WAŻNE -Porady prawne

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

Zablokowany
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

niunio pisze:gdzie znajdę przepisy dotyczące zasiłków celowych, jednorazowych dla RZ?
Co i ile się należy?
nie wiem czy myślimy o tym samym, ale jeżeli tak to odsyłam do art. 83 tam są wszelkie świadczenia dodatkowe jak wypoczynek letni, jednorazówka, celówka itp ale nie ma kwot możesz wnioskować ile chcesz a starosta jedynie MOŻE przyznać te świadczenia

co do drugiego pytania nie rozumiem go dokładnie; chodzi o częściowe pokrycie kosztów utrzymania?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Gość

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Gość »

Tak, koszty utrzymania.
Koleżanka podpisała na nowych warunkach, bo wcisnęli jej, że jeśli zostanie na starych to wtedy nie dostanie np dofinansowania na urlop.
Ona straciła na tym ok 150zł miesięcznie. Ale jeszcze nic straconego, bo wnioski można składać do jutra.
U mnie też cyrk. Dali mi umowę gorszą, czego nie mogli zrobić, gdyż wyraźnie jest opisane, że "stare" rodziny nie mogą dostać gorszych warunków. Nic do nich nie dociera i trzeba będzie wybrać się do prawnika.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

niunio pisze:Ona straciła na tym ok 150zł miesięcznie.
jaki przypadek powoduje stratę? analizowałam wiele nie kojarzę takiego żeby na jednym dziecku stracić 150zł
niunio pisze:U mnie też cyrk. Dali mi umowę gorszą, czego nie mogli zrobić, gdyż wyraźnie jest opisane, że "stare" rodziny nie mogą dostać gorszych warunków.
nigdzie nie ma takiego zapisu, jest jedynie komentarz do ustawy, co dla powiatów nie jest wytyczną prawną :?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Gość

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Gość »

Teraz ma 1 dziecko, do 7 rż czyli 988zł
plus dodatek nie wiem 150zł (za sprawowanie opieki?) to masz ok 1140zł
A po nowemu dostanie 1000 bez tego dodatku już, więc o tę różnicę jest stratna.
Widzisz u mnie z nikim nie mogłam dojść do porozumienia, że powinnam mieć takie same warunki na umowie, bądź lepsze.
Bitwa przegrana, ale nie wojna :)
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

niunio racja jest taka, że w efekcie końcowym nikt niczego nie straci - przepisy przejściowe się skończą i wszyscy będą na nowym; na stare zasady podobno można wnioskować ale okres ich przysługiwania kończy się 31 marca 2012 więc różnica kilku miesięcy
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Gość

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Gość »

Co to znaczy?
Jeśli zdecydowała się na stare to i tak potem przechodzi z automatu na nowe?
Z umowami tak samo?
Gdzieś pisałyście, o PR chyba, że też musicie składać wnioski z prośbą o pozostanie na starych warunkach, by Wam nie wstawili nowych kwot - czy coś pomyliłam...? Zgodzą się teraz na stare a potem wchodzicie i tak na nowe?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

niunio pisze:Gdzieś pisałyście, o PR chyba, że też musicie składać wnioski z prośbą o pozostanie na starych warunkach, by Wam nie wstawili nowych kwot - czy coś pomyliłam...? Zgodzą się teraz na stare a potem wchodzicie i tak na nowe?
każda forma zawodowej rodziny miała czas do dziś na złożenie wniosku o sposobie rozpatrywania spraw o wynagrodzenia, dodatki i świadczenia to wynika bezpośrednio z art. 226 ust 5 -9

a że wchodzimy z automatu w nowe to ostatnia interpretacja jaką słyszałam, nie wiem na ile się potwierdzi ale przyjmuję i taką opcję
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Gość

