ADOPCJA ZAGRANICZNA

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

Rita 18293
Posty: 62
Rejestracja: 28 paź 2010 13:44

Re: Adopcja zagraniczna

Post autor: Rita 18293 »

Cześć, mam pytanie czy któraś z Was spotkała się z adopcją Rumuńskiego dziecka urodzonego w Polsce? Nasza mała trafi do nas jako do rz, ale myślimy o jej adopcji i zmianie narodowości. Nie wiemy jak się do tego zabrać. Boimy się podejmować jakiekolwiek działania by nam jej nie deportowali, a nasz MOPR nie miał dotychczas takiego przypadku.
joanna1975
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2012 17:36

adopcja w uk

Post autor: joanna1975 »

Prosze o porade mieszkam w UK od 7 lat jestem osoba samotna chcialabym sie spytac jakie mam szanse na adopcje i od czego powinnam zaczac w Polsce mieszkałam w Warszawie.
Awatar użytkownika
sylwiaS48
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2010 01:00

Re: Adopcja zagraniczna

Post autor: sylwiaS48 »

Czesc dziewczyny. Mieszkamy z mezem w Norwegii i myslimy o adopcji dziecka z Pl, czy mam sie najpierw zglosic w osrodku adopcyjnym na miejscu, czy moge bezposrednio w Pl, jakie sa w ogole procedury?
Awatar użytkownika
hanula
Posty: 3037
Rejestracja: 14 lip 2004 00:00

Re: Adopcja zagraniczna

Post autor: hanula »

Sylwia, nie mam pojecia co trzeba zalatwiac i jak w Norwegii ale zawsze mozesz zadzwonic do osrodkow w Warszawie (linki sa w pierwszym poscie) i sie troche dopytac. Moze mile panie cos podpowiedza =ooo*
Awatar użytkownika
Ballet
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2012 16:55

Adpcja dziecka z Etiopii.

Post autor: Ballet »

Witam.

Uff, jestem tu nowa i mam nadzieję, że w krótkim czasie się odnajdę. Chciałam poruszyć temat, który był już poruszany na tym forum, jednakże chodzi mi o adopcję dziecka z konkretnego kraju, mianowicie z Etiopii.
Czy znacie może ośrodki (prócz tych w Warszawie), które mogłyby ewentualnie przygotować do adopcji zagranicznej, a później przesłać wszystkie dokumenty do Warszawy? Pytam, ponieważ kilka dni temu natrafiłam na stronę o adopcji zagranicznej, z której wynikało, że aby przysposobić dziecko do Polski z innego kraju, należy skierować się do najbliższego ośrodka adopcyjnego w województwie, a następnie ośrodek ten wyśle dokumenty do jednego z trzech ośrodków w Warszawie. Z racji tego, że mieszkam na Śląsku, postanowiłam napisać do ośrodka w Sosnowcu. Odpowiedź przyszła momentalnie. Pracownik ośrodka odpisał, że adopcją zagraniczną zajmuję się ośrodek w Warszawie na ulicy Nowogrodzkiej...
Dlatego postanowiłam zapytać o to Ludzi tutaj, którzy być może mają jakiekolwiek doświadczenie i wiedzę w tej sprawie.
Chciałam także poruszyć sprawę dotyczącą stażu małżeńskiego. Czy przy takiej adopcji nie jest wymagany tak jak np. przy adopcji krajowej, czy to już sprawa indywidualna każdego ośrodka?
Czy adopcji zagranicznej może podjąć się także osoba samotna?
No i pytanie, czy w ogólnie adopcja z Etiopii do Polski jest możliwa? Pisałam do ośrodka w Warszawie, lecz nie dostałam żadnej odpowiedzi.
Myślę, że na razie to tyle, chociaż pytań mam całe mnóstwo! ;)
Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów! :)
Mulan
Awatar użytkownika
hanula
Posty: 3037
Rejestracja: 14 lip 2004 00:00

Re: Adopcja zagraniczna

Post autor: hanula »

