KOSMETYKI, PROBLEMY KOSMETYCZNE W CIĄŻY

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

Awatar użytkownika
marysia4
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2008 00:00

KOSMETYKI, PROBLEMY KOSMETYCZNE W CIĄŻY

Post autor: marysia4 »

Witam miałam PCO i wszystkie jego objawy czyli nadmierne owłosienie ale jakoś sie dało żyć.Teraz jestem w ciąży 14tydzień i zauważam przyrost tego nadmiernego owłosienia <typu meskiego>jestem przerażona jak to dalej bedzie,dlaczego.Czy po ciąży jakieś leczenie dodatkowo można zastosoawać.Która dziewczyna ma podobny problem ?czy to normalne?

Dodane przez moderatora

Na podstawie :arrow: źródło: http://www.spa24.pl/jakich-kosmetykow-n ... ciazy.html

Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

Witamina A oraz jej pochodne zawarte w kosmetykach mogą przyczyniać się do powstawania wad rozwojowych u płodu, dlatego należy z nich bezwzględnie zrezygnować. Wysokie stężenia kwasów owocowych również nie są wskazane dla przyszłej mamy.

Olejki roślinne
Olejki roślinne w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Jedni uważają, że szkodzą a inni, że nie. Jednak w ciąży lepiej z nich zrezygnować.

Odstawiamy rozgrzewające składniki
Kremy, balsamy czy inne preparaty silnie rozgrzewające są zabronione w czasie ciąży. Mogą one bowiem wywołać poronienia i przedwczesny poród. Dlatego lepiej ujędrniać i nawilżać, niż rozgrzewać naszą skórę.

Kuracja antytrądzikowa na bok
Na wskutek zmian hormonalnych, wiele kobiet skarży się na pojawiające się wypryski Kuracja antytrądzikowa w ciąży z wielu powodów nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, wypryski często powstają na skutek zmian hormonalnych i ogólnie dostępne środki niewiele pomogą. Dodatkowo preparaty mocno skoncentrowane mogą przenikać do płodu i powodować jego uszkodzenie.

Delikatne mycie
Tak jak i zmiany skórne w czasie ciąży problemem są silnie przetłuszczające się włosy. Tutaj również zasada jest podobna. Silnie działające szampony należy odstawić na 9 miesięcy. Zamiast nich można używać delikatnych, które nie będą podrażniać skóry.

Pożegnanie z zapachami
Silnie pachnące kosmetyki i mocne perfumy również należy na czas ciąży odstawić. Po pierwsze, mogą wywołać podrażnienia i alergie. Po drugie, w ciąży często wyostrza się węch i zbyt mocne zapachy mogą powodować mdłości.

Plamy i przebarwienia - muszą poczekać
Jeśli przed zajściem w ciążę używałaś kosmetyków wybielających lub likwidujących przebarwienia, musisz z nich zrezygnować. Zawarte w nich składniki mogą powodować poważne wady rozwojowe u malucha. W tym przypadku nie wolno ryzykować.

Oprócz przebarwień skóry niechcianą pamiątką po ciąży mogą być również rozstępy oraz cellulit. Dobrą ochroną przed skórką pomarańczową może być peeling.

Farbowanie włosów w ciąży
Farbowanie włosów w ciąży to sporna kwestia. Wiadomo, że farby z amoniakiem szkodzą i trzeba z nich zrezygonwać. Ale co z tymi, które go nie zawierają? Niektórzy specjaliści mówią, że można farbować, inni, że absolutnie nie. Decyzja należy do Ciebie, jednak czasem lepiej jest dmuchać na zimne. Jeżeli farbowanie włosów jest dla ciebie koniecznością, skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

Szerzej o pielęgnacji włosów

Źródło:http://www.ofeminin.pl/ciaza/wlosy-w-ci ... 54032.html

Czy można w czasie ciąży farbować włosy? Robić trwałą? Używać każdego szamponu?

Pod wpływem hormonów włosy będą się zachowywać i wyglądać inaczej, niż przed ciążą. W pierwszych tygodniach ciąży pod wpływem wysokiego poziomu estrogenów, włosy zwykle bardziej się przetłuszczają. W drugiej połowie ciąży natomiast stają się ładniejsze i grubsze. Wtedy też mogą zaskoczyć pojawiając się w miejscach mniej oczekiwanych… np. na brzuchu czy na twarzy. Nimi też trzeba się wtedy zająć.

Co robić z włosami w czasie ciąży?

