AKUPUNKTURA w leczeniu nieplodnosci - cz. II

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Asza34
Posty: 5187
Rejestracja: 20 lip 2006 00:00

AKUPUNKTURA w leczeniu nieplodnosci - cz. II

Post autor: Asza34 »

Zapraszam wszystkich Bocianowiczow na watek poswiecony leczeniu i wspomaganiu leczenia nieplodnosci za pomoca akupunktury.

Poprzednia czesc watku TUTAJ

Akupunktura wywodzi sie z tradycyjnej medycyny chinskiej. Zaklada ona, ze sily witalne czlowieka (qi) przeplywaja przez cialo wzdluz okreslonych szlakow zwanych meridianami. Zyla plodnosci przebiega przez centralna czesc naszego ciala.
Prowadzone od wielu lat badania wskazuja, ze akupunktura ma bardzo dobry wplyw na plodnosc w szczegolnosci i na zdrowie czlowieka w kazdym jego wymiarze – bo zabiegi pomagaja/wspomagaja leczenie wielu dolegliwosci. W medycynie chinskiej, a wiec i w akupunkturze, czlowieka leczy sie jako calosc – na poziomie fizycznym i psychicznym/emocjonalnym. Dlatego leczenie powinno byc poprzedzone doglebna analiza stanu zdrowia pacjenta i jego stanu psychicznego. Jesli szukacie dobrego akubnkturzysty, to warto pytac o takiego, ktory ma doswiadczenie we wspomaganiu leczenia nieplodnosci i przygotowywaniu pacjentek do ivf/icsi.

W tematach zaburzen plodnosci akupunktura wspomaga leczenie:
- bolesnych @,
- nieregularnych @ lub braku,
- zespolu napiecia przedmiesiaczkowego
- nierownowagi hormonalnej,
- braku owulacji,
- endometriozy (szerszy opis, patrz str 24; cz. I watku)
- wlokniakow,
- bolesnosci piersi,
- bolow pecherza i drog moczowych,
- menopauzy.

U mezczyzn pomaga na bole prostaty i slabe wyniki nasienia. Przeprowdzono badania (ich wyniki opublikowano w magazynie "Fertility and Sterility", Lipiec 2005; vol 84: str 141-147). z ktorych jasno wynika, ze akupunktura wplywa pozytywnie na poprawe wynikow nasienia mezczyzn u ktorych problemem jest jakosc nasienia (liczebnosc, ruchliwosc i morfologia plemnikow).
Streszczenie badania: 28 mezczyzn z w/w problemami poddano seansom akupunktury przez 5 tygodni, 2 razy w tygodniu. 12 mezczyzn stanowilo grupe porownawcza. Badacze przeanalizowali probki nasienia na poczatku i na koncu eksperymentu. Wynik wskazal na znaczaca poprawe w jakosci spermy u mezczyzn, ktorzy byli poddani akupunkturze (w porownaniu do grupy kontrolnej). Poprawa polegala na mniejszej ilosci defektow strukturalnych oraz na wzroscie liczby plemnikow w ejakulacie.
Akupunktura nie przyniosla zadnych rezultatow jedynie w takich tematach jak niedojrzale plemniki i niezywe plemniki.
Tutaj link to tekstu oryginalnego

W przypadku akupunktury wspomagajacej ivf/icsi zabiegi maja na celu: usprawnienie krazenia krwi, odzywienie krwi, ukrwienie endometrium, produkcje jajek, a po transferze embrionkow – wspomaganie ich implantacji i utrzymanie ciazy. Igly powinny byc przykladane w akupunktach odpowiadajacych za te czynnosci, czyli glownie meridiany watroby, nerek no i plodnosci. W oczach laika wyglada to tak, ze igly masz: na brzuchu (od 1 do 3 igiel), na nadgarstkach, miedzy kciukiem i palcem wskazujacym, na stopach, ponad kolanami i czasem tez na czole miedzy brwiami.. W zaleznosci od sytuacji igly wbija sie takze w akupunkt na glowie (przeciw poronieniom), na uszach i za uszami.