Witaj Ballet :)
Ballet pisze: Czy znacie może ośrodki (prócz tych w Warszawie), które mogłyby ewentualnie przygotować do adopcji zagranicznej, a później przesłać wszystkie dokumenty do Warszawy? Pytam, ponieważ kilka dni temu natrafiłam na stronę o adopcji zagranicznej, z której wynikało, że aby przysposobić dziecko do Polski z innego kraju, należy skierować się do najbliższego ośrodka adopcyjnego w województwie, a następnie ośrodek ten wyśle dokumenty do jednego z trzech ośrodków w Warszawie. Z racji tego, że mieszkam na Śląsku, postanowiłam napisać do ośrodka w Sosnowcu. Odpowiedź przyszła momentalnie. Pracownik ośrodka odpisał, że adopcją zagraniczną zajmuję się ośrodek w Warszawie na ulicy Nowogrodzkiej...
Z tego co wiem to ustawowo za adopcje zagraniczna odpowiedzialne sa 3 osrodki z Warszawy.
Nie wiem jednak jak to wyglada w praktyce kiedy to adopcja dotyczy dziecka adoptowanego DO Polski.
Moze zadzwon do Warszawy zamiast pisac? :roll:
Mozesz tez zwrocic sie z prozba o pomoc/wyjasnienie do Ministerstwa Polityki Socjalnej (nie wiem jak ono sie dokladnie tytuluje), ktore jest organem nadzorujacym adopcje zagraniczne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ballet
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2012 16:55

Re: Adopcja zagraniczna

Post autor: Ballet »

hanula- bardzo dziękuję za odpowiedź :).
Dzwoniłam ostatnio do jednego ośrodka w Warszawie i pani psycholog poleciła mi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by dowiedzieć się z jakiego państwa takowa adopcja byłaby możliwa. Z Ministerstwem jeszcze się nie skontaktowałam, ale za to nawiązałam kontakt z Ambasadą Polską w Etiopii. Kadra jest skłonna do pomocy, jednakże póki co, trwają urlopy i prosili o ponowny kontakt we wrześniu. Jest nadzieja :).

Pozdrawiam serdecznie!
Mulan
dankaskakanka
Posty: 2
Rejestracja: 09 wrz 2013 18:48

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: dankaskakanka »

Hej! ślędzę ten wątek już jakiś czas, mozecie mi powiedzieć jak to wygląda z adopcją dzieci z zagranicy...?interesuje mnie Ukraina, Afryka i Haiti..

W sumie gdyby ktoś był zorientowany z jaką instytucją się kontaktować to już dużo...

I czy ktoś posiada informacje czy dzieci na RainbowKids są tylko dla Amerykanów?czy też są tam agencje które mogą pomóc Polakom...?

pozdrawiam
Danuta
Awatar użytkownika
Ballet
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2012 16:55

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: Ballet »

Wydaję mi się, że RainbowKids działa tylko dla Amerykanów, ale słyszałam, że niektóre agencje adopcyjne w Ameryce pomagają w adopcji małżeństwom z innych krajów, jednakże trzeba liczyć się z ogromnymi kosztami i długim oczekiwaniem na dziecko.

Jeśli chodzi o Afrykę, to nie każde państwo pozwala na adopcje zagraniczne. Mogę Pani powiedzieć jakie wymagania ma dany kraj, jeśli je Pani sprecyzuje. Jeśli chodzi o Ukrainę i Haiti, nie mają przeciwwskazań na adopcję przez cudzoziemców. W przypadku Polaków mieszkających w Polsce, trzeba być świadomym, że jeśli chce się dokonać takiej adopcji, trzeba będzie działać na własną rękę. Nie jest to jednak niemożliwe.
Mulan
gramatura
Posty: 227
Rejestracja: 06 maja 2010 19:11

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: gramatura »

A co musiałabym zrobić najpierw, żeby adoptować dziecko z Haiti lub Filipin?
dankaskakanka
Posty: 2
Rejestracja: 09 wrz 2013 18:48

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: dankaskakanka »

no własnie też chciałabym wiedziec od czego należy zacząć, gdzie szukać informacji, gdzie dzwonić itd.?

pozdrawiam
gramatura
Posty: 227
Rejestracja: 06 maja 2010 19:11

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: gramatura »

