TARCZYCA w ciąży

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nutella
Posty: 198
Rejestracja: 16 lis 2004 01:00

Post autor: nutella »

Witajcie dziewczyny!
Ja przy niedoczynności na polecenie endokrynologa łykam maternę, która zawiera jod w dawce 150.
Mój ginekolog proponuje ciężarnym preparaty witaminowe typu elevit, czy falvit, które to nie mają jodu w składzie, ale ze wzgledu na problemy z tarczycą jak najbardziej zgadza się z moją dr endo, więc łykam maternę.
Moje wyniki są paskudne :( Pomimo, że moje Ft3, Ft4 są na granicy normy, a czasami poniżej normy nie mogę już zwiększać dawki euthyroxu, bo TSH też jest bardzo, bardzo nisko, no i zaczynają się kołatania serca (jak przy nadczynności).
Najbardziej martwiłam się wynikiem Ft3, które u mnie bywa sporo poniżej normy, ale lekarz endokrynolog stwierdziła, że wynik Ft3 z krwi nie jest miarodajny ponieważ proces przemiany Ft3 zachodzi w komórkach, a nie we krwi, ponadto jeśli jest wystarczająco (czyli w granicach normy) Ft4, to powinno też być Ft3 dlatego, że Ft4 zamienia się na Ft3, no i jeszcze twierdzi, że jeśli łykam preparat witaminowy zawierający jod, to dziecko jest zabezpieczone ponieważ jod jest potrzebny dziecku, którego tarczyca już pracuje i jak ma pod dostatkiem jodu, to maluch sam sobie wytworzy hormony tarczycy.
Ponoć przy skłonnościach do niedoczynności powinno się badać przede wszystkim TSH i Ft4.
Takie wieści po mojej ostatniej wizycie u endokrynologa.
Pozdrawiam serdecznie!
Nutka
Awatar użytkownika
tercja
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2004 00:00

Post autor: tercja »

Nutella
Ja mam Hashimoto a przy tej chorobie bardzo czesto sa problemy z przemiana fT4 w fT3. Dlatego ten problem mnie dotyczy odkad wiem o swojej chorobie. fT3 jest tym wazniejszym hormonem, i np. mozna miec fT4 i tsh w normie a dalej objawy niedoczynnosci jesli fT3 bedzie za malo (przy Hashimoto).
Jeszcze sie nie spotkalam z takim stwierdzeniem, ze badanie fT3 w krwi jest niemiarodajne.
To prawda ze przemiana fT4 w fT3 zachodzi w komorkach (m.in. watroby i nerek - dlatego przy problemach warto zbadac dokladniej te narzady). Jednak nie zgadzam sie, ze jesli jest dosyc fT4 to bedzie tez dosyc fT3. U siebie i u wielu znajomych z Hashimoto obserwuje co innego.
Jesli bierzesz jod i dalej masz za malo fT3 to na pierwszy rzut oka wyglada to na Hashimoto, bo jod przy Hashimoto powoduje wlasnie problemy z przemiana fT4 w fT3 i efektywnie niedoczynnosc (mimo ze u reszty ludzi powodowalby nadczynnosc) . Mozesz pomyslec czy nie powtorzyc kiedys badan na przeciwciala tarczycowe ...

Moj lekarz bardzo pilnuje zeby fT3 bylo w normie - zarowno przed jak i w trakcie ciazy. Tsh od poczatku ciazy mam ponizej normy - ale dopoki fT4 i fT3 beda w normie i dobrze sie czuje to
wg mojego lekarza tak jest najlepiej i dla mnie i dla dziecka.
Na przemiane fT4 w fT3 moge polecic selen (obnizy fT4, podwyzszy fT3 ale i obnizy tsh). W niektorych preparatach dla ciezarnych mozna znalezc selen.
A jod dla dziecka w trakcie ciazy nie jest taki wazny, jak niektorzy by chcieli nas przekonac. Kobiety z Hashimoto (w wiekszosci) maja czesto zabronione jedzenie jodu w suplementach dla ciezarnych. Wg badan - u tych kobiet jesli maja odpowiednia dawke leku - wszystko jest w porzadku - i wystarcza ta ilosc jodu, ktora jest w pozywieniu.

