WAŻNE -Porady prawne

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

demeter kwalifikację wydaje organ szkolący czyli w tym wypadku PCPR z trenerem
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
demeter1234
Posty: 297
Rejestracja: 01 sty 2009 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: demeter1234 »

Dziekuję bardzo za odpowiedź :) Dobrze jest mieć do kogo się zwrócic pozdrawiam
maj 2009 operacja zylakow u meza
pazdziernik plast-med czekamy na cud :))
30.01.2010 1 IUI - nieudana :(
27.02.2010 2 IUI - nieudana :(
27.03.2010 3 IUI- nieudana:(
22.04.2010 4 IUI - nieudana :( koniec walki daje sobie spokoj, będzie to co musi być...
Awatar użytkownika
Ola15
Posty: 35
Rejestracja: 10 lis 2008 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Ola15 »

Hej!!
Mam pytanie:-)

Czy rodzinie zastępczej przysługują prawnie 2 dni z tyt. urodzenia dziecka? Bo słyszałam,że tak. Czy są na to jakieś przepisy prawne, które jasno to określają??
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

hmm Ola o ile dobre kojarzę te dwa dni przysługują ojcu z tytułu urodzenia się dziecka, matka wtedy przebywa z automatu na macierzyńskim; zresztą ile osób tyle interpretacji;
tu w linku dyskusja w temacie komu przysługuje i kiedy, na co się wykorzystuje ten urlop - w mojej interpretacji nie ma szans udzielić go RZ bo te okoliczności nie następują; sama jestem PR i przyjmuję na postanowienie noworodki w zasadzie natychmiast po urodzeniu, nikt mi takiego urlopu nie udziela ;)
http://www.legeo.pl/pytania/5257/urlop- ... ykorzystac
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Ola15
Posty: 35
Rejestracja: 10 lis 2008 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Ola15 »

Ok, a jak te 2 dni się mają w przypadku Rodziny Adopcyjnej?? i jeszcze mam pytanie: czy na wykorzystanie Urlopu Tacierzyńskiego mój mąż ma czas rok od daty urodzenia dziecka czy rok od daty ustanowienia nas Rodziną Zastępczą?

Pozdrawiam
ola15
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

Ola w przypadku RA interpretacja tego przepisu mogłaby być inna, czytałam w sieci że niektórzy pracodawcy udzielają tego urlopu okolicznościowego w terminie odległym od samego faktu urodzenia się dziecka - to jest na korzyść pracownika i kosztem pracodawcy więc ustawodawca nie zabrania tego ale też nie narzuca

co do urlopu tacierzyńskiego nie kojarzę wykładni, ale domniemam że rok od ustanowienia RZ - chociaż tu dopytałabym w inspekcji pracy
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
stokrotkajedna
Posty: 8
Rejestracja: 26 gru 2010 17:22

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: stokrotkajedna »

http://urlopy.wieszjak.pl/macierzynski/ ... -roku.html

Podrzucam link odnośnie urlopów macierzyńskich. Rodzin zastępczych i adopcyjnych dotyczy koniec strony w podanym linku. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Patch
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2008 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Patch »

A czy ktoś wie może jak ze strony prawnej wygląda taka sytuacja:
15letnia dziewczyna z dobrego domu, gdzie dwoje rodziców pracuje, rodzi dziecko. Rodzice dziewczyny składają wniosek o status opiekunów prawnych i chcą być rz, sąd odsyła papiery ustalając termin rozprawy o ustanowienie opiekunami prawenymi, nie pisze nic o rz.
Moim zdaniem dlatego, że nie ma podstaw by dziadkowie byli rz, bo po pierwsze: to dziecko wychowuje się przy matce biol, po drugie, to oni odpowiadają za to co się stało i to oni chyba alimenty powinni na dziecko płacić, oczywiści ojciec, a w zasadzie jego rodzice też( bo ojciec też nieletni), więc i tak z PCPRu kasy by chyba nie dostali, bo musieliby ją sobie sami płacić.... No ale dziadkowie dziewczynki, stwierdzili, że to pan z PCPRu kazał im wystąpić o rz no i nie rozumiem....
Czy ktoś się orientuje??
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

patch nie do końca rozumiem Twoje pytanie?
dziadkowie mają prawo być rz sąd zwracając dokumenty uzasadnił zwrot, może nie dokonali opłaty?
co do alimentów jest jeszcze kwestia uznania dziecka przez chłopaka lub wszczęcie postępowania o ustalenie ojcostwa, może polubownie uda się załatwić tą sprawę; zapewne chłopak nie ma swoich pieniędzy więc jego rodzice powinni tu się wykazać;
co do winy za ciążę nie osądzałabym za szybko rodziców dziewczyny, sami byliśmy młodzi i wiemy jak nasi rodzice mogli niektóre rzeczy nam tłumaczyć a co my sobie z tym robiliśmy ;)
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Patch
Posty: 10
Rejestracja: 16 lip 2008 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Patch »

