Urlop wychowawczy po adopcji

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
kasiavirag
Posty: 4121
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: kasiavirag »

nie Małgosiku - 16. wg kodeksu pracy (nie przewidziano dla kobiety, któa doptuje drugie dziecko - dłuższego urlopu!) - taką odpowiedź dostałam w zeszłym roku z centrali ZUS- jak znajdę to zeskanuję.
Czasami panie w "kadrach" niedokładnie czytają kodeks pracy i zakładają, ze jak drugie adoptowane to tak samo jak z biologicznym, bo przy pierwszym jest tak samo.
No chyba,że to drugie się urodzi- to wtedy jest 18 tyg. 8O oto sprawiedliwość :(.
Kasia, mama (z)mieszana, ale się porobiło...
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Dziewczyny naprawdę jesteście wielkie. Dziękuję za dobre rady-ale z szefem nie ma żartów. Całym sercem pragnę być w domu z synuniem- ale niestety nie mogę bo będę musiała pożegnać się z pracą. Mąż bardzo mało zarabia także jeśli tak by się stało(tfu tfu) to nie poradzilibyśmy sobie.
Tak właśnie wygląda dzisiejsze macierzyństwo-w pracy ze łzami w oczach.......
POZDRAWIAM
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
malgosik
Posty: 5259
Rejestracja: 13 sty 2002 01:00

Post autor: malgosik »

dzieki, tez wiem, ze jest 16, ale mnie zmylily :? , a moze specjalnie chca nam dac wiecej, bo cos mi sie wydaje, ze mrugnely do siebie okiem, jak to mowily. dziewczyny, moze zalozymy watek prawny??? :hihi:
malgosik- mama
NIKI ( 11. 2002) i
TUSI (11. 2007)
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

kasiavirag pisze: No chyba,że to drugie się urodzi- to wtedy jest 18 tyg. 8O oto sprawiedliwość :(.
Dziewczyny poprawiam posta - faktem jest, że nam adopcyjnym przy pierwszym porodzie (a drugim lub kolejnym dziecku) należy się 18 tygodni urlopu macierzyńskiego !!!

Matko, wiec jednak tutaj nie ma dyskryminacji 8O 8O 8O :D :D : :D
Ostatnio zmieniony 01 cze 2005 22:27 przez nataku, łącznie zmieniany 1 raz.
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
sowa
Posty: 3295
Rejestracja: 21 lut 2002 01:00

Post autor: sowa »

Nata, jesteś wielka! :cmok:
Awatar użytkownika
spaider
Posty: 111
Rejestracja: 26 kwie 2005 00:00

Post autor: spaider »

Witam. podczytuję trochę ten wątek ponieważ potrzebuję z żoną pomocy zwłaszcza podstawy prawnej w naszej sprawie a widzę, że Wy jesteście dość dobrzy w wątkach urlopów. Nas interesuje urlop macirzyński. Adoptujemy maleństwo, które ma 1,5 roczku. Czy ktoś z Was orientuje się czy choć skrucony urlop macierzyński nam się należy. Wyczytaliśmy na jednej ze stron artykół pani prawnik która pisała że tak ale nie podała żednej prawnej podstway a nie można Jej teraz uchwycić. Pomóżcie jeśli potraficie. Czy choć kilka dni nie należy nam się żeby szkrab się przyzwyczaił i my też . Dzięki wielkie za wszelką pomoc.
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

spaider, niestety urlop macierzyńki tylko do roku zycia dziecka. Przykro mi. Zostaje tylko wypoczynkowy lub wychowawczy. Zerknij na watek o urlopie macierzyńskim - tam jest duzo o tym.
spaider, widziałm,ze tam tez zadałeś to pytanie 8O a odpowiedź jest na pierwszej stronie :)
/phpbbforum/viewtopic.php?t=20853&postdays=0&postorder=asc&start=0
a potem rózne warianty.
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Urlop macierzyński przysługuje tylko do ukończnia przez dziecko jednego roku a jeśli ma powyżej to tak jak moi poprzednoicy się wypowiem wypoczynkowy lub wychowawczy.
Pozdrawiam
Poszperam trochę i jak znajdę podstawę prawną to dam znać. :roll:
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Art. 183 [Urlop z tytułu przysposobienia]

§ 1. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, ma prawo do 16 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Przepisy art. 180 § 5-7 stosuje się odpowiednio.

