WAŻNE -Porady prawne

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Teoretycznie wyrównanie ma być- ale dopóki nie zobaczę to nie uwierzę :wink: Dawaj znać jak Twoje sprawy :caluje
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Mogę już teraz napisać,że środki wypłacono-po 3,5 mies.wprawdzie ale są- wyrównanie również :wink: .Dzięki za wsparcie w bojach.
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

agarz, świetna wiadomość!!! :D
Warto było walczyć i z czystym sumieniem mogę napisać, że warto było pomagać i wspierać :)

Super super super :)
Ściskam =ooo*
SZrekowa
Posty: 62
Rejestracja: 28 cze 2012 21:30

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: SZrekowa »

Urlop macierzyński mam od grudnia ,wyrok nie jest jeszcze prawomocny czy mogę odliczyć w pit ulgę na dziecko. :?: :!:
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

Ulga będzie odliczona tylko za tyle miesięcy, ile dzieciaczek u Ciebie przebywa. Więc w Twoim wypadku będzie to jedynie kilka dni i najprawdopodobniej nie wliczy się, ponieważ chyba musi być to co najmniej 1 pełny miesiąc - ale nie chcę skłamać. Tak czy inaczej kwota będzie groszowa.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

ulgę możesz odliczyć od postanowienia nawet tymczasowego - macierzyński nie ma z tym nic wspólnego; na postanowieniu musi być sformułowanie rodzina zastępcza;
ulga jest wyliczalna do co dnia
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
AleksandraN
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2014 20:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: AleksandraN »

Witam:)
W skrócie:wraz z mężem byliśmy zawodową rodziną zastępczą - pogotowiem. W styczniu 2013 trafił do nas chłopiec - synek niepełnoletniej mamy. W lutym dołączyła do niego matka -Kasia. W sierpniu zmieniliśmy miejsce zamieszkania i zaczęły się schody. Nie będę tu opisywała perypetii z Kasią bo to temat na inny post, ale horror urzędniczy mnie dobił ... Kasia skończyła 29.10.2013 r. 18 lat w związku z tym powiat nie dawał kasy na utrzymanie Kuby, bo w ich opinii postanowienie sądu o umieszczeniu u nas małego z mocy prawa zostało uchylone(do dnia dzisiejszego nie dostałam z z sądu żadnego postanowienia w tym względzie). Z dniem 29.10.2013 r. złożyłam w sądzie obecnego miejsca zamieszkania naszego i dziecka wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich i umieszczenie małego u nas w niespokrewnionej, niezawodowej rodzinie zastępczej i w dniu 3.12.2013r. sąd w trybie zabezpieczenia wydał postanowienie o umieszczeniu Kuby u nas w niespokrewnionej, niezawodowej rodzinie zastępczej. Złożyłam wniosek do pracy o zasiłek macierzyński (jestem na urlopie wychowawczym na biologiczną córkę) no i kręcą nosem czy na podstawie zabezpieczenia mi się należy...
Druga kwestia to te cholerne środki na utrzymanie za okres od 29.10.2013 do 03.12.2013 r. należy mi się czy jestem idiotką do kwadratu? No i trzecia sprawa tatuś Kuby, który siedzi w więzieniu wystąpił do sądu o uznanie ojcostwa - to sprawa w innym województwie, o której dowiedziałam przez przypadek, czy z uwagi na umieszczenie u nas dziecka powinnam poinformować tamtejszy sąd i wnosić o ograniczenie praw ojcu?
Proszę o wsparcie, bo czuję się jak skończony frajer - zabrałam ze sobą dzieciaki jak zmieniałam miejsce zamieszkania , rozwiązałam umowę więc zajmuję się nimi w ramach wolontariatu i jeszcze te schody.
Pozdrawiam z Ziemi Lubuskiej
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

Aleksandra w sprawie czy należy się pomoc za okres od 29.10 do 3.12 trzeba znać zapis w postanowieniu - w sensie co jest napisane na temat Kuby;
a czy teraz się należy? moim zdaniem jak najbardziej, pewnie jest dopisek na czas trwania postępowania?

co do ojca to póki co nie możesz wystąpić o ograniczenie praw ponieważ z tego co rozumiem dziecko nie jest "jego" w świetle prawa?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
AleksandraN
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2014 20:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: AleksandraN »

Witam!
W postanowieniu z 3.12.2013r. - jak najbardziej ja i mąż rodzina zastępcza na czas trwania postępowania więc pieniądze nam się należą.
Zastanawia mnie tylko dlaczego nie chcą płacić za okres od dnia ukończenia przez matkę 18 lat do dnia postanowienia z 3.12.2013 r. skoro dziecko cały czas u nas przebywało i sąd nie uchylił do dnia dzisiejszego tamtego postanowienia (nie było tam też zapisu, że rodzina zastępcza do dnia ukończenia przez matkę dziecka 18 lat)....
U mnie w pracy też schody Kadrowy delibruje czy postanowienie w trybie zabezpieczenia to prawomocne orzeczenie i nie chcą póki co wypłacać macierzyńskiego.
Co do sprawy o ustalenie ojcostwa - nie wiem czy na jednej się nie skończy, bo mamusia chętna a nie chciałabym żeby pojawił się u mnie tatuś i zażądał wydania małego....
Trochę się ociągam z odpisywaniem, ale cóż - bocian nas nie ominął ii w czerwcu na świecie pojawi się nasze trzecie dziecko.
Niepoprawne z nas dzieciofile, choć czasem się zastanawiam po co nam to zastępcze rodzicielstwo, tym bardziej, że urzędnicy nie od dziś sprawiają, że ręce opadają mi do samej ziemi...
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