Czestotliwosc zbiegow - raz w tygodniu lub inaczej - w zaleznosci od indywidualnych wymagan pacjenta, zalecen lekarza i/lub sytuacji.

Ponadto akupunktura swietnie relaksuje, wycisza i minimalizuje stres, co nie jest bez znaczenia podczas zmagan z leczeniem nieplodnosci.


A tu troche dowodow na skutecznosc aku w IVF (w duzym skrocie, a TUTAJ link do oryginalu tekstu). Dane sa przytoczone za magazynem medycznym “Fertility and Sterility” (maj 2006), ktory publikowal wyniki serii badan nad wplywem akupunktury na sukces ivf i icsi. Prowadzono je w oparciu o standardowa procedure: grupa kobiet, ktora zostala poddana prawdziwej akupunkturze i grupa kontrolna, ktora byla poddana ‘udawanej’ akupunkturze. Wynika z nich ze:
• akupunktura w przygotowaniach do zabiegu wplywa pozytywnie na efekt koncowy: (33.6% pacjentek zaszlo w ciaze, z czego 28.4% ja utrzymalo) w porownaniu do wynikow w grupie, ktora poddana byla udawanej aku: (15.6% i 13.8%).
• akupunktura w dniu transferu znacznie zwieksza szanse sukcesu zabiegu (39% w porownaniu do 26% w grupie kontrolnej) i sukcesu w utrzymaniu ciazy (36% vs. 22%)

Prosze pamietac, ze nie ma jednego wzorca na stawianie igiel, wszystko zalezy od indywidualnej sytuacji pacjenta i jego stanu psychofizycznego!! Ponizej podane niektore akupunkty stosowane w przygotowaniach do IVF to nie "jedyna recepta na sukces" a jedynie luzno zebrane uwagi (na podstawie rozmow z moja lekarka, ktora ma dlugoletnie doswiadczenie w leczeniu nieplodnosci i przygotowywaniu do IVf)
Stymulacja wybrane (nie wszystkie!!) akupunkty: LU7, KD6, H7, SP6, ST36, Ren 6, KD3, DU20, moxa.
Po transferze na zabiegi aku warto chodzic raz w tygodniu przez caly pierwszy trymester. Bezposrednio po transferze (do 24 godz) igly stawiane sa m in na ST36, SP6, SP10, LI4, DU20, wi2cej niz 2 dni po transferze to np: DU20, H7...
Wazna jest igla na czubku glowy, wlasnie w miejscu, ktore odpowiada za 'ochrone przed poronieniem" (DU20), warto ja stawiac juz podczas stymulacji, zeby przyzwyczaic organizm!

Warto pamietac, ze na pierwszym etapie ciazy igly pomagaja takze uwolnic sie od niepotrzebnego stresu, ktory tez przyczynia sie (posrednio lub bezposrednio) do poronien.

AKUPUNKTURA W CIAZY:
Akupunktura zalecana jest w ciazy przez caly jej przebieg - od poczatku do konca oraz podczas pologu. Tylko z rozna czestotliwoscia i w roznych miejscach przyklada sie igly. W ciazy zakazane sa igly w tych miejscach, w ktorych je sie podaje podczas przygotowan do ciazy i stymulacji - czyli w okolicach lona. Tam igly mozna postawic znowu dopiero pod koniec ciazy, jesli termin porodu sie opoznia... - chodzi po prostu o wywolanie akcji porodowej.

W pierwszym trymestrze akupunktura pomaga utrzymac ciaze oraz swietnie potrafi ulzyc na mdlosci. W przypadku ciaz po in vitro aku pomaga zmniejszyc ryzyko poronienia nawet o polowe!!

