URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Bobetka »

radicalman sprawdź proszę daty czy nie ma w nich pomylki.

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


radicalman
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2014 17:20

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: radicalman »

Daty poprawione. Jakoś się zabunkrowałem w zeszłym roku.

Dzięki.

R.
k_anilorak
Posty: 218
Rejestracja: 24 kwie 2012 12:23

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: k_anilorak »

Na podstawie jakiego przepisu można rozpocząć urlop macierzyński w dowolnym terminie po powierzeniu pieczy?
Mój pracodawca stoi na stanowisku (cytując przepisy kodeksu pracy), że urlop macierzyński powinnam rozpocząć w dniu powierzenia pieczy i oraz, że nie mogę najpierw wykorzystać urlopu wypoczynkowego.
Help!
Awatar użytkownika
Gość

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Gość »

k_anilorak pisze:że urlop macierzyński powinnam rozpocząć w dniu powierzenia pieczy i oraz, że nie mogę najpierw wykorzystać urlopu wypoczynkowego.
Help!
zgadza się, urlop wypoczynkowy raczej wykorzystuje się po macierzyńskim
k_anilorak
Posty: 218
Rejestracja: 24 kwie 2012 12:23

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: k_anilorak »

To nie o kwestię urlopu chodzi a bardziej o to, kiedy mam rozpocząć urlop macierzyński. W dniu powierzenia pieczy czy mogę w dowolnym terminie - np. z trzy tygodnie.
Awatar użytkownika
yennefer23
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 5638
Rejestracja: 23 lut 2010 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: yennefer23 »

o ile dobrze pamietam to masz 2 tygodnie od daty powierzenia pieczy zeby wystapic o urlop
ja zaczelam macierzynski 3 dni robocze po dniu powierzenia pieczy
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
Go30
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 4144
Rejestracja: 21 sie 2009 00:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Go30 »

Tego chyba nie ma nigdzie jasno zapisanego. Interpretacja jest dowolna. Moja kadrowa uważała tak jak u Ciebie k_anilorak i nic się nie dało zrobić.

09.2013 serduszkowa córeczka

01.2017 zaczynamy po raz drugi


meme
Posty: 130
Rejestracja: 27 sty 2011 21:57

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: meme »

Go30 pisze:Tego chyba nie ma nigdzie jasno zapisanego. Interpretacja jest dowolna.
Również tak sądzę.
Pracuję w szkole, pieczę otrzymałam w czasie wakacji. Myślałam, że pójdę na macierzyński od 1 września, tymczasem musiałam przerwać urlop wypoczynkowy i wystąpić o macierzyński, a po jego zakończeniu - na uzupełniający urlop wypoczynkowy. Ilość dni była taka sama, tylko papierologii więcej. Oczywiście dyskutowałam z kadrową, ale stanęło właśnie na tym.
Aglaia
Posty: 825
Rejestracja: 02 lis 2007 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Aglaia »

k_anilorak pisze:Na podstawie jakiego przepisu można rozpocząć urlop macierzyński w dowolnym terminie po powierzeniu pieczy?
Mój pracodawca stoi na stanowisku (cytując przepisy kodeksu pracy), że urlop macierzyński powinnam rozpocząć w dniu powierzenia pieczy i oraz, że nie mogę najpierw wykorzystać urlopu wypoczynkowego.
Help!
Nie ma takiego przepisu! Z ustawy zasiłkowej wynika jedynie, że pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego przypada na dzień porodu. Nie ma analogicznego przepisu w przypadku adopcji. Stąd wnioskuje się, że skoro nie ma takiego przepisu to urlop macierzyński w przypadku adopcji można zacząć w dowolnie ustalonym terminie.
Zuzuzela
Posty: 53
Rejestracja: 09 paź 2014 20:45