AleksandraN- miałam podobny problem z macierzyńskim z tym,że w naszym postanowieniu tymczasowym, zabrakło sformułowania "umieścić tymczasowo w rodz. zast"Przez miesiąc musiałam kombinować no bo jak tu zostawić dzieciaki i wrócić do pracy, a później po interwencjach- sąd dodał w postanowieniu zapis "w rodz. zast." i już nie robiono problemów z macierzyńskim ale za to nie wypłacano nam dofinansowania. W tej sprawie przepychanki trwały 3 mies.- a po prawie 4-rech jednak wypłacono. Jeśli masz w postanowieniu wzmiankę o rodz. zast( a masz bo o tym piszesz) to pewnie nie powinni robić schodów, a robią ,ale jeśli chodzi o decyzje instytucji w sprawach rodz. zast. pewnie nic już mnie nie zdziwi. Pozdrawiam i gratuluję Maleństwa. W każdym razie nie odpuszczaj i nie daj się zbyć...
Jeszcze jeśli chodzi o macierz.- to moje postanowienie tymczasowe nie było prawomocnym orzeczeniem, miało natychmiastową wykonalność ale je uznano i na macierzyńskim jestem do dziś. Prawomocne otrzymaliśmy dopiero po 4 mies.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

Aleksandra skoro nie chcą płacić musieli dać Wam decyzję o uchyleniu wypłacania pomocy pieniężnej, tam powinni byli uzasadnić a jeżeli nie to jest tryb odwoławczy z którego możesz skorzystać.
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
AleksandraN
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2014 20:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: AleksandraN »

Moja Droga!
Odnośnie decyzji o uchyleniu - podeszli Nas z innej strony. Decyzja na Małego była terminowa tzn. od września do 29.10.2013 r. - do dnia ukończenia przez matkę 18 lat. Nie odwołaliśmy się bo nawet tamtych pieniędzy byśmy do tej pory nie otrzymali. Poza tym Pani z PCPR dała sobie rękę obciąć że dostaniemy postanowienie o umorzeniu postępowania z dniem ukończenia przez matkę18 lat. ( do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy, Stary Sąd wydał postanowienie o przesłaniu akt i nie może ich przesłać , Nowy nic nie zrobi bo nie ma akt Starego....). Wpadłam na pomysł, że po prostu wystąpię z wnioskiem o zwrot kosztów utrzymania za okres od 29.10 - 03.12 jak tylko Nowy Sąd umorzy tamto postępowanie (bo chyba coś będzie musiał zrobić?).
Z innej beczki - tut. PCPR wystąpił do Kaśki (czyli mamy naszego Małego)z pismem dot. pokrycia kosztów utrzymania małego w rodzinie zastępczej i dowiedziałam się, że ma ona opisać swoją sytuację finansową z podaniem dokładnych dochodów moich i męża - bo w końcu po ukończeniu 18 r.ż. została u nas w pieczy....Szlag mnie trafia (tak naprawdę coś znacznie gorszego ale kląć na forum pewnie nie wolno), to przecież jest jakaś paranoja, bo pewnie zabiorą jej rentę rodzinną po matce bo jesteśmy dość dobrze sytuowani....Paranoja :firing:

-- 18 sty 2014 18:11 --

Na osłodę - sobie, co by nie było że tylko narzekam odkąd się pojawiłam - wczoraj na usg okazało się że w czerwcu pojawi się u nas synek (po dwóch córkach to lekki szok) :)
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

Aleksandra gratuluję syneczka :) kciuki za spokojne i terminowe rozwiązanie
co do decyzji: widzę że co rejon to zwyczaj, u nas mimo że taki byłby zapis to uchylenie jest zawsze dlatego pomyślałam o odwołaniu
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
goska76
Posty: 1172
Rejestracja: 31 sty 2010 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: goska76 »

Witam,jestem tu nowa.Zdecydowalismy się z mężem zostać RZ.Niedługo zaczynamy kurs,który ma trwać 12 tyg.Jak dlugo po takim kursie czeka się na dziecko? Co sąd powinien potem umieścić w postanowieniu żeby należał mi się urlop macierzynski? Na jaką pomoc finansową możemy liczyć? Dodam że bedziemy rodziną niezawodową.Wiem,że to co teraz napisze może nie spodobać się,ale czy przy rozmowie mogę zaproponować że chcielibyśmy dziewczynkę? Czytam co tutaj piszecie i widzę,że często trzeba zmagać się Z problemami i walczyć o swoje,dlatego wolę już wcześniej zadawać pytania.Z góry dziękuję :)
II.2010 - ISCI :(
V.2010 - ISCI :(
XII.2012 pierwszy naturalsik
I.2013 - 5 tydz.utrata ciąży :(
28.XI startujemy z programem "Bocian"
10.XII punkcja
13.XII transfer jednego zarodka 10B, brak mrozaczków
beta negatywna :(
Filipek
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Witaj goska76. Też jesteśmy niezawodową. My na dzieciątko (od kwalifikacji) czekaliśmy rok, ale w tym czasie zmieniały się też przepisy dotyczące r.z. W naszym regionie nie ma zbyt dużego "zapotrzebowania" na r.z. Dzieci nie są z naszego powiatu ani nawet okolic.Ważne żeby sąd wydając postanowienie o umieszczeniu u Was dziecka/dzieci użył sformułowania-umieścić w rodz. zast.. Jeśli zdarzają się trudności z instyt.to warto podpytywać na forum, bo jest tu dużo dziewczyn,które są bardziej doświadczone- sama otrzymałam wiele wsparcia.Jeśli chodzi o płeć dziecka to wydaje mi się, że jako niezawodowa możesz powiedzieć o tym, ale sama wiem,że życie zaskakuje :wink: Pozdrawiam i życzę wytrwałości i spełnienia marzeń dotyczących rodzicielsta zast. :)
..
Zablokowany

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”