Na pozniejszych etapach ciazy aku potrafi swietnie ulzyc na typowo ciazowe dolegliwosci - bole krzyza, zaparcia... i cala ich lista. Z reguly na tym etapie ciazy zaleca sie zabiegi raz na 3-4 tygodnie.. Pod koniec ciazy zaleca sie stosowanie aku raz na tydzien.
Akupunktura bardzo pomaga tez zahamowac ewentualne plamienia i krwawienia wystepujace podcas ciazy!!
Po porodzie aku wspomaga szybkie gojenie i powrot do formy.

Swietny artykul na temat aku w ciazy - TUTAJ (po polsku). I jeszczetutaj itutaj (po angielsku)
Jest cala masa ksiazek poswieconych akupunkturze w ciazy.NA TEJ LISCIE sa pozycje wraz z ich kodami ISBN, tu akurat do kupienia w UK, ale po kodzie ISBN mozna je takze wyszukac w innych krajach, jak sadze.
Co do publikacji (mam tylko angielskie), zapraszam do lektury na przyklad: tutaj i tutaj

OGOLNE UWAGI NA TEMAT AKU:

Prosze pamietac, ze jesli idziecie pierwszy raz do speca od aku, ktorego nie znacie - nalezy o wszystko wypytac.. czy ma doswiadczenie w zabiegach wspomagajacych leczeni eproblemu, z jakim sie do niego zglaszacie. Wazne, by spec przeprowadzil dokladny wywiad.. co boli, gdzie, co i jak.. co jemy, cala historia. Jest bardzo wazne, zeby wszystko lekarzowi mowic, takze na biezaco, jak sie przychodzi na kolejne zabiegi - mowic, jak sie czujesz, jaki stan ducha itp. Od tego b. wiele zalezy dlatego, ze w leczeniu akupunktura pacjenta traktuje sie jako 'calosc', a nie jego 'macice' 'watrobe' itp. Leczy sie cala ciebie, a nie twoje poszczegolne organy.

EFEKTY UBOCZNE AKUPUNKTURY:
Po akupunkturze mozna odczuwac czasem efekty uboczne. Zalicza sie do nich: siniaczki w miejscach wklucia, lekki bol w miejscu wklucia, uczucie ciezkosci w miesniach po zabiegu. Niektorzy moga miec reakcje alergiczne na igly, zwlaszcza te ze stali nierdzewnej. Stach przed wkluciem tez sie zdaza; takim osobom poleca sie zamknac oczy i gleboki WYDECH. Igla wbita podczas wydechu jest nieodczuwalna (acz to jest raczej psychologiczne)

LISTA NAJCZESCIEJ ZADAWANYCH PYTAN w zwiazku z akupunktura znajduje sie TUTAJ (po angielsku)


Dziewczyny, prosze o dane waszych akupunkturzystow - polecane, sprawdzone namiary na fachowcow. Zrobimy porzadna baze danych "ku chwale Bociana" i dla dobra przyszlych pokolen! :D