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Zuzuzela »

k_anilorak
Witaj
Ja pracuję w służbie zdrowia. U mnie odbyło się to tak, że w dniu powierzenia pieczy (o czym nie wiedziałam, gdyż odległość między sądem właściwym a miejscem zamieszkania znaczna - nikt o telefonie do Nas nie pomyślał) byłam na dyżurze. W dniu przyjścia papierów, kończyłam dyżur (był to piątek, godziny popołudniowe), został mi jeden poniedziałkowy dyżur i rozpoczynałam urlop wypoczynkowy, który trwał do końca miesiąca. Po konsultacji w kadrach i z zakładowym prawnikiem, urlop macierzyński rozpoczynałam po wykorzystaniu urlopu zwykłego (tzw. planowego (w moim szpitalu trzeba go koniecznie i bez zwłoki :p zaplanować już w styczniu) w wymiarze 10 dni roboczych czyli 2 tyg.) z dniem pierwszym następnego miesiąca. I urlop macierzyński liczono mi od tego dnia (pierwszy dzień miesiąca następnego) do ukończenia przez Moją Córcie 7 r.ż. (w chwili adopcji 6,5 roku) a potem rodzicielski. W sumie wyszedł pełen rok.
Kocham Cię Księżniczko-Alkaidko (locznikowo sześć i pół loku)
k_anilorak
Posty: 218
Rejestracja: 24 kwie 2012 12:23

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: k_anilorak »

Ah ... dziękuję za odpowiedzi. Od jutra zaczynam urlop macierzierzyński. I dobrze mi z tym :)
Emkaem
Posty: 20
Rejestracja: 29 sie 2016 16:37

Czy po adopcji ojciec może wykorzystać urlop macierzyński?

Post autor: Emkaem »

Witam. Moje pytanie odnosi się do sposobu wykorzystania urlopu macierzyńskiego po adopcji dziecka. Czy jest możliwość, aby w pełnym wymiarze wykorzystał go ojciec dziecka zamiast matki? Sytuacja u nas przedstawia się w ten sposób, ze mąż jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, natomiast ja prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą. I ze względów organizacyjnych (ja pracuje 8 godzin dziennie, mąż około 10-11) i finansowych lepszą opcja byłoby wykorzystanie urlopu przez męża. Czy jest taka możliwość, żebym ja w ogóle nie szła na urlop, a zamiast mnie mąż?
Awatar użytkownika
yennefer23
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 5638
Rejestracja: 23 lut 2010 01:00

Re: Czy po adopcji ojciec może wykorzystać urlop macierzyńsk

Post autor: yennefer23 »

witaj,
wg informacji zamieszczonych przez ministerstwo PiPS w internecie, ojciec moze wykorzystac urlop na prawach urlopu macierzynskiego

http://www.rodzicielski.gov.pl/rodzice-adopcyjni
Czy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje tylko przyszłej mamie dziecka, czy może skorzystać z niego również jego przyszły tata, a jeśli tak, to czy w pełnym wymiarze, czy dopiero po wykorzystaniu przez mamę dziecka pierwszych 14 tygodni tego urlopu?

Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje każdemu pracownikowi, bez względu na płeć, który przyjął dziecko na wychowanie lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.
Zatem w przypadku urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, inaczej niż w przypadku podstawowego urlopu macierzyńskiego, nie ma ustawowego obowiązku wykorzystania jego pierwszych 14 tygodni przez pracownicę – przyszłą mamę dziecka.
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
Emkaem
Posty: 20
Rejestracja: 29 sie 2016 16:37

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Emkaem »

Bardzo dziękuje za odpowiedź :-)
kasiaitak
Posty: 20
Rejestracja: 15 gru 2009 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: kasiaitak »

Witajcie! Pewnie ten wątek był już poruszany, ale wole sie upewnić, czy nadal jest aktualny. Zastanawiam sie nad papierami,które należy przynieść kadrowej po powierzeniu pieczy.
1. Czy razem z wnioskiem o urlop trzeba złożyć pismo z sadu z danymi dziecka? Tj imię i nazwisko po rodzicach adopcyjnych.
2. Czy dane te można zamazać?
3. Czytałam ze możliwe jest uzyskanie pisma z sadu z informacja o powierzeniu pieczy i o toczącym sie postępowaniu, bez danych dziecka. Kiedy takie pismo można uzyskać? Czy na takie pismo czeka sie długo? I ile czasu mam na złożenie takich dokumentów u mojej kadrowej?

Nie chciałabym udostępniać tych danych... Prosze o pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”