Niepłodność w historii i literaturze

Archiwum forów "muszę o tym porozmawiać"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
Jewka
Posty: 2079
Rejestracja: 12 maja 2003 00:00

Post autor: Jewka »

Czarodziejka Yennefer z sagi o Wiedźminie Sapkowskiego.
(...)
- Jej nikt nie pomoże, to absolutnie niemożliwe. Jest czarodziejką. Jak większość magiczek ma zatrofizowane, zupełnie niewydolne gonady i to jest nieodwracalne. Nigdy nie będzie mogła mieć dziecka.
Zaskoczył mnie ten wątek u Wiedźmina... Nie spodziewałam się 8O
Awatar użytkownika
Eva_110
Posty: 220
Rejestracja: 12 gru 2005 01:00

Post autor: Eva_110 »

No może to nie jest najlepszy przykład, ale o ile mi wiadomo to również Hitler i Ewa Brown, nie mieli wspólnego potomstwa (całe szczęście!!!).
Awatar użytkownika
ewaa
Posty: 1031
Rejestracja: 21 mar 2003 01:00

Post autor: ewaa »

ostatnio też głośno o wielu znanych osobach, które nie mogą zajśc w ciążę, na naszym rodzimym podwórku ukrywają to, ale w Hollywood Jenifer Lopez czy Sandra Bullock nie mają takich szans bo już ich wypatrzono w klinikach niepłodności
www.sklep.starania.pl dzisiaj termometr owulacyjny
Awatar użytkownika
cysia
Posty: 1223
Rejestracja: 20 wrz 2005 00:00

Post autor: cysia »

Bolesław, książę wsławiony,
Z daru Boga narodzony,
Modły świętego idziego
Przyczyną narodzin jego.

W jaki sposób się to stało,
Jeśli Bogu tak się zdało,
Możemy wam opowiedzieć,
Skoro chcecie u tym wiedzieć.

Doniesiono raz rodzicom,
Którym brakło wciąż dziedzica,
By ze złota dali odlać
Co najrychlej ludzką postać.

Niech ją poślą do świętego
Na intencję szczęścia swego,
Śluby Bogu niech składają
i nadzieję silną mają.

Co prędzej złoto stopiono
i posążek sporządzono,
Który za syna przyszłego
Do świętego ślą idziego.

Złoto, srebro, płaszcze cenne
Oraz różne dary inne,
Posyłają święte szaty
i złoty kielich bogaty.

Wnet posłowie się wybrali
Przez kraje, których nie znali;
Kiedy Galię już przebyli,
Do Prowansji wnet trafili.

Posłowie dary oddają,
Mnisi dzięki im składają;
Cel podróży swej podają
Oraz prośby przedstawiają.

Wtedy mnisi trzy dni całe
Pościli na Bożą chwałę'
A za postu ich przyczyną
Matka wnet poczęła syna!

Więc posłom zapowiedzieli,
Co w swym kraju zostać mieli.
Zostawiwszy mnichów z złotem
Wysłańcy spieszą z powrotem.

Minąwszy burgundzką ziemię
Wrócili, gdzie polskie plemię.
Przybyli z twarzą promienną,
Księżnę zastając brzemienną!

Takie były narodziny
Owego właśnie chłopczyny,
Nazwanego Bolesławem
Ojciec zwał się Władysławem.

Matka zaś Judyt imieniem,
Za dziwnym losu zrządzeniem.
Tamta Judyt kraj zbawiła,
Gdy Holoferna zabiła
Ta zaś porodziła syna,
Który wrogom karki zgina.
Spisać dzieje tego księcia
To cel mego przedsięwzięcia.


autor słów utworu: Anonim (tzw.Gall)

kompozytor: Andrzej Zarycki
Awatar użytkownika
ewaa
Posty: 1031
Rejestracja: 21 mar 2003 01:00

Post autor: ewaa »

cysia gdzie takie cudo znalazłaś?
www.sklep.starania.pl dzisiaj termometr owulacyjny
Awatar użytkownika
cysia
Posty: 1223
Rejestracja: 20 wrz 2005 00:00

Post autor: cysia »

Jestem nauczycielką muzyki i wyobraź sobie,że wraz z podręcznikiem WSiP otrzymałam kasetę,a na niej jest ta piosenka w wykonaniu Ewy Demarczyk. Teraz to śpiewa również Janusz Radek. :D
Awatar użytkownika
lewana
Posty: 1259
Rejestracja: 26 paź 2004 00:00

Post autor: lewana »

Cudowna ksiazka "Marley i ja". O przyjazni czlowiek i psa, a w tle......:)
endometrioza (wykryta przypadkiem w 2004-torbiel), 1.laparo, analogi 6m., potem starania nat.; po 1/2 r. znowu torbiele; 2. laparo.; starania z monit.; po 3 m.znowu torbiel, bez IUI, decyzja o ICSI i ciaza blizniacza-Lila [*] i Jacuś-nasz skarb
Awatar użytkownika
malutka_gosia
Posty: 23
Rejestracja: 13 sty 2007 01:00

Post autor: malutka_gosia »

jest tak czamai ze czlowiek ma wade fabryczna i co ma zrobic
Awatar użytkownika
kolorowa_pisanka
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2008 01:00

Post autor: kolorowa_pisanka »

przewertowałam całą Biblię w poszukiwaniu przypadków niepłodności. Owszem jest ich trochę, ale niestety nie znalazłam sytuacji kiedy to mężczyzna jest niepłodny.

