Wiek kandydatów na rodziców

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Awatar użytkownika
buddy
Posty: 177
Rejestracja: 16 lut 2007 01:00

Post autor: buddy »

....zgadzam sie w 100%.Dziekuje,rowniez pozdrawiam.Do zobaczenia w OAO :)
Awatar użytkownika
Gość

Jaka jest granica wieku na adopcję?

Post autor: Gość »

Chciałam zapytać jaka jest właśnie granica wieku na adopcję?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: OAO Rzeszów »

Witam, odpowiedziałam na prv. D.Dominik
Awatar użytkownika
Gość

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: Gość »

Jeszcze raz dziękuję, czyli wiek do 40-stki jeśli chodzi o adopcję niemowlaka.
Klaudka
Posty: 306
Rejestracja: 09 lis 2004 01:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: Klaudka »

Dzień Dobry,
Jesteśmy rodziną adopcyjną dwóch chłopców, jeden ma 3 lata, drugi 1,5 roku.
Zastanawiamy się nad adopcją trzeciego dziecka. Ja mam 35 lat, natomiast mój mąż 43. Proszę o informację w jakim wieku może być nasze trzecie dziecko i czy wogóle mamy szansę na adopcję??
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
adoptowane dziecko powinno być młodsze od dzieci już wychowujących się w rodzinie (bez względu na to, czy są biologiczne czy adoptowane), choć czasami przyjmuje się wyjątki. Inna rzecz, czy Państwo mając własnych dwoje faktycznie decydujecie się na adopcję - ośrodek zawdsze w takich przypadkach bada motywację, aby ten adoptowany nie był poszkodowany. Ponadto uwzględnia się potrzeby rodzicielskie rodziny, które Państwo jako rodzice macie zaspokojone. Wydaje mi się (ocena subiektywna), że Wasze mlodsze dziecko jest jeszcze maleńkie i nie będziecie mogli w pełni zająć się "adoptusiem", ktory wymagać będzie 10 razy wiecej czasu. Pozdrawiam, D.Dominik
Karolina1989
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2012 11:23

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: Karolina1989 »

Witam!
Mam 23 lata i mój mąż także ma 23 lata. jesteśmy Czy biorąc pod uwagę krótki bo 4 letni staż małżeński mamy szanse na adopcje?? dodam jeszcze ze mieszkamy we Francji
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo,
macie dobry staż (4 lata) i młody wiek, co jest raczej zaletą a nie wadą. Jeżeli widzę problem to raczej w tej Francji, ale brak szczególów. Pozdrawiam, D.Dominik
beybe1722
Posty: 23
Rejestracja: 03 gru 2011 13:25

wymagany wiek a adopcja

Post autor: beybe1722 »

Witam..
Mam pytanie czy wiek mój 24 l męża 31l ma znaczenie przy adopcji? Oraz czy ślub cywilny ma znaczenie dla Ośrodków Adopcyjnych??
Pozdrawiam
motyl55
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2012 21:22

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: motyl55 »

Witam, Mam 54 lata mąż 51lat mamy 16letniego syna chcielibyśmy adoptować dziewczynkę niekoniecznie, może być chłopczyk czy mamy szansę na adopcję ? Jeżeli tak to w jakim wieku może być dziecko? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo,
najpierw do "beybe1722" - jesteście bardoz młodzi, ale jest to dobry wiek do tego, aby adoptowac maleńkie dziecko. Ślub cywilny przede wszystkim , ponieważ dla instuytucji publiczych ważne są sankcje cywilne (co sie rozwiązuje w przypadku ślubów konkordatowych). Nie ma wymogu zawierania małżeństwa wyznaniowego, natomiast cywilny akt małżeństwa jest potwierdzeniem pozostawania w związku małżeńskim.
Teraz "motyl 55" - adopcja jest możliwa, jednak wobec dziecka starszego, np. 12-13 lat. A dla takich dzieci najczęściej brakuje w ośrodkach rodzin adopcyjnych. Jeżlei jednak mają Państwo 16 syna, to warto byłoby jednak pomyśleć o chłopcu. Pozdrawiam,D.Dominik
AnnaSe
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 2012 13:43

Re: Adopcja zagraniczna dla par dwukulturowych

Post autor: AnnaSe »

witam,

jestem czlonkinia francuskiego forum, podobnego jak ten.
Jedna Czeszka powiedziala mi, ze ona tez probowala zaadoptowac dziecko w krajach wschodnich. Ona miala 35 lat a jej maz 45, on byl Francuzem.
Przez 3 lata chodzili i prosili i za kazdym razem mowiono im ze sa za starzy.

czy nasz wiek 37 i39 jest uwazany za zawansowany w Polsce ? wiem ze teraz coraz wieccej moich kolezanek w Polsce maja dzieci po 30 a nawet kolo 40, ale widze tez duzo mlodych matek 20 a nawet mniej. Jak sie na to zapatruje osrodki polskie ?

Pozdrawiam.
Anka
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
no nie jest to wiek zaawansowany, ale francuski przykład pokazuje wyraźnie, jak zagraniczne organizacje restrykcyjnie traktują wiek kandydatów. Polskie prawo nie podaje wieku w szczegółach, ale adekwatna różnica jest wazna - zatem 40 lat to sporo, tym bardziej, że w ośrodkach adopcyjnych młodych małżeństw, takich w wieku 29-33 lata, bezdzietnych, jest bardzo dużo a trudno im proponowac dzieci starsze. Ale - jak powtarzam - Panstwa wiek nie jest "podeszły", jednaj warto rozważać adopcję dziecka starszego niż niemowlak. Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
śliwa
Posty: 578
Rejestracja: 16 lip 2003 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: śliwa »

zastanawiamy się nad drugą adopcją, w jednym z ośrodków powiedziano nam że ze względu na wiek (36 i 37 lat) nie mamy szansy na dziecko do 3 lat, trochę nas to zabolało bo nie czujemy się staro, czy taka jest polityka we wszystkich oao?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Wiek kandydatów na rodziców

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, a dlaczego nie możecie adoptować 3 latka ?
Nie wiem , co Wam powiedziano, ale niw wydaje mi się, ze 37 lat to "podeszły" wiek.
Powodem takiego zamieszkania jest niejednoznaczość przepisów - z jednej strony to dobrze, bo można być bardziej elestycznym, ale daje to ośrodkom pole do ustlania własnych kryteriów - czyli każdy ośrodek ma inaczej. Z kolei sytuacja taka jak w innych krajach europejskich, gdzie prawo aż nazbyt dokładnie precyzuje różnicę wieku i nie przwiduje odstepstw tez nie wnosi niczego dobrego. Pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”