Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

O adopcji na poważnie. Czy adopcja jest lekarstwem na nasze problemy? Dlaczego adoptujemy? Czego się boimy? Może ktoś ma już gotową odpowiedź?

Moderator: Moderatorzy adopcyjne dylematy

ODPOWIEDZ
super ola
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2015 15:42

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: super ola »

Czy ktoś tu jeszcze zagląda? Przeczytałam cały wątek od początku i postanowiłam zaprosić do siebie jakieś dziecko. Teraz już nie da rady, ale na święta czemu nie? Chciałabym zapytać jak to teraz, po latach wygląda. Czy i jak bardzo zmieniły się warunki w DD na Litwie. Jak się do tego przygotować, czy nadal trzeba dzwonić do tej samej osoby czy gdzieś indziej?Mam masę pytań i z chęcią popisałabym na priv.
Kore-Demeter
Posty: 23
Rejestracja: 29 maja 2013 12:43

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: Kore-Demeter »

Witam
Właśnie tu zajrzałam z dużym zainteresowaniem. Ja od 2 lat goszczę u siebie dzieci z Domu Dziecka na Litwie w Niemenczynie i Podbrodziu i mam dużo przemyśleń i doświadczeń, którymi chętnie się podzielę.
Kore-Demeter
krasnal76
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 2079
Rejestracja: 17 wrz 2012 21:14

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: krasnal76 »

Kore-Demeter witamy na boćku i pisz o swoich doświadczeniach ;-)

8.05.2013 pierwsza wizyta w OA

11.02.2014 telefon z informacją ,że zaczynamy szkolenie PRIDE 12.04.2014

13.06.2014 otrzymaliśmy kwalifikacje :)



23.03.2015 TEN TELEFON



24.03.2015 Poznanie Córki



01.04.2015 Jedziemy razem do domu



26.05.2015 Na zawsze razem



 



 



 


sandra_paczy
Posty: 32
Rejestracja: 30 wrz 2015 16:49

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: sandra_paczy »

Nie wiedziałam że nadal przyjeżdżają do nas dzieciaki z Litwy. Napisz proszę jak to się u Was odbywa od strony formalnej (jak zaprosić) i od strony wspólnego życia u Was w domu. Czy sądzisz, że jeśli pracuję w wakacje mogłabym mimo to zaprosić dziecko?
Kore-Demeter
Posty: 23
Rejestracja: 29 maja 2013 12:43

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: Kore-Demeter »

Ja mieszkam w Łomży, a przyjazdami dzieci zajmuje się Stowarzyszenie "Otwarty Dom" z Białegostoku. Jego prezesem jest pani Irena Stankiewicz, a tego typu działalność prowadzi od 30 lat ( w tym roku będzie 30-lecie stowarzyszenia). Procedura jest taka:
1.Pani zgłasza telefonicznie lub listownie chęć zaproszenia dziecka.
2.Stowarzyszenie powiadamia stosowny do miejsca zamieszkania MOPS lub PCPR, który przeprowadza wywiad środowiskowy i wydaje opinię o rodzinie.
3. Jak opinia jest pozytywna, jedzie pani na zebranie organizacyjne (około 1 miesiąc przed przyjazdem) i pobiera tam Pani dokumenty do wypełnienia. Są to: wniosek do władz litewskich o zgodę na czasowy pobyt dziecka u Pani, oświadczenie o przejęciu pełnej odpowiedzialności za dziecko w czasie pobytu, które musi być poświadczone przez notariusza.
4. Wpłaca Pani kwotę 130 zł jako opłacenie kosztu podróży dziecka.
I wszystko. Powodzenia.
Kore-Demeter
Kore-Demeter
Posty: 23
Rejestracja: 29 maja 2013 12:43

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: Kore-Demeter »

Praca podczas wakacji nie stanowi przeszkody, jeżeli ma się pomoc innych członków rodziny. Ja podczas ubiegłych wakacji mogłam liczyć na pomoc mamy, ona opiekowała się moją podopieczną ( w wieku 9 lat), gdy ja byłam w pracy. Raczej w tym wieku dziecka nie wchodzi w grę żadna instytucjonalna opieka (kolonie, pólkolonie, przedszkola, sale zabaw). Takiemu dziecku się to źle kojarzy ( z domem dziecka) i nie chce tam być. Ono chce być ze swoją przybraną rodziną.
Kore-Demeter
Kore-Demeter
Posty: 23
Rejestracja: 29 maja 2013 12:43

Początek świątecznych przyjazdów

Post autor: Kore-Demeter »

Zgodnie z obietnicą opowiem moje świąteczno-wakacyjne przygody z zaproszonymi dziećmi z litewskiego domu dziecka. Zaczęło się 2 lata temu w grudniu 2013 roku. Obejrzałam wtedy reportaż w TVP Białystok o przyjeździe dzieci na święta Bożego Narodzenia. Było już za późno, żeby przyłączyć się do akcji. Zadzwoniłam do Pani Prezes i zgłosiłam swoją chęć, która została przyjęta. Zaczęłam przygotowywać się do Wielkanocy 2014. Odbyłam wywiad środowiskowy przeprowadzony przez MCPR, następnie podpisałam u notariusza dokumenty, opłaciłam podróż dzieci (280 zł) i czekałam...
Kore-Demeter
Awatar użytkownika
Gość