Owszem, wszędzie pisze, ze to panie, a nie panowie.Aale ja bym zauwazyła coś ciekawego.
Sara i Abraham mieli problemy z płodnością, jak byśmy to dziś nazwali. Ale w końcu Sara poczęła dziecko z Abrahamem. Cóż, kiedy ich syn, Izaak z żoną Rebeką również okazali się niepłodni.
Mozemy uznać, że to kobieta miała problem w pierwszym przypadku (Abraham miał dziecko z- jak byśmy to dziś nazwali - surogatką, niewolnicą przysłaną do celów prokreacyjnych przez Sarę, która to niewolnica - Hagar- potem dziecka swej pani oddać nie chciała, naśmiewała się z nniej i została oddalona; po tym zbiegła na pustynię i chciała już synka porzucić, acz tu zainterweniował anioł).
Ale cóż - czy problem nie został, jak byśmy to dziś powiedzieli - genetycznie pzrekazany na potomka płci męskiej, Izaaka? Co ciekawe, Jakub, syn Izaaka i Rebeki, również miał problemy z płodnością. Jakub i Rachela to również pzrykład pary niepłodnej, która doczekała się potomka po wielu latach.
Jest to, jakby nie było, konkretna linia rodowa z podobnym problemem.
A to ze wszędzie kobieta jest obarczana winą, nie zmieniło sie tak bardzo w odbiorze społecznym :-)
"Wariaci, podobnie jak dzieci, nie dają za wygraną, dopóki ich życzenie nie zostanie spełnione." Paulo Coelho
Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

A Zachariasz? ojciec Jana Chrzciela? Modlił sie całe życie o dzieci i w końcu na starośc dostał. W tym przypadku nie jest wskazane który z małżonków jest obarczony niepłodnoscią.......
Proście a będzie wam dane...:)
Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

Rzepik5 pisze: Proście a będzie wam dane...:)
no cóż, nie odnosi się to do wszystkich, niestety ...
Awatar użytkownika
kolorowa_pisanka
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2008 01:00

Post autor: kolorowa_pisanka »

funda pisze:
Rzepik5 pisze: Proście a będzie wam dane...:)
no cóż, nie odnosi się to do wszystkich, niestety ...
ALE LEPIEJ BYZ BEZPŁODNYM NA CIELE NIZ UMYŚLE!!!
"Wariaci, podobnie jak dzieci, nie dają za wygraną, dopóki ich życzenie nie zostanie spełnione." Paulo Coelho
Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

Kolorowa_pisanka, co racja to racja :)
A to też cytat z książki ! "Której imię wymazano", Donny Woolfolk Cross , o papieżycy Joannie.
Jest tam fragment, kiedy Joanna przebywa w klasztorze w Fuldzie i przyjeżdża pewna dama, która urodziła (po raz kolejny) martwe dziecko. Przyjeżdża zapalić świeczkę temu dziecku, jednak nie zostaje wpuszczona do kościoła, jako "nieczysta" (w średniowieczu kobieta po porodzie musiała przejść "kwarantanne" :roll: ). Zakonnicy nie chcą z nią nawet rozmawiać, bo przecież to kobieta, pomimo, że jest ona bardzo wykształcona, lepiej niż większość zakonników. Jeden z zakonników wysuwa wniosek, że zamiast do ksiąg, dama owa powinna zabrać się za robótki ręczne i modlitwę, bo Boga obraża uczona niewiasta i dlatego zsyła na nią karę w postaci niemożności urodzenia zdrowego dziecka. Joanna w imieniu tej kobiety zapala świeczkę, a wiele lat później, w Rzymie, otwiera szkołę dla kobiet. I w tym właśnie momencie, w dyskusji z oponentami, którzy przytaczają ten argument - że niewiasta uczona traci zdolność rozmnażania się :roll: - Joanna mówi, że lepiej być bezpłodnym na ciele, niż na umyśle ;)
Ale tak szczerze mówią, Kolorowa, czasem wątpię w to... Bo będąc bezpłodną na ciele, cierpię. Będą bezpłodną na umyśle, nie miałabym świadomości tego... I może byłabym szczęśliwsza?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

funda pisze:Ale tak szczerze mówią, Kolorowa, czasem wątpię w to... Bo będąc bezpłodną na ciele, cierpię. Będą bezpłodną na umyśle, nie miałabym świadomości tego... I może byłabym szczęśliwsza?
Ale może nie miałabyś i świadomości tego szczęścia. A gdybyś była płodna ciałem, a bezpłodna na umyśle ... lepiej nie myśleć. Kobiety upośledzone umysłowo rodzą dzieci i nie potrafią się nimi zająć, wychować. W efekcie dziecko trafia do adopcji, o ile znajdzie się RA chcąca adoptować dziecko upośledzonej umysłowo kobiety :(

Jednak funda stawiam tezę, że
Lepiej być bezpłodnym na ciele niż na umyśle.
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
quassi
Posty: 4579
Rejestracja: 04 kwie 2009 00:00

Post autor: quassi »

Kobietki, ja polecam przeczytanie pozycji T.Parsonsa "Kroniki rodzinne":
http://www.empik.com/kroniki-rodzinne-ksiazka,2686,p

Momentami książka wydawała mi się zbyt dosłowna i brutalna, może jednak dlatego tak bardzo mnie uwiodła, że nazywa się tam rzeczy po imieniu? Czasem wzbudzała moją złość, innym razem wręcz przeciwnie - poruszała do głębi... Generalnie bardzo emocjonująca, nie można obok niej przejść obojętnie. Do zastanowienia się nad istotą rodziny i wartościami w życiu.
6 lat starań... (*)5tc (*)7tc (*)10tc (*)7tc :cry2:
26dpt-są :love: :love: 13.07.2012-35t4d córeczki!
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Muszę o tym porozmawiać”