§ 2. Jeżeli pracownik, o którym mowa w § 1, przyjął dziecko w wieku do 1 roku, ma prawo do 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

nataku pisze: [...]
Proporcjonalność wchodzi w grę dopiero po powrocie do pracy z wychowawczego - wskazuje na to wprost przepis art. 155 z indeksem 2 par. 1 pkt 2 w zw. z art. 151 z indeksem 1 par 1 pkt 2 k.p.

[...]
Jeżeli idziesz na wychowawczy np. od lipca 2005 r. do końca 2005 r., to wystap o udzielenie wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim w pełnym wymiarze za 2005 r. - muszą Ci go udzielić nawet jeżeli wróciłabyś sie w trakcie 2005 r. do pracy, ponieważ proporcjonalność stosuje się wyłącznie do pracownika "powracającego w trakcie roku kalendarzowego...."
no i tak to jest na 100 % :D
Nataku - czy jesli taka sytuacja mialaby miejsce na poczatku roku (np. 2 stycznia 2006), a nie jak podalas w przykladzie w lipcu, to tez pracodawca ma obowiazek udzielic urlopu wypoczynkowego za cały rok 2006??? Czyli 26 dni mozna by wybrac na samym poczatku roku mimo, ze potem poszłoby sie na wychowawczy????????
Gosh, szczęśliwa mama Stasia Żołnierza :love:
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

gosh pisze: Nataku - czy jesli taka sytuacja mialaby miejsce na poczatku roku (np. 2 stycznia 2006), a nie jak podalas w przykladzie w lipcu, to tez pracodawca ma obowiazek udzielic urlopu wypoczynkowego za cały rok 2006??? Czyli 26 dni mozna by wybrac na samym poczatku roku mimo, ze potem poszłoby sie na wychowawczy????????
Gosh,ale po macierzyńskim?
Ja myśle, że tak ( i mam nadzieję).
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

Madźka pisze:Gosh,ale po macierzyńskim?
Ano po macierzyńskim :D
Choć chodziło mi tu o taką hipotetyczną sytuację gdyby "urodziło się" roczne dziecko, tudzież około roczku. I wówczas macierzyńskiego nie ma lub jest niewiele... :roll:
Gosh, szczęśliwa mama Stasia Żołnierza :love:
DominikaR
Posty: 353
Rejestracja: 28 gru 2005 01:00

Post autor: DominikaR »

O rany - czytam to już któryś raz i nie rozumiem - § 1 to znaczy, że jeśli dziecko ma np. 11 miesięcy - to przysługuje mamie 1 miesiąc urlopu macierzyńskiego?? Czy jest całe 16 tygodni? Dalej wynika z tego również że jeśli dziecko ma powyżej 1 roku, to nie przysługuje urlop macierzyński, natomiast § 2 mówi, że przysługuje jej 8 tygodni.
Ratunku - nic nie rozumiem. Boże ja chyba jednak tępa jestem.. :oops:
pozdrawiam
Dominika
mika18 pisze:Art. 183 [Urlop z tytułu przysposobienia]

§ 1. Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, ma prawo do 16 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Przepisy art. 180 § 5-7 stosuje się odpowiednio.

§ 2. Jeżeli pracownik, o którym mowa w § 1, przyjął dziecko w wieku do 1 roku, ma prawo do 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Awatar użytkownika
ksieciu
Posty: 1897
Rejestracja: 21 sty 2003 01:00

Post autor: ksieciu »

Dominika jezeli dziecko skonczy rok nie przysluguje ci w ogole urlop i zasilek macierzynski, wtedy mozesz tylko skorzystac z urlopu wypoczynkowego i wychowawczego.
Adas - 29.04.2003r.

Patrysia - 26.01.2006r.
Awatar użytkownika
el3
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2005 00:00

Post autor: el3 »

A co z dzieckiem które ukończyło 4 lata?Nie ma macieżyńskiego,wychowawczego więc jaki?
Czy takiemu dziecku nie należy się sam na sam z nową mamą czy mama musi zostać bezrobotną?Może jest jakiś przepis o którym nie wiem?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”