Farbowanie: Przenikanie substancji chemicznych przez skórę głowy jest minimalne. Są jednak dwie ważne rzeczy: po pierwsze, niektórzy lekarze odradzają farbowanie włosów w pierwszym trymestrze, zwłaszcza na ciemny kolor. Po drugie, zmiany hormonalne mają taki wpływ na włosy, że często nie da się przewidzieć efektów zabiegów fryzjerskich, zwłaszcza farbowania i trwałej ondulacji.
Poza tym oczywiście, im mniej chemii, tym lepiej (nie tylko w ciąży), a zatem lepiej użyć łagodniejszy szampon koloryzujący, a przynajmniej farbę bez amoniaku.
Mycie: ze względu na zmianę w ilości wytwarzanego przez skórę głowy sebum (początki ciąży) używamy raczej łagodnych szamponów. Zwłaszcza, jeśli włosy myte są codziennie. Unikamy gorącego powietrza suszarki - wzmaga to przetłuszczanie się skóry głowy, podobnie jak energiczne i częste szczotkowanie.

Odżywianie: można używać odżywek, ale może się okazać, że włosy podczas ciąży będą potrzebowały innej odżywki niż dotychczas.

Czego unikać?
Zawsze czytaj listę składników kosmetyków do włosów!

W czasie ciąży zakazane są:
- Azo dye (barwnik azowy) - znajduje się w zmywalnych farbach, płukankach do włosów,
- Hydroquinone (hydrochinon) - w farbach do włosów
- Phthalates (ftalany) - w mydłach, szamponach, sprayach do włosów,
- triclosan - w mydłach przeciwbakteryjnych.

na podstawie :arrow: Źródło: http://porady-poloznej.pl/badz-piekna-w-ciazy/

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne, dzięki którym może rozwijać się i funkcjonować dziecko. Pod ich wpływem znajdują się także skóra, włosy i paznokcie kobiety.

Skóra
Pod wpływem estrogenów skóra, która była do tej pory tłusta ma skłonności do przesuszania, a skóra sucha – może mieć tendencję do przetłuszczania, łojotoku oraz trądziku. Trądzik pojawia się o wiele częściej u kobiet, które miały z nim problemy w okresie dojrzewania.
W przypadku pojawienia się trądziku należy myć twarz 2-3 razy dziennie delikatnym płynem przeznaczonym do tego celu. Stosowanie jakichkolwiek środków przeciwtrądzikowych dostępnych bez recepty należy konsultować z lekarzem. Absolutnie nie powinno się stosować środków zawierających w składzie retinoidy (jak tretionina i izotretionina), ponieważ mogą wywoływać rozwój wad u dziecka. W przypadku wyprysków i zmian skórnych pojawiających się w nietypowych miejscach (poza twarzą) oraz mających nietypowy wygląd – należy udać się do dermatologa (dermatolog przyjmuje bez skierowania).
Powinno się dobrać odpowiedni krem i balsam do ciała, aby wzmocnić i uelastycznić skórę. Kremy powinny być delikatne i bezzapachowe. Nie wolno stosować kremów zawierających witaminę A (retinol i jego pochodne), gdyż nadmiar tej witaminy (która jest już dostarczana w pożywieniu) działa teratogennie na płód. Nie jest wskazane stosowanie używanie kremów zawierających duże ilości kwasów owocowych, substancji zapachowych i wyciągów roślinnych. Należy zachować ostrożność stosując aromateriapię – ryzykowne jest korzystanie z olejków różanego, miętowego, rozmarynowego, cyprysowego, geraniowego.
Bardzo dobrze wpływają na stan skóry prysznice o różnej temperaturze wody. Hartowanie raz zimną raz ciepłą wodą poprawia jędrność piersi, ud i pośladków.

Rozstępy
Rozstępy są to podłużne zmiany w skórze, które pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Świeże rozstępy mają kolor czerwony i różowy, w miareę upływu czasu stają się blade lub biało-srebrzyste. Powstają z powodu uszkodzenia białek skóry (kolagenu i elastyny), które są spowodowane rozciąganiem skóry. Pojawiają się u 90% kobiet w 6-7 miesiącu ciąży. Kobiety, które mają elastyczną skórę, mają prawidłowa dietę i gimnastykują się, nie mają problemów związanych z rozstępami.