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Gość »

ktbs pisze:każda forma zawodowej rodziny miała czas do dziś na złożenie wniosku o sposobie rozpatrywania spraw o wynagrodzenia, dodatki i świadczenia to wynika bezpośrednio z art. 226 ust 5 -9
a czy nie do 1 lutego?
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-ro ... ia-2012-r/

ja nie złożyłam, powiedzieli, że nie muszę :mrgreen:
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

niunio skoro podpisali z tobą nową umowę na nowych zasadach to nie musiałaś nic pisać, aczkolwiek zgodnie z prawem mogłaś wnioskować o stare zasady finansowania

artykuł mówi w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie ustawy, u nas i widzę że w większości powiatów mówi się że miesiąc kończy się dziś
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: misianda »

ktbs pisze:co będzie w maju? masz przyznane świadczenie z tytułu rz do kwietnia na zasadach jakie dziś wybierzesz; potem z urzędu obowiązują cię nowe - to interpretacja ministerstwa
Czyli rozumiem,że jest gdzieś na stronie ministerstwa wzmianka o tym ,że składając nowy wniosek nie ma już ciągłości tylko przechodzimy na stare zasady?

Ja na razie zostałam na starych zasadach bo obecnie mam właśnie te 1405 zł a na nowych miała bym 1200.
A od maja będę mieć całkowicie po nowemu czyli te 1200 jeśli będzie dalej dziecko z orzeczeniem tak? plus osobno pielęgnacyjne 153 zł?

czy zostanę na 1152.90 plus 200 zł na niepełnosprawność?
chyba nie co chyba te 1200 -prawda?
no widzisz Ty mi piszesz ,że na stronie ministerstwa jest już o tym mowa a Mój ... :mrgreen: nic o tym jeszcze nie wiem

Dzięki :wink:

Dodane -- 01 Lut 2012 13:02 --
ktbs pisze:niunio racja jest taka, że w efekcie końcowym nikt niczego nie straci - przepisy przejściowe się skończą i wszyscy będą na nowym; na stare zasady podobno można wnioskować ale okres ich przysługiwania kończy się 31 marca 2012 więc różnica kilku miesięcy
jeśli się to potwierdzi to okaże się ,że wiele osób wojowało z umowami a było to tylko chwilowe
bo fakt u mnie nikt nie mówi,nie wie czy zostając na starych zasadach będzie to już za stałe czy jak....czekają na nowe wieści z ministerstwa.
ilcia811 z nową nazwą
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

misianda wszyscy czekamy, ja też jestem zainteresowana bo nowe stawki wynagrodzeń nijak mi nie pasują ;)
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
malgoza
Posty: 30
Rejestracja: 06 lut 2010 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: malgoza »

ktbs, a nie będziecie z dziewczynami pisać do Rady Miasta o podniesienie stawki wynagrodzenia? My zamierzamy tak zrobić, czy podniosą to zobaczymy...
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

malgoza z ustawy jasno wynika kto może podnieść stawki, zapisane to jest w art.91 - mamy w planach sporo zapytań ale obiecałyśmy sobie za kilka dni ;) bo już jesteśmy napompowane tymi wszystkimi wieściami i potrzebujemy złapać oddech - przemyśleć wszystko, ustalić czego nam trzeba
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
malgoza
Posty: 30
Rejestracja: 06 lut 2010 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: malgoza »

No, w miastach na prawach powiatu, właśnie Rada Miasta może podnieść stawki. U nas stare RDD sporo wywalczyły, może nam też się uda.

Na razie złożyłyśmy do MOPRu wnioski o dopłaty i o zatrudnienie pomocy, zobaczymy jak to będzie rozliczone. Będę pisała do Ministerstwa jak ma to wyglądać w przypadku pogotowia, wiadomo, że ilość dzieci zmienia się w ciągu miesiąca i jak to rozliczyć w przypadku wystawiania faktur za media co dwa miesiące. Bo u nas "czeski film" z tymi rozliczeniami.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

no my uważamy że PR najgorzej po nowej ustawie mają, przekroczenia to nie norma, a czasami 3 noworodki w domu i na pomoc nie możesz liczyć; tak samo media - ja miałam 4 dzieci w styczniu, wnioskowałam o zwrot, zobaczymy
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Zablokowany

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”