GDZIE SZUKAC POMOCY - LISTA SPRAWDZONYCH/POLECANYCH AKUPUNKTURZYSTOW

Gdynia - dr Janusz Dabrowski, link do stronki
Gdańsk - dr Jolanta Wiśniewska; przyjmuje w Klinice Invicta; kontakt via Invicta
Warszawa - dr Leonid Stadnik; ul. Goszczyńskiego 6 lok.3, tel: 889-818-622; 889-818-622, email: [email protected]
Katowice - dr Michał Richter; ul. Podgórska 4, link do strony oraz gabinet w Chorzowie: ul. Katowicka 74,
Katowice - dr Bartosz Chmielnicki; tel. 502-730-450, gabinet przy ul. ks. Alfonsa Górnika 1/2.
Tychy - dr Bartosz Chmielnicki; Poradnia Leczenia Bólu; ul. Andersa 6a; tel bezp: 502-730-450.
Bielsko Biala - dr. Teresa Libera; ul. Łęgowa 37; tel. 033 814 42 66
Lublin - Lipczyński Zdzisław lek. med.; Akupunktura laseroterapia
ul. Mazowiecka 10, tel: (0-81) 527-84-28
Łódź - dr Piotr Wozniak;tel 042 651 46 42, kom 0-512-249-733; link do strony
Łódź - Tybetańczycy - ul. Łąkowa 3/5; link do strony
Kłodzko - dr Jan Pokrywka; link do stronki
Poznań - dr Krzysztof Michalak, ul. Zbąszyńska 32/3, tel. 061 843 60 00
Krakow - dr Amarjargal Marażewska tel. 507.355.505, ul Długa 38; cena 30zl za sesje aku
Krakow - dr Wojciech Buła; ul. Kalwaryjska 30/6; 012 296 34 36; przyjmuje w srody i piatki 14.00-22.00
Krakow - Zoryana Shpak; Link do strony
Szczecin - lek. med. Alimaa Sodnomgombo-Chwaścikowska link do strony
Świdnica - TUNGA, ul. Wałbrzyska 14 A (wejście od Armii Krajowej, obok PZU); tel. 504 997 317 lub 074 853 72 92
Opole - Zbigniew Brzozowski, ul Podlasie 16, tel 0502139362, 0774540537
Wroclaw - Maciej Brzeziński tel- 602 70 64 46, ul. Trzemeska 8/9
Wroclaw - Gabinet Fizjoterapii i Akupunktury Katarzyna Kołodziejczak-Pokrywka; link do strony i namiarow
Olsztyn: Davaanyam Erdene- Ochir, tel. 0605116266; ul. Jeziorna 1a/ 2a.
Torun - dr Henryk Dyczek stronka

i troche namiarow ze swiata:
Norwegia, Oslo - Mette Kim Groth, Oslo,stronka
Norwegia, Kristiansand - Daniel Johansen stronka
Cypr; Limassol - Nicos Zeniou, tel. +35725339910, mob. +35799627226
UK; Londyn - Katie Scampton, Acupunture&Chinese Herbal Clinic; 02087474816, 07957281873
UK; Worcester - Natural Healing Herbs & Acupuncture, 21 The Shambles, tel. 01905 619 188, link do strony
Niemcy; Frankfurt - Dr. med. Winfried Weber; Landgraf-Georg-Str. 100; 64287 Darmstad. Tel.06151-4289931, fax-061514289932; link do strony
Szwecja; Sztokholm; Green Health; Postgaringngen 36; Solna Centrum
USA - Nowy Jork: Shang Acupuncture Center - link

Pomocy (i kontaktow do akupunkturzystow) mozna takze szukac poprzez stowarzyszenia:
Polskie Towarzystwo Akupunktury
w UK: The Acupuncture Fertility Network albo British Acupuncture Council
W kazdym kraju mozna znalezc tego typu stowarzyszenia.

lista akupunkturzystow jest aktualizowana na biezaco

Chcialam Was poinformowac, ze w dziale 'Jestem w ciazy' powstal nowy watek 'Akupunktura w ciazy' LINK. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.


INFORMACJA NT ZAWODU AKUPUNKTURZYSTY:
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. nr 82 poz. 537) został zarejestrowany zawód akupunkturzysty. Umiejscowienie zawodu akupunkturzysty w dziale 323 pt. „Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii” pod numerem 323001 jest jednoznacznym wskazaniem, że zawód ten nie jest zawodem medycznym zastrzeżonym tylko dla lekarzy medycyny ale zawodem, który mogą wykonywać inne osoby nie będące lekarzami.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2012 18:53 przez Asza34, łącznie zmieniany 17 razy.
Synus - 25.X.2008
17.XI.2010 ['] ['] moje dwa Aniolki
Synus i corcia - 16.XI.2011
9milimetrow
Posty: 7870
Rejestracja: 30 gru 2004 01:00

Post autor: 9milimetrow »

