., luteinę podjęz., duphaston, a plamienia ciągle były.
W końcu trafiłam do lekarza, który kazał mi zmierzyć poziom progesteronu przed owulacją (ok 3-5dc) a później po owulacji(7dpo).
Wtedy oceni o ile zwiększył się poziom tego hormonu. Jeśli wzrośnie znacząco to prawdopodobnie owulacja była. Dodatkowo oceni to na usg.
A jeśli plamienia dalej będą, to trzeba szukać innych przyczyn ich powstawania.
hebanowe noce
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2012 00:34

Re: PROGESTERON

Post autor: hebanowe noce »

salinos, ja ostatnio rozmawiałam z ginem, spojrzał na mój wynik progesteronu z 21 dc, który wynosił 12,56 ng/ml przy normach dla fazy lutealnej 1,7 - 27, że owulacja była.
Powiedział także, że żeby potwierdzić samej dla siebie owulkę mogę oznaczać sobie progesteron nawet już dzień po skoku temperatury. Jeśli będzie mniej więcej >3ng/ml to wiadomo, że owulacja była. Taki progesteron później zwiększa się i swoją najwyższą wartość osiąga 21 dc.

Widzę, że według Twoich norm progesteron jest też gdzieś w połowie jak i u mnie, więc ja bym była dobrej myśli. :-)
makrogruczolak, wtórna niedoczynność tarczycy, niedomoga lutealna, polip endometrialny...

Udało się... nagle... 30.07.12 dwie blade kreski
Awatar użytkownika
Carlain
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2011 11:12

Re: PROGESTERON

Post autor: Carlain »

Witam!
Mam do Was takie pytanie. Zrobiłam w 22dc PRG i wyszedł 27,05ng/ml
Moja lekarz powiedziała że jest to wynik ciążowy ale trzeba poczekac jeszcze, bo miesiączka może przyjść. 2 i pół roku staramy sie z mezem o dziecko, mam stwierdzone PCO i to jest mój 3 cykl z clo, ale pierwszy z podwójną dawką. We wcześniejszych cyklach progesteron wynosił zazwyczaj poniżej 5ng/ml
czy jest jakaś szansa że to ciąża?
Awatar użytkownika
kroopkaa
Posty: 14205
Rejestracja: 27 cze 2010 09:12

Re: PROGESTERON

Post autor: kroopkaa »

Carlain może być to wynik ciążowy ale nie musi. Jedyne co jest pewne na 100% to to, że ciałko żółte produkuje prg. Ja miałam porodbne wartości prg jak u Ciebie a ciąży nei było [treść wymoderowano jako niezgodną z tematem wątku]
Awatar użytkownika
Carlain
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2011 11:12

Re: PROGESTERON

Post autor: Carlain »

Dzięki, ale zaczynam jednak mieć wątpliwości. Dziś dostałam typowo @ bóli jak zwykle przed... :( ech.... ale ciesze się że przynajmniej nie musze luteiny brac, ze jest dobry progesteron, przez ostatnie dwa i pół roku był tragiczny... [treść wymoderowano jako niezgodną z tematem wątku]
elennka
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2012 11:07

Re: PROGESTERON

Post autor: elennka »

Hej

Dziś zrobiłam sobie badanie progesteronu i nie wiem co mam myśleć o wyniku... :roll: Chyba nie jest za dobry a może jest :?

Wynik to 16,38 nmol/l

Normy;
Faza folikularna 0,6-4,7
faza owulacyjna 2,4-9,4
faza lutealna 5,3-86

Pozdrawiam

I z góry dziękuje za odpowiedź :)
niesia2708
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2011 08:34

Re: PROGESTERON

Post autor: niesia2708 »

Witam,
jesteśmy dopiero na samym początku starań. [treść wymoderowano jako niezgodną z tematem wątku]
Niestety odkąd odstawiłam tabletki (listopad) mam bardzo długie (45-55 dni) i bolesne cykle. Bóle podbrzusza i jajników pojawiają się już od 10-12 dc i może nie są ciągłe, ale bardzo częste :( W poprzednim cyklu byłam w 14 dc na USG i pęcherzyk był 1 cm, w 20 dc zrobiłam progesteron i wyszedł 0,9 czyli za niski (Cały cykl miałam 35 dniowy z okresem wywołanym w końcu luteiną).
Lekarka kazała brać Luteinę od 15-25 dc. I teraz się zastanawiam czy to prawidłowe postępowanie. Bo skoro owu mam później to jeśli 15 dc wezmę Luteinę to mogę tylko zablokować owulację.....Od tego cyklu wróciłam do mierzenia temp i się tak zastanawiam czy nie wziąć Luteiny dopiero po skoku temp....Tylko pytanie czy zaraz jak spadnie czy odczekać?? [treść wymoderowano jako niezgodną z tematem wątku]
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Jak się leczyć?”