Na stronie ośrodka z Warszawy jest następujący wykaz - mam kilka pytań
Wykaz dokumentów - adopcja zagraniczna

wniosek - prośba o pomoc w przysposobieniu,
świadectwo urodzenia
akt zawarcia związku małżeńskiego,
zaświadczenie o niekaralności.
Zaświadczenie o stanie majątkowym- czy chodzi i PIT?
Poświadczenie obywatelstwa,- kto to poświadcza, przecież to wpisane w dowodzie jest?
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, od internisty?
Opinia środowiskowa wystawiona przez zarząd socjalny w miejscu stałego pobytu, co to za zarząd, o jaką konkretnie instytucję chodzi, gdzie się udać i co taka opinia powinna zawierać, przecież oni mnie będą widzieć pierwszy i pewnie ostatni raz?
Zgoda organu upoważnionego na adopcję dziecka oraz rekomendacja licencjonowanej organizacji lub ośrodka adopcyjnego. nie rozumiem

Po przesłaniu ww. dokumentów kandydaci na rodziców - zarówno cudzoziemcy, jaki i Polacy - muszą zostać zakwalifikowani przez Komisję ds. Adopcji Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.
Awatar użytkownika
Ballet
Posty: 9
Rejestracja: 30 lip 2012 16:55

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: Ballet »

Jeżeli chcemy adoptować dziecko z zagranicy do Polski, trzeba najpierw udać się do ośrodka opiekuńczo- adopcyjnego w swoim województwie i tam zacząć kursy i kwalifikacje, takie same jak w przypadku adopcji dziecka z Polski, bo tak naprawdę żaden z ośrodków w Polsce nie ma programu, który przygotowuje do adopcji dziecka z innego kraju, jedynie Warszawa, ale tylko wtedy jeśli Polacy mieszkający zagranicą chcą adoptować dziecko z Polski, albo jeśli takiej adopcji chcą dokonać cudzoziemcy. Kiedy mamy już papiery, które kwalifikują nas do adopcji, wybieramy kraj, z którego chcemy adoptować dziecko i dowiadujemy się czy ten kraj zgadza się na adopcje zagraniczne. Jeśli tak, trzeba dowiedzieć się również czy dany kraj jest stroną Konwencji Haskiej czy też nie. Jeśli tak, trzeba będzie zwrócić się do naszego Ministerstwa, by wydało potrzebny dokument pozwalający na przyjazd dziecka do kraju oraz na dalsze postępowanie w procedurze. W tym przypadku jest także wymóg orzeczenia adopcji w polskim sądzie. Jeśli wybrany przez nas kraj nie jest stroną Konwencji Haskiej, wtedy wszystko załatwiane jest w kraju pochodzenia dziecka. Kiedy już wiemy z jakiego kraju chcemy adoptować dziecko, zebrane dokumenty tłumaczymy przez tłumacza przysięgłego na język urzędowy kraju, z którego chcemy adoptować dziecko. Następnie załatwiamy sprawy związane z podróżą. UWAGA, najlepiej jeśli na miejscu jest osoba, która pomoże nam wszystko załatwić. Chodzi także o pomoc w poruszaniu się po mieście, załatwienie wszystkich formalności w urzędach oraz sądzie. Jeśli natomiast nie ma kogoś takiego, kto mógłby nam pomóc, najlepiej skontaktować się z polską ambasadą, która zajmuje się sprawami danego kraju i zapytać o wskazówki.

Tak to mniej więcej wygląda, jednak każdy kraj jest inny i ma swoje wymogi.
Mulan
Rita 18293
Posty: 62
Rejestracja: 28 paź 2010 13:44

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: Rita 18293 »

Chciałabym nawiązać kontakt z osobami, które mają w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej dzieci obcokrajowców urodzone na terytorium Polski. Interesuje mnie zwłaszcza kontakt z osobami mającymi dzieci z Bułgarii lub Rumunii.
Beatrix
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2014 22:20

Re: ADOPCJA ZAGRANICZNA

Post autor: Beatrix »

Witam
W sumie to nie wiem od czego zaczac :-k
Od lat mieszkam w Niemczech......nie od wczoraj zastanawiamy sie z mezem o adopcji dziecka z Polski, niestety stoimy ciagle w miejscu bo nawet nie wiem do jakich drzwi zapukac.
Cos, tam, gdzies kiedys.......ale okazalo sie ze procedura moze byc dluga, a a szanse na male dziecko marne......jak jest naprawde?......pewnie moge liczyc na pomoc z Waszej strony

Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”