:D Zycze wszystkim chodzacym i majacym chodzic zeby aku pomoglo i zaowocowalo :mrgreen:
3x IUI
3x ICSI= żadnego transferu
Awatar użytkownika
Asza34
Posty: 5187
Rejestracja: 20 lip 2006 00:00

Post autor: Asza34 »

a ja dorzucam ciazowe wiruski na droge do II KRECH! :flowers: od mojego malego cudu, ktory tez miedzy innymi dzieki aku jest z nami..
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012 23:54 przez Asza34, łącznie zmieniany 1 raz.
Synus - 25.X.2008
17.XI.2010 ['] ['] moje dwa Aniolki
Synus i corcia - 16.XI.2011
sajmonka
Posty: 3019
Rejestracja: 03 maja 2005 00:00

Post autor: sajmonka »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika
Endometrioza IIIst- wykryta w 2002
Transfer 12.01.09, 12.02 zobaczylam dwa serduszka:))
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0Nja3MFayBlwwFY4C1g,,62.png
Awatar użytkownika
Misia-Pysia
Posty: 841
Rejestracja: 20 mar 2007 01:00

Post autor: Misia-Pysia »

Witam, równiez w nowej osłonie watku, ja caly czas sie waham czy isc na akupunkturke, ale wiernie was podczytuje i ciesze sie waszymi radosciami
laparo IV. 2006 - endometrioza II, endometrioza płucna, podwyższone ANA
3 IUI nieudane
4 x ICSI - nieudane + 1 crio nieudane
sajmonka
Posty: 3019
Rejestracja: 03 maja 2005 00:00

Post autor: sajmonka »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika
Endometrioza IIIst- wykryta w 2002
Transfer 12.01.09, 12.02 zobaczylam dwa serduszka:))
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0Nja3MFayBlwwFY4C1g,,62.png
Awatar użytkownika
Misia-Pysia
Posty: 841
Rejestracja: 20 mar 2007 01:00

Post autor: Misia-Pysia »

sajmonka - bo ja z tych lekliwych jestem :(
a do tego stracilam jakąs sile i motywacje do dzialania. A juz zaczelam brac antyki i nie wiem czy jest sens tak pozno zaczynac przygode z akupunktura. A zreszta nie wiem jak mialabym to pogodzic ze mieszkam w Łodzi, a do programu bede podchodzic w Białymstoku, co wiaze sie z tym ze bede siedziec tam ok 10-14 dni.
Strasznie zakrecona jestem teraz :roll: i nie mam pomyslu
laparo IV. 2006 - endometrioza II, endometrioza płucna, podwyższone ANA
3 IUI nieudane
4 x ICSI - nieudane + 1 crio nieudane
sajmonka
Posty: 3019
Rejestracja: 03 maja 2005 00:00

Post autor: sajmonka »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika
Endometrioza IIIst- wykryta w 2002
Transfer 12.01.09, 12.02 zobaczylam dwa serduszka:))
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0Nja3MFayBlwwFY4C1g,,62.png
Awatar użytkownika
Misia-Pysia
Posty: 841
Rejestracja: 20 mar 2007 01:00

Post autor: Misia-Pysia »

sajmonka - a to nie za pózno, bo jak podczytalam was, to macie serie zabiegów , a po transferku srednio juz tylko 2 razy.
laparo IV. 2006 - endometrioza II, endometrioza płucna, podwyższone ANA
3 IUI nieudane
4 x ICSI - nieudane + 1 crio nieudane
sajmonka
Posty: 3019
Rejestracja: 03 maja 2005 00:00

Post autor: sajmonka »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika
Endometrioza IIIst- wykryta w 2002
Transfer 12.01.09, 12.02 zobaczylam dwa serduszka:))
http://tickers.cafemom.com/t/eNortjKzUjI0Nja3MFayBlwwFY4C1g,,62.png
Awatar użytkownika
Misia-Pysia
Posty: 841
Rejestracja: 20 mar 2007 01:00