Aby uniknąć powstania rozstępów należy:
•prowadzić zdrową dietę
•codziennie gimnastykować się
•stosować codzienny chłodny prysznic (z hartowaniem)
•stosować codzienny bardzo delikatny masaż – na polepszenie ukrwienia skóry
•dbać aby zbytnio nie utyć
•po każdej kąpieli można delikatnie wmasowywać bezzapachowy balsam do ciała – poprawi to elastyczność skóry

Plamy pigmentacyjne
W ciąży pojawają się przebarwienia na brzuchu – w postaci linii biegnącej od spojenia łonowego do pępka, czasem trochę wyżej. Kresa brunatna może pojawić się już w 14 tygodniu ciąży – zazwyczaj jednak przebarwia się w okolicach 6 miesiąca ciąży. Razem z kresą brunatną przebarwiają się otoczki brodawek sutkowych – stają się ciemnoczerwone lub brunatne.
Kobiety w ciąży mają skłonności do przebarwień również na twarzy – nad ustami, w okolicach brwi i na policzkach. Przebarwienia pojawiają się częściej u kobiet, które wystawiają się na działanie promieni słonecznych.
Przebarwienia ciążowe mijają po porodzie – u różnych kobiet w różnym okresie. Zazwyczaj po roku od porodu po przebarwieniach nie pozostaje śladu, choć niektóre kobiety na ich zniknięcie muszą czekać dłużej.

Włosy i paznokcie
Zwiększone stężenie progesteronu we krwi kobiety powoduje, że włosy stają się mocniejsze, bardziej puszyste i mniej wypadają. Włosy w ciąży się zmieniają – gdy miały tendencję do przetłuszczania – progesteron je wysusza, gdy były suche – zwiększa się wydzielanie łoju na skórze głowy. Zmienia się podatność włosów na farbowanie i inne zabiegi fryzjerskie. Nie zaleca się farbowania włosów w ciągu pierwszych 3 miesiącach ciąży – w tym czasie można korzystać z delikatnych szamponów koloryzujących.
U niektórych kobiet w ciąży pojawia się hirsutyzm – dodatkowe owłosienie na twarzy i wokół brodawek sutkowych – które przechodzi do 6 miesięcy po porodzie.
Po porodzie włosy kobiety stają się słabe i podatne na wypadanie. Siły nabierają przez kilka miesięcy po porodzie, a wypadanie ustępuje po 6-12 miesiącach.
Paznokcie pod wpływem hormonów ciążowych stają się mocniejsze i rosną szybciej niż do tej pory. Czasem może to predysponować do ich łamliwości i rozdwajania. Poprawa stanu paznokci przemija w ciągu pierwszych 5 miesięcy po porodzie. Po porodzie powinno się zacząć stosować wzmacniające odżywki do paznokci.

Wizyty u kosmetyczki
Jeżeli do tej pory nie korzystałaś z usług kosmetyczki – pierwszą wizytę w salonie piękności możesz odbyć dopiero w 4 miesiącu ciąży – ale tylko wtedy, gdy ciąża rozwija się prawidłowo i lekarz nie ma przeciwwskazań. Jeżeli już przed ciążą korzystałaś z wizyt w salonach – pierwsze wizyty możesz odbyć już na początku ciąży. Pamiętaj, że zabiegi muszą mieć łagodny i nieinwazyjny przebieg.

Zabiegi, jakim możesz się poddawać bez obaw to:
•peelingi (od 7 miesiąca – tylko peelingi enzymatyczne)
•hydromasaż
•delikatne masaże zmniejszające bóle kręgosłupa (masaż po 6 miesiącu ciąży powinno wykonywać się w pozycji na plecach lub na boku, masaż samego kręgosłupa – wyłącznie na siedząco)
•nawilżające, chłodzące i ujędrniające maski z błota na twarz i całe ciało
•maski algowe na biust (zakaz używania w ostatnim miesiącu ciaży)
•temperatura stosowanych zabiegów nie powinna przekraczać 37 st.C

Zabiegi, których nie powinno się stosować w czasie ciąży:
•zabiegi z wykorzystaniem prądu (np. zamykanie naczynek krwionośnych, usuwanie włókniaków, zabiegi liftingujące, ultradźwięki)
•laser
•sauna
•bicze szkockie
•krioterapia
•makijaż permanentny
•głębokie usuwanie naskórka
•solarium
•drenaż
•akupunktura*

*źródło: http://www.akupunktura.org/index.php?ur ... &topic=faq

Czy u kobiet w ciąży można stosować leczenie akupunkturą?

Tak, ale mogą to robić tylko wysoko kwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Niezależnie od tego akupunktura stosowana u kobiet w ciąży zapewnia prawidłowy jej przebieg, usuwa poranne nudności, zapobiega nadwadze, depresji etc. Stosowana w ostatnim miesiącu ciąży ułatwia wydanie na świat dziecka w sposób naturalny. W Chinach z powodzeniem wykorzystuje się akupunkturę do znieczulenia w czasie porodu.