Kolatania serca to nie jest tylko objaw nadczynnosci. Ja mam je glownie przy niedoczynnosci. Tak samo - jak z pulsem i ciesnieniem krwi, nie ma scislej zaleznosci ze niedoczynnosc powoduje jedno a nadczynnosc drugie. Dlatego nie wiem czy u Ciebie to od niskiego tsh czy niskiego fT3 ...

To prawda ze niektorzy lekarze uwazaja, ze przy sklonnosci do niedoczynnosci powinno sie badac tsh i fT4 ale to jest wniosek uzyskany ze statystyk, a nie zadna zelazna regula dotyczaca wszystkich mozliwych chorych. Dlatego jesli u kogos jest podejrzenie lub wiadomo, ze jest problem z przemiana fT4 w fT3 to warto robic wszystkie 3 hormony i powinno sie pilnowac zeby to hormony tarczycy byly w normie (a nie tsh). Np. przy Hashimoto i powaznych problemach z przemiana fT4 w fT3 podaje sie tez male ilosci trojjodotyroniny a nie tylko tyroksyne (preparaty typu kombi np. novothyral).

pozdr.
Awatar użytkownika
ewaa
Posty: 1031
Rejestracja: 21 mar 2003 01:00

Post autor: ewaa »

ja jestem po ciąży z 2 dzieci no i oczywiście z chorą tarczycą. Z witamin brałam Feminatal skład taki sam jak Materna a cena niższa. Do tego dostawałam Euthyrox 25 kosmetycznie no i selen, który chyba całe życie będę brała.

Z dziećmi ok, z ich tarczycą również, za to przy karmieniu brałam tylko Feminatal i potem walczyłam trochę z tarczycą
www.sklep.starania.pl dzisiaj termometr owulacyjny
Awatar użytkownika
molanna
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2006 00:00

Wyniki

Post autor: molanna »

Dziewczyny, mam ogromną prośbę - jestem w 20 tyg ciąży, mam podobno jak na ciążę bardzo niski poziom fT4 - 10,59 pmol/l (norma 9-20 pmol/l), TSH - 2,91 mlU/l (norma - 0,25-5 mlU/l). Biorę euthyrox prawie od początku, najpierw dawka 25, potem 50, teraz 75 i wyniki nadal nie są zadowalające...
Powiedzcie na ile to niebezpieczne?To moja druga ciąża (pierwszą poroniłam w 6tc). Na niedoczynność byłam badana kilka lat temu i wówczas było w porządku wszystko, po poronieniu lekarz nie zlecił mi badań...
Strasznie się boję, zewsząd wszyscy mnie straszą jakie to złe konsekwencje może ponieść mój maluszek :(
Pomożcie! :cry:
Inka
Awatar użytkownika
Evalein
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2006 01:00

Post autor: Evalein »

Pomozcie prosze!!!!!!!!
Jestem w 12tyg,oto moje wyniki tarczycy
TSH 0,30 (norma 0,20-3,00) ZA NISKI!
T3 3,7 (norma 3,8-6,0)
T4 12,7 (norma 7,5-21,1)
Czy powinnam sie martwic? Wizyte u lekarza mam dopoero w piatek.
Awatar użytkownika
niunia77
Posty: 5
Rejestracja: 03 wrz 2006 00:00

Post autor: niunia77 »

evalein nie wiem co myslec o tym co napisalas, bo te normy co podalas troche sie nie zgadzaja

TSH 0,25 - 5
FT3 do 4,4
FT4 do 2,2

nie wiem ale ja znam takie normy
Awatar użytkownika
Evalein
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2006 01:00

Post autor: Evalein »

Byc moze.. ale ja mialam te badania w niemczech,wiec tam, pewnie troche inaczej to licza widocznie. Moje wyniki przepisalam dokladnie z karty.
Chcilaam spytac tylko co mam o tym myslec i czy cos jest nie tak...:(
Awatar użytkownika
misia78
Posty: 25
Rejestracja: 09 sie 2006 00:00

Post autor: misia78 »

8) Witajcie, znalazłam ciekawy artykulik o hormonach tarczycy, polecam go:)
http://www.forumginekologiczne.pl/txt/print,1908,2
Awatar użytkownika
Zofia7
Posty: 353
Rejestracja: 22 wrz 2005 00:00

Post autor: Zofia7 »

Witajcie!