Post autor: Misia-Pysia »

sajmonka - to rzeczywiście moze tak zrobie :D
Dziekuje :lol:
laparo IV. 2006 - endometrioza II, endometrioza płucna, podwyższone ANA
3 IUI nieudane
4 x ICSI - nieudane + 1 crio nieudane
Awatar użytkownika
Asza34
Posty: 5187
Rejestracja: 20 lip 2006 00:00

Post autor: Asza34 »

Misia-Pysia na akupunkture nigdy nie jest za pozno, Na antykach mozesz zaczac chodzic, na wyciszaczu, podczas stymulacji tez.
Ja mialam podobny schemat do Ciebie, bo na aku chodzilam w UK, a do ICSI podeszlam w BS, wiec od 6 dnia stymulacji juz tam tylko bylam; do domu wrocilam kilka dni po transferze. Przygotowany i dobrze pobudzony organizm funkcjonuje lepiej podczas programu. Jesli masz takie mozliwosci, skus sie na aku przynajmniej raz w tygodniu teraz, a w pierwszych dniach stymulacji nawet 2-3 razy w tygodniu. I potem, jak juz bedziesz w BS, spokojnie sobei bedziesz 'dohodowywac' jajeczka :)
a co do aku po transferze - to zalezy, kiedy wrocisz. W moim poscie powyzej masz mniej wiecej wszystko rozpisane ;) Pozdrawiam i zycze powodzenia!
Synus - 25.X.2008
17.XI.2010 ['] ['] moje dwa Aniolki
Synus i corcia - 16.XI.2011
Awatar użytkownika
Misia-Pysia
Posty: 841
Rejestracja: 20 mar 2007 01:00

Post autor: Misia-Pysia »

Asza34 - dziekuje slicznie za rozjasnienie jak mam to skomponowac z czasem. Przekonałyście mnie i wtym tyg obiecuje ze zadzwonie i sie umowie na wizytke.
Ale teraz znowu problem na samym pocztku stronki w Łodzi jest - P.Wozniak i Tybetańczycy - to ktory gabinet bardziej polecacie?
laparo IV. 2006 - endometrioza II, endometrioza płucna, podwyższone ANA
3 IUI nieudane
4 x ICSI - nieudane + 1 crio nieudane
Monek
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 35174
Rejestracja: 05 wrz 2004 00:00

Post autor: Monek »

Misia-Pysia, nie znam Tybetanczykow, ale znam dr W. Wlasnie u niego przygotowywalam sie do programu. Facet na pewno wie co robi, jego atutem jest tez to, ze jest lekarzem ginekologiem, a swoja prace doktorska pisal o akupunkturze w ginekologii, o czym na pewno uslyszysz jesli sie do niego wybierzesz, bo facet nie ma oporow przed autoreklama. Jest niestety drogi. 100pln za sesje, a sesji powinno byc 10, chociaz mnie sie w efekcie nie udalo miec tylu. Wiedzial o tym od poczatku i troche inaczej ustawil mi program klucia.
1.06.07. - pożegnałam mojego Aniołka

9dpt zobaczyłam dwie krechy.

26.03.09. o 13:06 urodził sie mój sliczny synek.

10dpt w chmurach zobaczyłam dwie krechy.

25.09.11. o 4:36 i 4:37 urodziły sie moje sliczne, malutkie córeczki.
Awatar użytkownika
Misia-Pysia
Posty: 841
Rejestracja: 20 mar 2007 01:00

Post autor: Misia-Pysia »

Monek - no rzeczywiscie tani nie jest, ale skoro sa efekty.
A dlugo sie czeka na wizyte? Przprowadza jakis wywiad na pierwszej wizycie. Jak długo trwa 1 seans akupunktury?
laparo IV. 2006 - endometrioza II, endometrioza płucna, podwyższone ANA
3 IUI nieudane
4 x ICSI - nieudane + 1 crio nieudane
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”