*źródło: http://magazyn.netmama.pl/ciaza/porod/s ... azy-18087/

Akupunktura w ciąży jest sprawdzoną metodą ułatwiającą poród. Zabiegi akupunktury można rozpocząć w ostatnim trymestrze ciąży. Mają one na celu przygotowanie Twojego ciała do porodu i jednosześnie ułatwienie jego przebiegu. Poza tym akupunktura w ciąży może złagodzić bóle pleców, na jakie skarżą się często ciężarne. W przeciwieństwie do leków przeciwbólowych, akupunktura w ciąży jest zupełnie nieszkodliwa dla dziecka.

Akupunktura w ciąży: ważne informacje
•Zalecane dla ciężarnych w ostatnim trymestrze ciąży w ramach przygotowań do porodu
•Zabiegi: 30-60 minutowy zabieg (1 zabieg na tydzień w przeciągu ostatnich 4 tygodni ciąży)
Awatar użytkownika
Anathiel
Posty: 278
Rejestracja: 03 gru 2009 01:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: Anathiel »

Ja też zaobserwowałam wzmocnienie owłosienia (szybkość wzrostu, grubość i kolor włosa) - niestety nie tego na głowie :? . Wydaje mi się, że to jednak minie po porodzie, bo przyczyną zapewnie są hormony. Po prostu częściej się depiluję :wink:
pierwsza IUI - 12 listopad 2009 :)
Kropeczka Iza - 23.07.2010
Awatar użytkownika
agri20
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2010 01:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: agri20 »

Dokładnie wiem o czym piszecie bo sama to przeżywam....koszmar!!!po depilacji zaczynam mieć jakies stany zapalne skóry czy cos takiego.Na dodatek strasznie pogorszył mi się stan cery...
Najbardzej dokuczliwe i krepujące jest dla mnie wzmozone owłosienie na piersiach i klatce piersiowej, macie jakieś sparwdzone sposoby na walkę z tym? :(
Awatar użytkownika
Anathiel
Posty: 278
Rejestracja: 03 gru 2009 01:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: Anathiel »

agri20 ja chyba aż tak bardzo jednak nie cierpię. Z piersi usuwam przy pomocy żyletki, zaś z nóg i bikini woskiem na zimno (w wersji domowej). Skóra jest co prawda bardziej wrażliwa, ale nie na tyle, żeby męczyła. To co pomaga, to to, że robie to tylko wieczorem tuż przed spaniem aby skóra miała czas "odpocząć". Prawdą jest, że muszę niestety robić to częściej niż przed ciążą. Powodzenia!
pierwsza IUI - 12 listopad 2009 :)
Kropeczka Iza - 23.07.2010
Awatar użytkownika
barby
Posty: 78
Rejestracja: 10 wrz 2008 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: barby »

Witam , widze ze jest nasz coraz wiecej z tym problemem.
Dla mnie to okropny wstyd kiedy ide do lekarza, jeszcze pal licho jak wizyta i do domu, gorzej jak teraz sie mam polozyc do szpitala, na drugi dzien po goleniu, wlosy sa masakra!!!!!
skora podrazniona, krostki kujki, fe...
ale dodam zartem ze moj m.sie smieje ze jak to bedzie chlopak, to pewnie odrazu bedzie mial zarosniete klejnoty......hihi
Awatar użytkownika
viola1031
Posty: 3198
Rejestracja: 19 kwie 2008 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: viola1031 »

Dziewczyny, ja bedąc w ciazy strasznie wstydziłam sie owłosienia na brzuchu, głównie chodzac na usg czy ktg. Tak mnie to meczyło ze potraktowałam te włosiska depilatorem i....do tej pory mam spokoj :lol: A mój syn ma juz 13 m-cy :lol: Moze ma na to wpływ tez to ze karmie wciaz piersia, wiec hormony nie pracuja jeszcze normalnie. Ale łudze sie ze tak juz zostanie i ze te wstretne włosiska nie wróca :D
PCO, starania od 05.2007
Wrogi śluz

21.04.2009 Adi:)
09.09.2011 Kubuś:)
emienogie
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2010 13:27

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: emienogie »

cudaczku , 2 pytania-przed ciaza mialas laser rowniez?tzn bylo gladko i w ciazy powyskakiwaly?bo chce sie psychicznie przygotowac..
skad masz informacje z e nie mozna w takcie karmienia kontynuowac laserowej depilacji, wiem z e ciaza jest przeciwskazaniem ale karmienie?..
Awatar użytkownika
marysia4
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2008 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: marysia4 »