Jestem w 33 tc i mam hashi. Chciałam się dowiedzieć czy którejs z Was lekarz mówił o takim zjawisku, że w II i III trymestrze ciaży Ft4 fizjologicznie spada? Mnie spada pomimo 100 eutyroxu - tj około 15, przy normie od 11. Wcześniej rzeczywiście przy takiej dawce poziom ft4 był powyżej normy.
Awatar użytkownika
anna34
Posty: 73
Rejestracja: 04 sty 2006 01:00

Post autor: anna34 »

Cześć dziewczyny,
Niedawno robiłam usg piersi, tam było ok, ale lekarz przy okazji sprawdzil mi tarczycę i okazało się, że mam dwa guzki po 0,7 mm każdy. No i jestem w ciąży, w 17 tygodniu. Kiedyś, przed ciążą badałam hormony, wyniku dokładnie nie pamiętam, ale ginekolożka skwitowała je stwierdzeniem, że wyniki wskazują na niedoczynność tarczycy.
Ten lekarz od usg powiedział, że niepotrzebnie mi robił to badanie, bo teraz będę się martwić guzkami. Ale jakoś nie przyszło mi do głowy że to może mieć wpływ na dziecko! Kurczę, czy jest się czym martwić?
Awatar użytkownika
Zofia7
Posty: 353
Rejestracja: 22 wrz 2005 00:00

Post autor: Zofia7 »

Anna 34, same guzki o ile wiem nie przeszkadzają dziecku. Sam jestem ich nieszczęśliwą posiadaczką. Natomiast na twoim miejscu zrobiłabym wyniki - Tsh, Ft3, Ft4 i poszła do endkokrynologa, bo najlepiej jest jeśli w ciazy praca tarczycy jest unormowana. Niedoczynność może być szkodliwa dla dziecka.
Awatar użytkownika
anna34
Posty: 73
Rejestracja: 04 sty 2006 01:00

Post autor: anna34 »

Zofia 7, dziękuję, dziś mam wizytę u endokrynologa a rano robiłam badania hormonów. Oby było tam w miarę dobrze!
Awatar użytkownika
Zofia7
Posty: 353
Rejestracja: 22 wrz 2005 00:00

Post autor: Zofia7 »

Anna, trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
kina26
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2006 00:00

Post autor: kina26 »

Witajcie!Jestem tu po raz pierwszy,mam pewien problem,jestem w 14tc od ponad miesiaca mam podwyzszone tetno,jestem slaba nie mam sily normalnie funkcjonowac,zrobilam badanie TSH i wyszlo 0,01 czyli nadczynnosc.W sobote ide do endokrynologa,boje sie ze bede musiala brac leki ktore przeciez nie sa bezpieczne dla dziecka,moze ktoras z Was ma podobny problem?Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Zofia7
Posty: 353
Rejestracja: 22 wrz 2005 00:00

Post autor: Zofia7 »

Kina, po pierwsze samo badanie tsh jest niemiarodajne i tylko na tej podstawie nie można stwierdzić nadczynności. Musisz jeszcze zrobić ft3 i ft4. Poza tym lepiej brać leki, które wcale nie są takie niebezpieczne, niz mieć nieuregulowaną tarczycę bo to dopiero moze być groźne. No i jesze tsh - przynajmniej na ppczątku ciązy fizjologicznie spada i moze być poniżej normy dlatego, że jest konkurencyjne do bhcg. Dlatego spokojnie podejdź do problemu, nie ma powodów do paniki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”