Potworniak - konkretnie...

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
Misia76
Posty: 8
Rejestracja: 01 lip 2004 00:00

Potworniak - konkretnie...

Post autor: Misia76 »

Szanowny Panie Doktorze!
Przed operacją robiono mi w szpitalu 2 razy USG, dwóch lekarzy rozmawiając o zmianach na jajniku używało określenia "potworniak". Zmianę wycięto. W internecie znalazłam kilka informacji na ten temat, ale nadal mam wątpliwości, czy dobrze je rozumiem. Z tego, co przeczytałam wynika, że potworniak zawiera komórki, z których rozwija się płód, że czasem widać zalążki zębów lub kości. A zatem, czy to oznacza, że:
1. potworniak powstaje wówczas, gdy dojdzie do zapłodnienia?
2. czy określenia: "torbiel ciałka żółtego", "teratoma", "potworniak" to TO SAMO?
Bardzo proszę o jenoznaczną i konkretną odpowiedź, bo żaden lekarz nie rozmawiał ze mną do tej pory wystarczająco otwarcie.
Agnieszka.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
1. Nie potworniak powstaje z pierwtnych komórek płciowych, które mogą się rożnicować we wsztystkie tkanki
2. Potworniak to inaczej teratoma lub dermoid
Jacek Szamatowicz
Mmargot
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2020 13:55

Potworniak - konkretnie...

Post autor: Mmargot »

Dzień dobry. Szanowny Panie Doktorze!
Mam potworniaka wielkości 4cm na 5cm. Mój lekarz stwierdził by nie usuwać go na razie, gdyż chcę zajść w ciążę. Po usunięciu podobno są trudności z ciążą.
Po wykonaniu niezbędnych badań u mnie i męża usłyszałam, że jedyne możliwe rozwiązanie to in vitro.
Chciałabym zapytać czy leki hormonalne które stosuje się przed in vitro (dostne i w zastrzykach) stanowią jakieś zagrożenie? Mam na myśli to, czy potworniak może się przez to stać guzem złośliwym?
Małgorzata
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Potworniak - konkretnie...

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Myślę, że przed in vitro warto jest usunąć mięśniaka chociażby dlatego że może on utrudniać pobranie komórek jajowych, ulec uszkodzeniu w trakcie punkcji Przepraszam za tak późną odpowiedź lae miałem kłopoty z logowaniem a informatycy nie za bardzo mogli sobie z tym poradzić
Pozdrawiam
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”