Witajcie ponownie sama nie wiem co dalej z moim wyglądem >jakoś cieżko mi dojść do porozumienia z ginekologiem myslałam ze jakieś skuteczne hormony mi da zapanują nad tym owłosieniem a tu nic konkretnego z resztą też boje się mieszać bo chciałabym miec jeszcze szansę na 2 dziecko. Chyba pozostał laser ale nie wiem ile trzeba zabiegów i czy skuteczny a u mnie sporo tych włosków .Jestem zła bo jak sie nie dogolę -to mąż mnie widzi w takim stanie i wstyd jednak ,niby choroba a wstyd. trzeba się kontrolować bo w pracy też ludzie patrzą ,czasem mam wrażenie ze się przyglądają i nic nie mówią. Staram sie być zadbaną kobieta ale ciezko mi znaleśc jakąś pomoc w tej sprawie .A wy drogie panie jak z tym żyjecie??????????????
Awatar użytkownika
aneczkis
Posty: 60
Rejestracja: 17 cze 2006 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: aneczkis »

Witam,

niestety też mam ten problem. Przez pco nadmierne owłosienie bikini a w ciąży zarosniety brzuch. Masakra. Wstydzę się pokazać brzuch mężowi. Jestem w 31 tc i depilacja bikini sprawia mi duze problemy. Mam nadzieję, że po ciąży owłosienie z brzucha zniknie a bikini tak czy inaczej potraktuję laserem.
Awatar użytkownika
monis_b
Posty: 286
Rejestracja: 26 maja 2009 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: monis_b »

Mi po ciąży te włosy na brzuchu zniknęły, ale pozostałe niestety nie (pojedyncze na brodzie i górnej wardze). Zanim zaszłam w ciążę, usuwałam laserowo te z brody, ale muszę Was zmartwić, u mnie włosy nie rosły przez dwa lata i potem znowu ruszyły. Miałam 5 zabiegów, każdy po 200 zł.
mój suwaczek
Awatar użytkownika
marysia4
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2008 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: marysia4 »

zastanawiam się nad laserem bo naprawde denerwują mnie te niepotrzebne włoski pozdrawiam panie
Awatar użytkownika
zielona.pomarancza
Posty: 2296
Rejestracja: 14 maja 2010 20:38

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: zielona.pomarancza »

a ja traktuje wszystkie jednakowo depilatorem i powiedźmy: jest spokój :lol: chociaż faktycznie największy problem to brzych i przy rosnącym brzucholku ciężko o idealną gładkość tzw "okolic bikini" a każda z nas chce czuć się konfortowo i nie wyglądać jak yeti....
"...warto jest mieć marzenia i warto jest je spełniać..."
PCO
24.12.2010.IUI
Mama Aniołka Oliwiera (21tc)
do zobaczenia nasz kochany Oliwierku
04.08.2011.IUI
18.04.2012 powitaliśmy na świecie Olinkę- nasz największy skarb.
Awatar użytkownika
elwirra28
Posty: 6077
Rejestracja: 22 lis 2005 01:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: elwirra28 »

Mnie po ciąży włosy po depilacji już nie odrosły :D
Starania od 2005 r./PCOS, insulinooporność, hiperprolaktynemia czynnościowa/Leczenie SIOFOR 500, Spironol 100.
29.11.2008 r. - Aniołek 6tc [*]
29.09.2010 r. - Synek :love:
sheena84
Posty: 466
Rejestracja: 30 wrz 2008 00:00

Re: Ciąża a nadmierne owłosienie

Post autor: sheena84 »

A jak sobie radzicie (tu pytanie do kobiet majacych nadmierne owlosienie na piersiach i klatce piersiowej) np. z karmieniem? Czy to nie przeszkadza? Sama jestem posiadaczka nadmiernego owlosienia w typowo meskich miejscach, a jestem ciekawa jak Wy podchodzicie do tego tematu.
Awatar użytkownika
Annetka
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2011 20:34

Re: NADMIERNE OWŁOSIENIE w ciąży

Post autor: Annetka »

Mi niestety wyskoczył 2 włoski, już dawno temu, jak nie byłam w ciąży, ale je wyrywam i już...
Natomiast odnośnie owłosienia na nogach i w miejscach bardziej męskich - to u mnie dla odmiany zarost jest jakby mniejszy i mniej dynamiczny ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”