Nie, nie, źle mnie zrozumiałaś. Nie osądzam rodziców dziewczyny, to cudowni ludzie, którzy naprawdę dobrze wychowują dzieci, zresztą dziewczyna też fajna, miała jakiś ciężki moment w życiu i się stało....
Ja tylko tak myślę, że PRAWNIE za dziecko odpowiadają rodzice, wobec tego, to oni- zarówno rodzice chłopaka, jak i dziewczyny, powinni być pociągnięci do konsekwencji alimentacyjnych. Oni chcieli być rz, żeby dostawać te 660zł na małą, żeby matka dziecka mogła sobie gospodarować tymi pieniędzmi, oczywiście przeznaczając je na małą, ale wydaje mi się że w myśl prawa, to oni nie mają podstaw o ubieganie się o rz, skoro matka jest przy dziecku, więc dziecku nie potr5zeba rodziny na zastępstwo, ale jedynie opiekuna prawnego.... Mylę się?
Co do wniosku do sądu: napisali o ustanowienie opiekunami prawnymi ich oraz rodziną zastępczą. Dostali powiadomienie o rozprawie w sprawie ustanowienia ich opiekunami prawnymi, a o rz cisza.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

Patch pisze: Mylę się?
nie wiem czy się mylisz, wiem że sądy ustanawiają dziadków rz w przypadku nieletnich matek; najnowsza ustawa o pieczy zastępczej też przewiduje opiekę nad nieletnią matką i jej dzieckiem więc jest prawna możliwość
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
ar28
Posty: 58
Rejestracja: 17 kwie 2011 11:25

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ar28 »

Witam.
Czy ktoś z was wie jak to będzie po nowym roku z finansowanie ZRZ.
w PCPR nie potrafią nic powiedziec, ustawę czytałam, ale teraz jakaś nowelizacja weszła i już się pogubiłam w tym wszystkim.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

ar28 na Twoje pytanie można by pół ustawy i komunikatów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przytoczyć, może dokładniej?

najważniejsze jest to że po 1 stycznia 2012r Twoje wynagrodzenie nie może być niższe niż w tej chwili, ustawodawca przewiduje 2000zl brutto - jeżeli masz mniej brutto muszą Ci podnieść, jeżeli masz więcej muszą pozostawić Twoją podstawę

a PCPR powinien się ogarnąć, nowy rok blisko ;)

Dodane -- 17.12.2011, 11:40 --

ar podlinkuję Ci komunikaty - drugi bardzo ładnie ma wszystko rozpisane
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-ro ... omunikaty/
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
ar28
Posty: 58
Rejestracja: 17 kwie 2011 11:25

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ar28 »

ktbs pisze:ktbs
dzieki.

jednym słowem mogę powiedziec dupa z podwyżki mam 100 więcej niż zakłada ustawa.

o co dokładnie w tym chodzi, mam dzieci z innego powiatu, ba nawet województwa ... nie rozumiem, mam sie stac RDD.


c) zawodowe niespokrewnione z dzieckiem wielodzietne rodziny zastępcze funkcjonują do czasu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy zawartej na podstawie przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy. Przed upływem tego terminu starosta zawiera z zawodową niespokrewnioną z dzieckiem wielodzietną rodziną zastępczą, na jej wniosek, umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenie rodzinnego domu dziecka, uwzględniając warunki określone nową ustawą (art. 234). Oznacza to, że po utracie mocy obowiązującej umów zawartych z działającymi na terenie innego powiatu rodzinami zastępczymi, nie będzie podstawy prawnej do działania tych rodzin na terenie innego powiatu, chyba że rodziny te zdecydują się prowadzić rodzinny dom dziecka. Wówczas mogą wystąpić do starosty z wnioskiem o zorganizowanie, na zasadzie porozumienia, rodzinnego domu dziecka na terenie innego powiatu (art. 60 ust. 2).


i jeszcze jedno co z pieniędzmi na dzieci ? zostaje tak samo cz się też zmienia
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

ar jeżeli masz umowę która trwać będzie jeszcze conajmniej 3 lata wybierz wariant pozostania na tej umowie jako okres przejściowy; ten czas pozwoli Ci na zorientowanie się jak to będzie działało i co dla Ciebie najlepsze;
z tym powiatem to też wcale nie taka prosta sprawa, bo tak na pstryknięcie w palce nie da się wszystkiego zmienić, bo przecież musisz mieć odpowiednie szkolenie i warunki na RDD

w linku który podałam też było o finansowaniu dzieci, kwota w niespokrewnionej bazowa to 1000zł, dodatek za niepełnosprawność i ogólnie bardzo napiszę "niedostosowanie społeczne" po 200zł
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Zablokowany

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”