nieprawidłowa struktura chroamtyny

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
ls
Posty: 148
Rejestracja: 06 lut 2002 01:00

Post autor: ls »

Panie Doktorze. Chciałabym zadać ważne dla mnie pytanie. Odebraliśmy niedawno wyniki mojego męża. Okazało się, że procent plemników z nieprawidłową strukturą chromatyny (COMP alpha-t) jest 30, 63. Reszta parametrów wg naszego lekarza jest prawidłowa. Czy te wyniki całkowicie uniemożliwiają ciążę? Nasz lekarz mówił o inseminacji i in-vitro. Czy warto próbować, a jeśli tak to jakie są szanse na powodzenie? I jeszcze jedno. Czy te wyniki mogą się pogarszać?
Z góry dziękuję i z niecierpliwością czekam na Pana odpowiedź.

ls
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

On 2002-03-13 08:25, ls napisał:
Panie Doktorze. Chciałabym zadać ważne dla mnie pytanie. Odebraliśmy niedawno wyniki mojego męża. Okazało się, że procent plemników z nieprawidłową strukturą chromatyny (COMP alpha-t) jest 30, 63. Reszta parametrów wg naszego lekarza jest prawidłowa. Czy te wyniki całkowicie uniemożliwiają ciążę? Nasz lekarz mówił o inseminacji i in-vitro. Czy warto próbować, a jeśli tak to jakie są szanse na powodzenie? I jeszcze jedno. Czy te wyniki mogą się pogarszać?
Z góry dziękuję i z niecierpliwością czekam na Pana odpowiedź.

ls
Nie można postawić diagnozy ani odpowiedzieć, na postawione przez Panią pytania jedynie na podstawie badania nasienia, istotny jest wiek Pani, czas trwania niepłodności oraz inne wyniki badań. Wynik badania nasienia ( ocena chromatyny) może jedynie sugerować problemy z zajściem w ciążę. Wyniki badania same w sobie są zmiennne i kolejny wynik może się różnić od aktualnego.
Należy powiedzieć, że nie można jednoznacznie na tej podstawie powiedzieć że Pani zajdzie w ciążę albo nie . Szansa na uzyskanie ciąży w wyniku IVF ET lub inseminacji jest taka jak w grupie innych kobiet. ( po uwzględnieniu że nie ma innych czynników) Z poważaniem
Z poważaniem JD
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

On 2002-03-13 08:25, ls napisał:
Panie Doktorze. Chciałabym zadać ważne dla mnie pytanie. Odebraliśmy niedawno wyniki mojego męża. Okazało się, że procent plemników z nieprawidłową strukturą chromatyny (COMP alpha-t) jest 30, 63. Reszta parametrów wg naszego lekarza jest prawidłowa. Czy te wyniki całkowicie uniemożliwiają ciążę? Nasz lekarz mówił o inseminacji i in-vitro. Czy warto próbować, a jeśli tak to jakie są szanse na powodzenie? I jeszcze jedno. Czy te wyniki mogą się pogarszać?
Z góry dziękuję i z niecierpliwością czekam na Pana odpowiedź.

ls
Nie można postawić diagnozy ani odpowiedzieć, na postawione przez Panią pytania jedynie na podstawie badania nasienia, istotny jest wiek Pani, czas trwania niepłodności oraz inne wyniki badań. Wynik badania nasienia ( ocena chromatyny) może jedynie sugerować problemy z zajściem w ciążę. Wyniki badania same w sobie są zmiennne i kolejny wynik może się różnić od aktualnego.
Należy powiedzieć, że nie można jednoznacznie na tej podstawie powiedzieć że Pani zajdzie w ciążę albo nie . Szansa na uzyskanie ciąży w wyniku IVF ET lub inseminacji jest taka jak w grupie innych kobiet. ( po uwzględnieniu że nie ma innych czynników) Z poważaniem
Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
ls
Posty: 148
Rejestracja: 06 lut 2002 01:00

Post autor: ls »

Dziękuję za odpowiedź. Mam 28 lat, a mąż 32. Staramy się o dziecko 7 miesięcy. Dotychczas robiliśmy badania:
a)chlamydia (w porządku)
b)drożność jajowodów (w porządku)

Czy powinny zostać zrobione jeszcze jakieś badania? Nasz lekarz nic innego nam nie zalecił. Mamy odczekać 3 miesiące, powtórzyć badanie chromatyny, a potem inseminacja.
Z góry dziękuję

ls
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

On 2002-03-15 10:02, ls napisał:
Dziękuję za odpowiedź. Mam 28 lat, a mąż 32. Staramy się o dziecko 7 miesięcy. Dotychczas robiliśmy badania:
a)chlamydia (w porządku)
b)drożność jajowodów (w porządku)

Czy powinny zostać zrobione jeszcze jakieś badania? Nasz lekarz nic innego nam nie zalecił. Mamy odczekać 3 miesiące, powtórzyć badanie chromatyny, a potem inseminacja.
Z góry dziękuję

ls
Niepłodnośc można rozponać po roku współżycia wydaje mi się że należy spokojnei poczekać na pojawienie się dziecka i na troche zapomnieć o problemie i lekarzach. Nie ma potrzeby wykonywania badań. Z poważaniem
Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”