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: Gość »

Ponieważ moje posty poprzednio zamieszczone znikły z Forum, założyłam nowe konto (wcześniej Kore-Demeter) i spróbuję napisać jeszcze raz (chyba są jakieś problemy techniczne). Pierwszy świąteczny pobyt dzieci miał miejsce w 2014 roku - Wielkanoc. Stowarzyszenie zaproponowało mi zaproszenie 2 sióstr w wieku 12 i 14 lat. Zgodziłam się i czekałam na przyjazd. O dziewczynkach dowiedziałam się jedynie, że są wesołe, lubią śpiewać i tańczyć. Kiedy wreszcie je zobaczyłam, doznałam niemałego zaskoczenia - okazało się, że są Cygankami. Miały piękne imiona - Kamila i Raisa. Okazało się, że w litewskich domach dziecka jest sporo cygańskich dzieci. Tam Cyganie jeszcze często żyją w taborach (moje dziewczynki też miały taki epizod) i państwo z tego powodu odbiera je rodzicom. Byłam trochę zaskoczona tym faktem, bo nie uprzedzono mnie o tym, ale postanowiłam nic nie dać po sobie poznać i starałam się postępować dokładnie tak samo jakby to były polskie dzieci. Na początku były spore trudności językowe, bo one najlepiej znały cygański i rosyjski (uczyły się w klasie rosyjskojęzycznej).
Kore-Demeter
Posty: 23
Rejestracja: 29 maja 2013 12:43

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: Kore-Demeter »

Ciąg dalszy o moich cygańskich dziewczynkach - okazały się być bardzo grzeczne i dobrze wychowane. Rzeczywiście lubiły tańczyć i śpiewać - po cygańsku. Obie występowały w zespole cygańskim i nawet miały występ w Wilnie. Były bardzo czyste i schludne, sprzątały po sobie, pomagały w kuchni (Kamila robiła babkę drożdżową). Codziennie się kąpały i chodziły w porządnych ładnych ubraniach. Mówiły, że w domu dziecka mają całe szafy porządnych ubrań. Wieczorami, kiedy grałam na fortepianie, wychodziły z łóżek i siedziały na schodach słuchając. Kamila - starsza - 14-latka- chętnie przyznawała się do cygańskiego pochodzenia i lubiła wszystko co cygańskie. Raisa - młodsza - 12 latka - odwrotnie - wydawała się tego trochę wstydzić i ukrywać to. Zresztą wygląd miała Włoszki lub Hiszpanki, a nie Cyganki (prześliczna dziewczynka). Obie były bardzo grzeczne i posłuszne wobec osób dorosłych - mówiły, że tego uczono ich w domu - że dziewczynka musi być zawsze cicha, spokojna, słuchać starszych i pracować ciężko pomagając matce. W telewizji oglądały kanały dla nastolatek, o których istnieniu ja nawet nie miałam zielonego pojęcia. Były nad wyraz dojrzałe. To u nich naturalne - cygańskie 15 -latki nieraz już wychodzą za mąż. Kiedy w Wielką Sobotę poszliśmy święcić święconkę, przed kościołem zobaczyły żebrzące cygańskie dziecko. Kamila podeszła do niego i dała mu czekoladę, którą sama przed chwilą otrzymała od naszych znajomych. Potem powiedziała, że było jej tego dziecka żal, bo ono jej przypomniało jej samą. Kiedy Raisa robiła nam zdjęcia bardzo fachowo, zażartowałam, że może zostanie fotografem, to Kamila odpowiedziała : "chyba w drugim życiu". Kamila mówiła, że matka chce je odzyskać i że ona chce bardzo do niej wrócić, żeby pomóc jej opiekować się niemowlęciem, które urodziła niedawno. Na pytanie ile lat ma jej matka, mówiła, że nie pamięta dokładnie, ale chyba koło 30. Raisa odwrotnie - nie chciała wracać do matki, wolała zostać w domu dziecka. Mówiła, że chce się uczyć i nie chce mieszkać w taborze.
Kore-Demeter
super ola
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2015 15:42

Re: Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: super ola »

Jest zagląda tu ktoś jeszcze :) Ostatnio trochę zapomniałam o Bocianie, miałam mnóstwo pracy. Planuję zgłosić się do stowarzyszenia aby jeszcze na te święta BN zaprosić do nas jakieś dziecko. (w ubiegłym roku nie miałam możliwości, w dodatku mój Adoptuś chorował :()
Mam jeszcze pytanie, w jakim wieku są dzieci? Okrasla się do jakiego wieku dziecko chce się zaprosić? Czy oni w jakiś sposób proponują dziecko na podstawie rozmowy czy jakiegoś zaświadczenia?
Ash
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2011 19:11

Kto zaprosi dzecko z litewskiego DD?

Post autor: Ash »

Zagląda ktoś tu jeszcze ? Bardzo ciekawa jestem co u Siergieja, Edwina i reszty. Pewnie już swoje dzieci mają ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adopcyjne dylematy”